Skip to main content

XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022 — 5 medali naszych reprezentantów, w tym 2 zawodników z klubów naszego Zrzeszenia

XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022 odbył się w dniach 20-25 marca w dwóch fińskich miastach (Vuokatti i Lahti). Polscy sportowy w Finlandii startowali w: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, short tracku, skokach narciarskich i snowboardzie. Wywalczyli tam 5 medali (3 srebrne i 2 brązowe), dwa z nich zdobyli zawodnicy z naszych klubów. Srebrny medal w skokach narciarskich na normalnej skoczni wywalczył Jan Habdas z LKS Klimczok Bystra oraz drużyna skoczków w składzie: Jan Habdas, Marcin Wróbel (AZS Zakopane), Klemens Joniak (LKS Poroniec Poronin), Tymoteusz Amilkiewicz (AZS Zakopane).

Jan Habdas skakał najdalej w konkursie na skoczni K-90, oddał skoki na odległość 96 i 95 metrów, jednak niższe noty za styl sprawiły, że konkurs wygrał Austriak Jonas Schuster.

Srebrny medal zdobył także Konrad Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra) — biathlon, bieg indywidualny, a brązowe: Anna Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko), Barbara Skrobiszewska (MKS Karkonosze Jelenia Góra), Fabian Suchodolski (UKS Biathlon Chorzów), Konrad Badacz   — biathlon, sztafeta mieszana oraz Agnieszka Bogdanowicz, Karolina Parczewska, Oskar Kurowski i Adam Muchlado — short track, sztafeta mieszana 3000 m.

W składzie reprezentacji byli także inni zawodnicy z naszych klubów. W kombinacji norweskiej startowali Miłosz Krzempek i Grzegorz Mitręga — Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe oraz Bartłomiej Kuchta — LKS Poroniec Poronin. W biegach narciarskich Zuzanna Fujak i Łukasz Gazurek — NKS Trójwieś Beskidzka, Adrian Kiełbasa — LKS Erion Ptaszkowa, Emil Koper — MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W imprezie udział wzięło prawie 1600 młodych sportowców z 44 krajów Starego Kontynentu. Kolejny, już XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbędzie się w 2023 roku we włoskiej gminie Friuli Venezia Giulia.

W sumie nasze młode zawodniczki i zawodnicy zdobyli we wszystkich dotychczasowych zimowych edycjach EYOF 35 krążków: 8 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych. Warto dodać, że podczas wszystkich edycji letnich i zimowych EYOF młodzi sportowcy z Polski wywalczyli 186 medali: 51 złotych, 57 srebrne i 78 brązowych.

Na zdjęciu Jan Habdas. Fot. PKOl Facebook