Skip to main content

Na zimowe igrzyska do Pekinu pojedzie 57 zawodników, w tym 10 z klubów Zrzeszenia

Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska w Pekinie (4-20 lutego 2022 r.). Kadra liczy 57 zawodników. Przeważają panie (30 do 27). Polacy wystartują w Pekinie w dziesięciu dyscyplinach – biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie oraz saneczkarstwie. Olimpijczycy na Pekin z klubów naszego Zrzeszenia to: Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec – biathlon), Zbigniew Bródka, Artur Janicki (obaj UKS Błyskawica Domaniewice – łyżwy długie), Piotr Żyła, Paweł Wąsek (obaj Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe – skoki narciarskie), Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), Weronika Kaleta (LKS Markam Wiśniowa-Osieczany), Zuzanna Fujak, Mateusz Haratyk (oboje NKS Trójwieś Beskidzka) – wszyscy biegi narciarskie, Paweł Pyjas (KS Siepraw Ski – narciarstwo alpejskie). Warto nadmienić, że swoje kariery sportowe zaczynali w LZS lub niedawno zmienili klub m.in.: Kamil Stoch, Kinga Rajda, Magdalena Kobielusz czy Szczepan Kupczak.

Zawodnikom towarzyszyć będzie 71 osób współpracujących (sztaby szkoleniowe i medyczne, członkowie misji oraz oficerowie covidowi).

– Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał do olimpijskiej reprezentacji naszych najlepszych obecnie zawodników dyscyplin zimowych. Jak zawsze są w ich gronie zarówno sportowcy bardzo doświadczeni, mający już za sobą po trzy, a nawet cztery olimpijskie występy, jak i debiutanci, którzy w Chinach przejdą dopiero olimpijski chrzest i staną się olimpijczykami, a ten tytuł będzie z nimi już na zawsze. Za wszystkich trzymamy mocno kciuk – powiedział Andrzej Kraśnicki prezes PKOl, a także przewodniczący polskiej reprezentacji na igrzyska w Pekinie, oficjalnie ogłaszając skład polskiej reprezentacji.

Skład reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Pekinie (4-20 lutego):

Biathlon: Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Anna Mąka, Kinga Zbylut (obie BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec).

Łyżwiarstwo figurowe: Natalia Kaliszek, Maksym Spodyriew, Jekaterina Kurakowa (wszyscy MKS Axel Toruń).

Łyżwiarstwo szybkie (tor długi): Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.), Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Maz.), Magdalena Czyszczoń, Andżelika Wójcik (obie AZS AWF Katowice), Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin), Zbigniew Bródka, Artur Janicki (obaj UKS Błyskawica Domaniewice), Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa), Piotr Michalski (AZS AWF Katowice), Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz.).

Short track: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska (obie ŁKS Juvenia Białystok), Nikola Mazur, Kamila Stormowska (obie GKS Stoczniowiec Gdańsk), Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński (obaj ŁKS Juvenia Białystok).

Skoki narciarskie

kobiety: Kinga Rajda, Nicole Konderla (obie KS AZS AWF Katowice);

mężczyźni: Kamil Stoch, Stefan Hula (obaj KS Eve-nement Zakopane), Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane), Piotr Żyła, Paweł Wąsek (obaj Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe).

Biegi narciarskie

kobiety: Izabela Marcisz (Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski), Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), Weronika Kaleta (LKS Markam Wiśniowa-Osieczany), Magdalena Kobielusz (KS AZS AWF Katowice), Zuzanna Fujak (NKS Trójwieś Beskidzka);

mężczyźni: Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce), Dominik Bury, Kamil Bury (obaj MKS Istebna), Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka).

Kombinacja norweska

Szczepan Kupczak (AZS AWF Katowice), Andrzej Szczechowicz (TS Wisła Zakopane).

Narciarstwo alpejskie

kobiety: Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane), Magdalena Łuczak (UKS Mitan-Ski Zakopane),

Zuzanna Czapska (WKN Warszawa), Hanna Zięba (KS Tatra Ski Academy Zakopane);

mężczyźni: Michał Jasiczek (SNA Ski Team Zakopane), Paweł Pyjas (KS Siepraw Ski)

Snowboard

kobiety: Aleksandra Król (KS F2 Dawidek Team.pl), Weronika Biela-Nowaczyk, Aleksandra Michalik (obie AZS Zakopane)

mężczyźni: Oskar Kwiatkowski, Michał Nowaczyk (obaj AZS Zakopane)

Saneczkarstwo: Klaudia Domaradzka, Wojciech Chmielewski (oboje MKS Karkonosze Sporty Zimowe), Jakub Kowalewski (KS Śnieżka Karpacz), Mateusz Sochowicz (AZS AWF Katowice).

Fot. PKOl Facebook