Skip to main content

28 medali wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na OOM w zapasach w stylu klasycznym

W Suwałkach w dniach 2-4 maja odbyły się zawody w zapasach w stylu klasycznym w ramach XXVIII OOM — Podlaskie 2022. Na starcie stanęło 167 zawodników z 52 klubów, którzy w ramach OOM walczyli o medale MP juniorów młodszych. W turnieju stoczono 290 walk, z których aż 131 zakończyło się zwycięstwem przez przewagę techniczną. Czterech zawodników (Filip Iwaszko, Wojciech Iwanowski, Sebastian Warchoł, Jakub Lisek) obroniło tytuły OOM wywalczone przed rokiem w Pabianicach. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łączni 28 medali — 7 złotych, 7 srebrnych i 14 brązowych. Klasyfikacja drużynowa wygrał KS Sobieski Poznań przed MKZ Unia Racibórz i KS Wschód Białystok, wojewódzką — mazowieckie przed łódzkim i lubuskim.

Podczas uroczystego otwarcia OOM apel olimpijski odczytała Karolina Domaszuk, przyrzeczenie w imieniu zawodników odczytał Nikodem Godun, w imieniu sędziów Łukasz Łebkowski, a w imieniu trenerów Dariusz Ryżykow. Podziękowano też za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju sportu zapaśniczego w woj. podlaskim kilku osobom. Na wniosek Zarządu Podlaskiego Związku Zapaśniczego Komisja do spraw odznaczeń i wyróżnień Zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego postanowiła wyróżnić brązowymi medalami PZZ Grzegorza CzyżewskiegoElżbietę Skalimowską, złotą odznaką PZZ Wojciecha Rogowskiego, brązową odznaką PZZ Piotra Janusza Gilewskiego.

Wyróżniono również okolicznościowym dyplomem Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy MOSiR Grajewo. Wyróżnienia i odznaczenia wręczyli przedstawiciele PZZ: Ryszard Wolny, Karol ŁebkowskiRadosław Radke.

W kategorii 45 kg nie miał sobie równych Filip Iwaszko z UKS Jedynka Zapasy Kostrzyn N/Odrą — zwycięzca ubiegłorocznej edycji OOM potwierdził tym samym, że w tej kategorii jest numerem 1.

Srebrny medal zdobył Yehor Kovalov z KS Sobieski Poznań, brązowy Robert Szoma z ZLKS Zagłębie Wałbrzych.

W kategorii 48 kg na najwyższym stopniu podium stanął kolejny zawodnik UKS Jedynka Zapasy Kostrzyn N/Odrą Kacper Sobczyk. Brązowy medal zdobył Oskar Leonarczyk z Akademii Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo.

W kategorii 51 kg wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów. Dwukrotny brązowy medalista OOM z poprzednich lat, Wojciech Kuźmiak z MLKS Agros Żary w końcu okazał się najlepszy.

Srebrny medal wywalczył Filip Zając z MKS Cement Gryf Chełm, brązowe medale zdobyli Olivier Dobka z GKS Cartusia Kartuzy i Piotr Wach z JLKS Olimp Janów Lubelski.

W kategorii 55 kg nasi zawodnicy musieli zadowolić się brązowymi medalami, wywalczyli je Jakub Wach z JLKS Olimp Janów Lubelski i Michał Wojciechowski z KS Sobieski Poznań.

W kategorii 60 kg mistrzem został  Gracjan Jedut z MLKS Agros Żary, brązowy medal wywalczył Iwo Borowiec z MKS Cement Gryf Chełm.

Rewelacją turnieju okazał się triumfator kategorii 65 kg, Dominik Jagusz z ZKS Koszalin, który wywalczył swój trzeci złoty medal OOM. Walczący na co dzień w stylu wolnym, podopieczny trenera Kreta, tym razem stanął do rywalizacji w stylu klasycznym. Dominik za kilka dni stanie przed szansą powiększenia medalowego dorobku bowiem walczyć będzie również w stylu wolnym na OOM. Pozostałe medale również zdobyli zawodnicy z naszych klubów — srebrny Hubert Sidoruk z MKS Cement Gryf Chełm, brązowe Kacper Łukasik JLKS Olimp Janów Lubelski i Noe Wolski z GKS Cartusia Kartuzy.

Niezwykle zacięta była walka o złoto w kategorii 71 kg. Nasz zapaśnik Igor Dąbrowski z ZKS Granica Gdańsk po emocjonującej walce przegrał przy remisie 3:3 z tegorocznym triumfatorem Pucharu Polski kadetów Marcinem Szymiczkiem z MKZ Unia Racibórz. Brązowe medale w tej kategorii zdobyli Mateusz Dawid z AKS Piotrków Trybunalski i Jakub Makowski z PTC Pabianice.

W kategorii 80 kg ponownie nasi zawodnicy musieli uznać wyższość raciborzanina Wojciecha Iwanowskiego, który wygrał wszystkie 4 pojedynki. Srebrny medal zdobył Patryk Robaszek z AKS Piotrków Trybunalski, a brązowe Nikodem Godun z KS Wschód Białystok i Adam Fietz z KS Sobieski Poznań.

W kategorii 92 kg o złoty medal walczyło dwóch zawodników z naszych klubów — lepszy okazał się

Sebastian Warchoł z KS Sobieski Poznań, srebro zdobył Jakub Korcz z RCSZ Olimpijczyk Radom.

Kategorię najcięższą 110 kg wygrał mistrz ostatniej OOM, Jakub Lisek z MLUKS Orlik Wierzbica, który stoczył dramatyczny bój finałowy z Pawłem Janzenem z GKS Cartusia Kartuzy. Tych dwóch młodych gladiatorów stworzyło widowisko godne finału MP. Zapaśnik z Kartuz przez cały pojedynek był aktywniejszy i prowadził na punkty 2:0. Gdy do końca walki pozostało 40 sekund, podopieczny Bartosza Pryczkowskiego, zdecydował się na kolejny atak (rzut przez biodro), co skrzętnie wykorzystał Lisek, skutecznie go kontrując i na 11 sekund przed końcem walki, przegrywając (4:6) położył na łopatki zapaśnika z Kartuz. Brązowy medal w tej kategorii zdobył Bartłomiej Figura z RCSZ Olimpijczyk Radom.

Zapewne kilku z naszych zapaśników to kandydaci do wyjazdu na czerwcowe mistrzostwa Europy, które w połowie czerwca odbędą się w Bukareszcie.

Fot. UKS Jedynka Zapasy Kostrzyn N/Odrą Facebook