Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach narciarskich – Tomaszów Lubelski/Siwa Dolina 2022

Po 16 latach przerwy 22 stycznia w Siwej Dolinie (Tomaszów Lubelski) odbyły się Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach narciarskich oraz zawody mastersów i dzieci. Razem ponad 120 narciarzy z 7 klubów. Klasyfikację drużynową wygrali gospodarze – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski przed LKS Witów Ski Mszana Górna i UKS Rawa Siedlce. O tytuły mistrzów Zrzeszenia walczyli młodzicy (K+M), juniorzy młodsi (K+M), juniorzy (K+M) i młodzieżowcy (K+M).

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednimi organizatorami: WZ LZS w Lublinie, Starosta Tomaszowski, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski oraz klub MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Mistrzostwa honorowym patronatem objęli: Prezes Rady Głównej KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, poseł na Sejm, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Henryk Karwan, Starosta Tomaszowski i Wojciech Żukowski, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski. Krajowe Zrzeszenie LZS na zawodach reprezentowali prezes Rady Głównej KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko oraz wiceprezes i przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie Józef Poterucha.

fot 2. Młodzi zawodnicy niezwykle emocjonalnie przeżywali swój start

Mistrzem Zrzeszenia w kategorii młodzik został Jan Leżanka z UKS Hubal Białystok, wicemistrzem Dominik Kowalczuk z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, trzecie miejsce zajął jego kolega klubowy Piotr Żółkiewski. Zawodnicy ścigali się na trasie 5 km. Wszystkich trzech medalistów dzieliły tysięczne sekundy. Na takim samym dystansie startowały młodziczki. Mistrzynią Zrzeszenia została Klaudia Radomyska z UKS Rawa Siedlce, która o ponad minutę wyprzedziła Aleksandrę Pawilcz z UKS Hubal Białystok i swoją koleżankę klubową Magdalenę Wyszomirską.

Mistrzynią Zrzeszenia wśród juniorek młodszych została Aleksandra Kołodziej z LKS Witów Ski Mszana Górna, która o ponad 5 minut wyprzedziła swoją koleżankę klubową Patrycję SmoterAleksandrę Ziębę z LKS Markam Wiśniowa-Osieczany. Wśród juniorów młodszych najlepszy był Bartosz Kita z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, który pokonał swoich kolegów klubowych – Wojciecha Nieściora o tysięczne sekundy i o ponad minutę Macieja Dubasa. Zarówno juniorki młodsze jak i juniorzy ścigali się na trasie liczącej 7,5 km.

Wśród juniorek triumfowała Anna Berezecka z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, drugie miejsce zajęła Wioletta Opyd z LKS Witów Ski Mszana Górna, a trzecie Sandra Bonder z LKS Markam Wiśniowa-Osieczany. Najlepszym juniorem okazał się Bartosz Cielniak z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, który o tysięczne sekundy pokonał Macieja Krajcera z UKS Rawa Siedlce i o ponad 6 minut swojego kolegę klubowego Dawida Nadbralika. Juniorzy ścigali się się na dystansie 10 km, a juniorki na 7,5 km.

Wśród młodzieżowców startował tylko jeden zawodnik – Emil Pleskacz z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski (dystans 10 km), wśród młodzieżówek trzy zawodniczki. Kolejność była następująca – pierwsze miejsce Renata Król z LKS Markam Wiśniowa-Osieczany, drugie Ewelina Kołodziej z LKS Witów Ski Mszana Górna, trzecie Magdalena Kuśmierz z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Dystans 7,5 km.

Bieg mastersów (1998 i starsi) na 5 km wygrał Mateusz Mandziuk z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, drugi był Paweł Filip z skipol.pl Team Lublin, trzeci Jacek Konik z LUKS Ustjanowa. W biegu mastersów kobiet z tego samego rocznika najlepsza była Marta Małka z Tomaszowskiej Grupy Biegowej, drugie miejsce zajęła Beata Bielecka z Morsy Spod Młyna, trzecie Milena Procko z Kielc.

Odbyły się także cztery biegi dzieci. W kategorii chłopcy rocznik 2008/2009 (dystans 2,5 km) najlepszy okazał się Oliwier Roszko z UKS Hubal Białystok, drugie miejsce zajął Oskar Gumieniak z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, trzecie Wojciech Dawiec z LKS Witów Ski Mszana Górna. Wśród chłopców rocznik 2010 i młodsi (dystans 1,5 km) pierwsze miejsce zajął Szymon Bednarczyk z UKS Rawa Siedlce, a drugie i trzecie miejsce zawodnicy z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski – Karol Brytan i Bartosz Nocek. W starszej grupie dziewcząt trzy pierwsze miejsca zajęły zawodniczki MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski – w kolejności Julia Danielkiewicz, Lena HucikMaja Chwała. W grupie młodszej dziewcząt zwyciężyła Alicja Koper z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, druga była Maria Leszczyńska z UKS Hubal Białystok, trzecia Eliza Prokopiszyn z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.