Skip to main content

18 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na 66. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski

Dwa najlepsze wyniki na świecie były ozdobą 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski, które odbyły się 5-6 marca w Arenie Toruń. Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) w biegu na 60 metrów uzyskała 6.99, co jest nowym rekordem Polski — Swoboda została dziesiątą w historii sprinterką, która zeszła w biegu na 60 metrów poniżej 7 sekund. Wynik 6.99 jest trzecim najlepszym w historii europejskiej lekkoatletyki. Świetnie spisała się też Adrianna Sułek (AZS UMCS Lublin), która w 5-boju zdobyła 4756 pkt — to trzeci w historii wynik w kraju — do rekordu Polski zabrakło 52 punktów. Rekord Polski w hali w biegu na 400 m pobiła Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) — 51.04.

W zawodach uczestniczyło prawie pół tysiąca lekkoatletów. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli 15 medali — 4 złote, 7 srebrnych i 7 brązowych. W ramach mistrzostw prowadzono także kwalifikację U23 — w konkurencjach indywidualnych otrzymali oni medale jak w mistrzostwach kraju. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia w tej kategorii wiekowej zdobyli 17 medali — 6 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych.

Mistrzem Polski w biegu na 60 m został Dominik Kopeć z KS Agros Zamość. Bieg był niezwykle wyrównany — na metę prawie jednocześnie wbiegło 4 zawodników. Dominik Kopeć uzyskał czas 6.66, drugi na mecie był Przemysław Słowikowski MKL Szczecin), który przegrał złoto zaledwie o 0,007 sekundy, trzecie miejsce zajął Jakub Lempach (AZS UMSC Lublin) z wynikiem 6.67. Bez medalu został legitymujący się obecnie najlepszym wynikiem w Polsce Adrian Brzeziński (MKL Toruń). Patryk Krupa z KS Agros Zamość, który zajął w biegu finałowym 5 miejsce, wywalczył srebrny medal w kat. U23.

W biegu na 200 m kobiet bezapelacyjne zwycięstwo odniosła Nikola Horowska z ALKS AJP Gorzów Wlkp., która wynikiem 23.22 ustanowiła nowy rekord Polski U23 — oczywiście wywalczyła też złoty medal w tej kategorii wiekowej. Brązowy medal na 200 m zdobyła Izabela Jastrząb z MKS Agros Chełm, srebrny wywalczyła w kat. U23. W biegu mężczyzn na 200 m najlepszy okazał się Łukasz Żok z ALKS AJP Gorzów Wlkp. bijąc rekord życiowy wynikiem 20,68 — dało mu to też złoto w kat U23, brązowy medal w tej kategorii wiekowej zdobył Patryk Wykrota z KS Stal LA Ostrów Wlkp., który w finale MP był czwarty.

W biegu na 1500 m złoto wywalczyła wychowanka LZS Angelika Cichocka (SKLA Sopot), brązowy medal zdobyła Eliza Megger z LKS Pszczyna. Na siódmym miejscu w tym biegu przybiegła Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek), która okazała się najlepsza w kategorii U23. Eliza Megger została mistrzynią kraju w biegu na 3000 m. Czwarta w tym biegu Klaudia Kazimierska wywalczyła złoto w kat. U23, siódma Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba srebro w kat. U23 — obie pobiły rekordy życiowe. W biegu na 1500 m srebrny medal okraszony rekordem życiowym wywalczył Andrzej Kowalczyk z Kraków Athletics Team, który powtórzył ten wyczyn także w biegu na 3000 m — w obu biegach walkę o złoto przegrał z Michałem Rozmysem (UKS Barnim Goleniów). Mateusz Gos z RLTL Optima Radom w biegu na 3000 m był piąty co dało mu srebrny medal w kat. U23.

W biegu na 60 m ppł doszło do małej sensacji — murowany faworyt Damian Czykier z KS Podlasie Białystok, który niedawno ustanowił nowy rekord Polski na tym dystansie, w finale MP musiał uznać wyższość Jakuba Szymańskiego (SKLA Sopot) — przegrał zaledwie o 0,002 sekundy. Siódmy w tym biegu Olgierd Michniewski z RLTL Optima Radom wywalczył brązowy medal w kat. U23.

W skoku w dal brązowy medal zdobył Dawid Krzemiński (RLTL Optima Radom), który okazał się najlepszy w kat. U23. Mistrzem został Adrian Świderski (WKS Śląsk Wrocław).

W pchnięciu kulą dwa medale dla zawodniczek z naszych klubów — srebrny zdobyła Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok), brązowy Zuzanna Maślana (MLKL Płock). Halową mistrzynią Polski została Paulina Guba (AZS UMCS Lublin), która po operacji kolana niedawno wróciła do treningów. W kategorii U23 srebrny medal zdobyła Martyna Karwowska z KS Podlasie Białystok, brązowy Alicja Dudkiewicz z MLKS Agros Żary. Sensacją było niewątpliwie zdobycie brązowego medalu w pchnięciu kulą przez Rafała Kownatkę z LKS Zienia Pucka Puck, który pokonał o 7 cm zwykle trzeciego na podium w tej konkurencji Jakuba Szyszkowskiego (AZS AWF Katowice). Mistrzem Polski został Konrad Bukowiecki (KS AZS UWM Olsztyn). W kategorii U23 dwa medale zdobyli zawodnicy naszego klubu MKL Jurand Szczytno — srebrny Wojciecha Marok, brązowy Jakub Borkowski.

W skoku wzwyż srebrny medal wywalczyła Aneta Rydz z RLTL Optima Radom. W 5-boju świetnie spisała się Edyta Bielska (MLUKS Mokasyn Płoty), która wynikiem 4229 wywalczyła brązowy medal i okazała się najlepsza w kategorii U23. W 7-boju mężczyzn brązowy medal w kat. U23 zdobył Adam Donacki z SKS Feniks Siedlce.

W sztafecie 4×200 m mężczyzn srebrny medal zdobyli zawodnicy KS Stal LA Ostrów Wlkp., brązowy drużyna TS Wieliczanka Wieliczka, a sztafecie 4×400 Mix srebrny medal dla ALKS AJP Gorzów Wlkp.

Na zdjęciu Nikola Horowska z ALKS AJP Gorzów Wlkp. Fot. PZLA (Tomasz Kasjaniuk i Marek Biczyk)