Skip to main content

PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce U18 i U20 – 68 medali zawodników z klubów Zrzeszenia

W dniach 11-13 lutego w Rzeszowie odbyły się PZLA Halowe Mistrzostwa Polski U18 i U20. Startowało prawie 1000 lekkoatletów i lekkoatletek reprezentujących ponad 220 klubów. Świetnie spisali się zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia, którzy łącznie zdobyli 68 medali — 25 złotych, 23 srebrne i 20 brązowych. Zawodnicy z kategorii U18 zdobyli 34 medale — 14 złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych, zawodnicy U20 również 34 medale tylko w innym układzie „kolorów” — 11 złotych, 14 srebrnych i 9 brązowych. Mistrzostwa stały na całkiem dobrym poziomie, rywalizacja w wielu konkurencjach była niezwykle emocjonująca, często zawodników walczących o medale dzielił centymetr lub sekunda a nawet tysięczna sekundy. Padło bardzo dużo rekordów życiowych i trzy rekordy Polski — dwa z nich ustanowili zawodnicy z klubów Zrzeszenia: Marek Zakrzewski z AML Słupsk pobił rekord kraju U18 w biegu na 200 m, na 200 m rekord Polski U20 ustanowiła także Magdalena Niemczyk z UKS Tiki Taka Kolbuszowa, trzeci rekord ustanowiła Anna Matuszewicz z MKL Toruń w skoku w dal U20.

Medaliści z klubów naszego Zrzeszenia w kat. U18

W biegu na 60 m złoty medal zdobyła zdecydowana faworytka tej konkurencji Martyna Sień z KS Agros Zamość, która wynikiem 7.45 pobiła rekord życiowy — to drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki w kategorii U18. W biegu na 60 m najlepszy wśród mężczyzn okazał się Paweł Wróbel z LUKS Orkan Września, który pobił rekord życiowy. W finałowym biegu na 200 m startowało aż 5 zawodniczek z naszych klubów — mistrzynią kraju została Oliwia Klar z KS Stal LA Ostrów Wlkp., wicemistrzynią Oliwia Zimoląg z MKS-MOSM Bytom — obie pobiły rekordy życiowe. Rewelacyjnie w biegu na 200 m pobiegł Marek Zakrzewski z AML Słupsk, który wynikiem 21.34 pobił ustanowiony przez siebie kilka dni temu nowy rekord Polski U18 (trener Tomasz Czubak). Wynik ten jest trzecim najlepszym rezultatem w tegorocznych tabelach światowych kategorii U18. W biegu na 300 m mistrzem kraju został Adrian Wójciak z UMLKS Pegaz Opoczno, wicemistrzem Jan Gonkiewicz GKS Start Długołęka — obaj pobili rekordy życiowe. W biegu na 600 m mistrzynią kraju została Jagoda Bochenek z MKS-MOSM Bytom, w tej samej konkurencji wśród mężczyzn srebrny medal zdobył Michał Kijewski UKS Sokół Węgorzewo. W biegu na 1000 m brązowy medal wywalczyła Roksana Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom. W biegu na 2000 m mężczyzn cale podium wypełnili zawodnicy z klubów Zrzeszenia — mistrzem kraju został Wiktor Janduła z RLTL Optima Radom, wicemistrzem Jakub Machulec z LKS Pszczyna, brązowy medal dla Maksymiliana Zawiślaka z LKS Omega Kleszczów — wszyscy ustanowili rekordy życiowe. W biegu na 60 m ppł srebrny medal wywalczyła Amelia Kielar z LKS Górnik Wałbrzych, a brązowy Wiktoria Gadajska RLTL Optima Radom. Wśród mężczyzn w tej konkurencji mistrzem kraju został Kacper Chmielewski z MKS Unia Hrubieszów.

W trójskoku klasą dla siebie była Olga Szlachta z KS Stal LA Ostrów Wlkp., która zwyciężyła wynikiem 12.55 zdecydowanie wyprzedzając Maję Murach z UKS Atos Woźnice — 11.52. Olga zadebiutowała w kategorii U18, jako młodziczka dokonała rzadkiej sztuki sięgając po pięć złotych medali mistrzostw Polski U16. Jej obecny wynik ustępuje tylko rekordowi Polski U18 Kamili Rywelskiej z 2000 roku.

W chodzie na 3000 m dwa medale wywalczyły zawodniczki z UKS 12 Kalisz — mistrzynią kraju została Emilia Wiśniewska, a wicemistrzynią Paulina Tomaszewska.

W skoku wzwyż tytuł mistrza kraju obronił Kewin Małek z AML Słupsk, bijąc rezultatem 2.09 rekord życiowy o trzy centymetry. Brązowy medal wywalczył Jakub Walecki z WLKS Nowe Iganie. W skoku wzwyż kobiet dwa medale zdobyły zawodniczki AML Słupsk — srebrny Milena Patejuk, brązowy Emilia Twardowska. Obie skoczyły 174 cm i obie ustanowiły swoje rekordy życiowe. W skoku w dal brązowy medal zdobył Szymon Głaszczka z GKS Wilga Garwolin, bijąc rekord życiowy wynikiem 6,61 — do srebrnego medalu zabrakło 1 centymetr. W skoku w dal kobiet wszystkie medale wywalczyły zawodniczki z klubów Zrzeszenia — złoty Julia Podruczna KS Stal LA Ostrów Wlkp., bijąc rekord życiowy 5.73, brązowy jej koleżanka klubowa Dagmara Adamcio, również z nowym rekordem życiowym 5.60, srebrny medal podobnie jak w ubiegłym roku zdobyła Julia Adamczyk RLTL Optima Radom. W trójskoku mistrzem kraju został Franciszek Zuter z MUKS Szok Bojanowo bijąc rekord życiowy, brązowy medal wywalczył Bartosz Opielewicz z KS Stal LA Ostrów Wlkp., również z nowym rekordem. W pchnięciu kulą brązowy medal wywalczyła Patrycja Ligman LKS Lubawa. W pchnięciu kulą dwa medale dla naszych zawodników — mistrzem kraju został Karol Kijewskki z MKL Jurand Szczytno, brązowy medal zdobył Mateusz Chodakowski z KS Podlasie Białystok bijąc rekord życiowy.

