Skip to main content

OOM Dolny Śląsk 2022 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej – 17 medali naszych zawodników

W dniach 3-6 lutego w Zakopanem w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Dolny Śląsk 2022 odbyły się zawody w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli na nich 17 medali — 3 złote, 9 srebrnych i 5 brązowych. Skoczkowie zdobyli 10 medali a kombinatorzy 7.

W skokach narciarskich na skoczni H70 wśród juniorek rozgrano dwa konkursy — w obu srebrny medal zdobyła Sara Tajner z SSR LZS Sokół Szczyrk. Startowało 6 zawodniczek. Z kolei juniorzy młodsi i juniorzy dwa razy mierzyli się na skoczni H105. W kategorii junior młodszy w pierwszym konkursie brązowy medal wywalczył Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin, który w drugim konkursie wywalczył srebrny medal. Startowało 22 zawodników (w tym 12 z klubów Zrzeszenia). W kategorii junior dwa złoty medale — po jednym w każdym konkursie wywalczył Jan Habdas z LKS Klimczok Bystra, a srebrny medal w pierwszym konkursie zdobył Arkadiusz Jojko z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Startowało 12 zawodników (w tym 8 z klubów naszego Zrzeszenia).

Konkurs drużynowy odbył się na skoczni H70. Wśród juniorów młodszych brązowy medal zdobyli zawodnicy WSS w Wiśle w składzie: Gabriel Kukuczka, Grzegorz Mitręga i Jakub Wisełka. Wśród juniorów srebrny medal zdobyła reprezentacja woj. małopolskiego, w jej skład wchodzi zawodnicy z naszych klubów: Wiktor Ficowski SSR LZS Sokół Szczyrk, Robert Ryś LKS Olimpia Goleszów i Jan Habdas LKS Klimczok Bystra, brązowy medal zdobyła drużyna WSS w Wiśle — Miłosz Krzempek, Dominik Niemczyk i Arkadiusz Jojko.

W kombinacji norweskiej (skoki na HS 1005 i bieg na 7,5 km) wśród juniorów młodszych startowało 7 zawodników. Srebrny medal zdobył Grzegorz Mitręga z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego — jedyny w tej stawce reprezentant naszego klubu. W kategorii junior (skoki HS105 i bieg 10 km) startowało tylko 4 zawodników, w tym 3 z klubów Zrzeszenia i dwaj z nich stanęli na podium — Bartłomiej Kuchta z LKS Poroniec Poronin wywalczył złoty medal, a Miłosz Krzempek z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego brązowy. W drugiej konkurencji, czyli sprincie wśród juniorów młodszych (HS105 i bieg na 3,75 km) swój drugi srebrny medal zdobył Grzegorz Mitręga z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Wśród juniorów w sprincie (HS105 i 5 km) Bartłomiej Kuchta z LKS Poroniec Poronin tym razem wywalczył srebrny medal, a na trzecim stopniu podium stanął Miłosz Krzempek z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. W sprincie drużynowym (HS70 i 4×1 km) rozegranym tylko w kategorii junior młodszy srebrny medal zdobyli zawodnicy WSS w Wiśle — Grzegorz Mitręga i Jakub Wisełka.

Niestety ilość startujących w zawodach zawodników i zawodniczek nie napawa optymizmem. Nie wróży to dobrze na przyszłość. Obawy te potwierdza prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Szczególnie niepokoi sytuacja w skokach kobiet — kadra seniorek jest mała, a jak pokazują zawody OOM młodszych zawodniczek jeszcze mniejsza. A świat bardzo nam odjechał — w światowej czołówce kobiet jest nawet kilka, które z powodzeniem mogłyby rywalizować z mężczyznami i nie stałyby na straconej pozycji. Nie najlepiej jest też w kombinacji norweskiej — nigdy w tej konkurencji nie mieliśmy zbyt wielu zawodników, ale teraz to już klęska — w OOM bierze udział w dwóch kategoriach wiekowych tylko 11 zawodników. A przecież na finanse Polski Związek Narciarski nie może narzekać.