W sztafecie mieszanej 4×400 m brązowy medal zdobył KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Medaliści z klubów naszego Zrzeszenia w kat. U20

W biegu na 60 m mistrzynią kraju została Magdalena Niemczyk z UKS Tiki Taka Kolbuszowa, a wicemistrzynią ubiegłoroczna mistrzyni Dorota Puzio z GKS Start Długołęka bijąc rekord życiowy. Wśród mężczyzn w tej konkurencji srebrny medal zdobył lider krajowych tabel Igor Bogaczyński z MKL Jarocin, a brązowy Dawid Grząka z KS Stal LA Ostrów Wlkp. Świetnie spisała się Magdalena Niemczyk w biegu na 200 m — zdobyła złoty medal i wynikiem 23.49 ustanowiła rekord Polski U20 na tym dystansie. Poprzedni rekord także należał do niej i został ustanowiona kilka dni temu. Mistrzem Polski w biegu na 200 m został Igor Bogaczyński, wicemistrzem Remigiusz Zazula MKS Agros Chełm. Trzy medale zdobyły nasze zawodniczki w biegu na 60 m ppł — złoty Alicja Sielska z KS Wisła Puławy z nowym rekordem życiowym, brązowy medal wywalczyła jej koleżanka klubowa Wiktoria Oko także bijąc rekord życiowy, wicemistrzynią została Natalia Szczęsna z RLTL Optima Radom. Dwa medale zdobyli nasi zawodnicy w biegu na 400 m — mistrzem kraju z nowym rekordem życiowym został Piotr Dąbrowski KS Prefbet-Sonarol Łomża, wicemistrzem również z nowym rekordem życiowym Jakub Szczepaniak z WMLKS Start Wieruszów — obaj uzyskali prawie ten sam czas, lepszy o jedną tysięczną sekundy był Dąbrowski. Mistrzynią kraju na 800 m z nowym rekordem życiowym została Wiktoria Wróbel z WLKS Nowe Iganie. Mistrzynią kraju na 1500 m została Julia Ścisłowska z KS SMS Szklarska Poręba. Jej kolega klubowy Patryk Szmit wywalczył brązowy medal bijąc rekord życiowy w biegu na 3000 m. Srebrny medal w tym biegu zdobył Adrian Romberg z MKS-MOSM Bytom. W biegu kobiet na 3000 m srebrny medal wywalczyła Maja Peryt z KLKS Juventa Cerrad Starachowice. W biegu na 1500 m brązowy medal zdobył Miłosz Wesołowski z KKL Rodło Kwidzyn.

W skoku w dal srebrny medal wywalczyła Anna Rugowska z WLKS Wrocław. Klasą dla siebie była w tej konkurencji Anna Matuszewicz z MKL Toruń, która wynikiem 6.41 ustanowiła rekord kraju U20.

W skoku o tyczce mistrzem kraju został Eryk Fursewicz ZLKL Zielona Góra z wynikiem 4.65, który jest jego nowym rekordem życiowym. W skoku w dal wicemistrzem kraju został Michał Zazula MKS Bolesłavia Bolesławiec bijąc rekord życiowy wynikiem 7.07, brązowy medal wywalczył Gabriel Dziełakowski z LLKS Osowa Sień również bijąc rekord życiowy 7,02. W trójskoku brązowy medal zdobyła Maja Borchardt z LLKS Pomorze Stargard z nowym rekordem życiowym. W tej samej konkurencji brązowy medal wywalczył jej kolega klubowy Cezary Wilk, bijąc rekord życiowy. W skoku wzwyż mężczyzn dwa medale dla naszych zawodników — mistrzem kraju został Sebastian Moszczyński z KS Podlasie Białystok, wicemistrzem Jakub Nielub z AML Słupsk z nowym rekordem życiowym 2.12. W skoku wzwyż kobiet srebrny medal wywalczyła Adrianna Litwin z AML Słupsk bijąc rekord życiowy.

Mistrzem kraju w pchnięciu kulą został Jakub Korejba z LUKS Chemik Kędzierzyn Koźle — 18.62 nowy rekord życiowy, srebrny medal zdobył obrońca tytułu Damian Rodziak z MKL Jurand Szczytno, brązowy medal wywalczył Radosław Starak z KS Podlasie Białystok z rekordem życiowym 17.45. Mistrzynią Polski w pchnięciu kulą została Zuzanna Maślana z MLKL Płock.

W chodzie na 3000 m srebrny medal zdobyła Izabela Krzyżanowska z STS Pomerania Szczecinek.

W pięcioboju mistrzynią kraju została Paulina Kubis z WLKS Wrocław. W siedmioboju mężczyzn brązowy medal wywalczył Marcin Jung MLKS Agros Żary. Srebrny medal w sztafecie mieszanej 4×400 m zdobyła drużyna MKL Jarocin.

Na zdjęciu dekoracja najlepszych zawodników na 200 m U18, w środku Marek Zakrzewski, nowy rekordzista Polski. Fot AML Słupsk Facebook