Skip to main content

Zmarł Henryk Stakuć — działacz LZS i wieloletni dyrektor COS LZS Mielno

2 maja zmarł Henryk Stakuć, działacz LZS i wieloletni dyrektor COS LZS Mielno. Był jedną z barwniejszych postaci w naszym Zrzeszeniu, świetny kolega, niestrudzony opowiadacz dowcipów i kawałów, zawsze uśmiechnięty i przyjazny. Przez 32 lata jego drugim, a może nawet pierwszym domem był COS LZS w Mielnie. Henio znał wszystkich i wszyscy go znali. Za jego szefostwa przez Ośrodek w Mielnie przewinęło się setki trenerów, instruktorów i nauczycieli, którzy przyjeżdżali tu z młodzieżą na obozy szkoleniowe i wakacje. Niektórzy wracali co roku. Henio „ku pamięci” prowadził kronikę z mnóstwem zdjęć, wpisów i wycinków prasowych — o każdym zamieszczonym tam zdjęciu mógł opowiadać godzinami. Lubił swoich gości, a oni jego.

Pochodził z Mirosławca. Pod koniec lat 60. XX wieku był w rodzinnej wsi nauczycielem w szkole podstawowej. Założył tam Ludowy Zespół Sportowy z sekcjami piłki nożnej i tenisa. Tam też wkrótce wygrał ogólnopolski konkurs na wzorowego nauczyciela, w którym udział brało kilka tysięcy nauczycieli wychowania fizycznego. Doceniając jego zdolności organizacyjny i zaangażowanie wybrano go przewodniczącym Powiatowego Zrzeszenia LZS w Wałczu. W tym czasie był też piłkarzem III ligowego Orła Wałcz. Po kilku latach już jako mieszkaniec Koszalina uprawiał zapasy i został wybrany wiceprzewodniczącym Okręgowego Związku Zapaśniczego. Pracował także w Radzie Wojewódzkiej LZS w Koszalinie, skąd awansował do Rady Głównej Zrzeszenia LZS na stanowisko Dyrektora Wydziału Inwestycji. Pod koniec lat 70. XX wieku w Warszawie narodził się pomysł budowy Centralnego Ośrodka Szkolenia LZS, jako miejsce inwestycji wybrano Mielno. Decyzję o budowie ośrodka wydano w lutym 1984 roku, a Henryk Stakuć został „dyrektorem Ośrodka w budowie”. Nie było łatwo. W tamtych czasach były problemy z materiałami budowlanymi, prawie wszystko trzeba było „załatwiać”, do tego nierzetelni wykonawcy. Jednak jego liczne znajomości, upór i zdolności organizacyjne pozwoliły na dość szybkie ukończenie budowy obiektu. W 1988 roku Mielno przyjęło pierwszych gości — byli to sportowcy LKS Victoria z Sulejówka i narciarze z woj. bielskiego (co Henio skrzętnie odnotował w swojej kronice). Dyrektor snuł dalekosiężne plany, marzył o budowie hali sportowej, o wydzierżawieniu sąsiadującego z Ośrodkiem boiska. Ale coś zawsze stało na przeszkodzie — głównie brak pieniędzy.

Henryk Stakuć był dyrektorem COS LZS w Mielnie nieprzerwanie od 1984 roku do końca 2016 roku, czyli do przejścia na emeryturę. Pracując w Mielnie był także członkiem Rady Wojewódzkiej Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS. W latach 2016-2020 był przewodniczącym PZ LZS w Koszalinie. Jego ulubionym sportem były zapasy, bywał prawie na wszystkich zawodach zapaśniczych organizowanych w woj. zachodniopomorskim i nie tylko. Mimo postępującej choroby jeszcze na początku kwietnia pojechał do Kołobrzegu na II Puchar Polski Kadetów w Zapasach w stylu wolnym oraz Zapasach Kobiet, które organizował UKS Zapasy Kołobrzeg, by spotkać się ze swoimi kolegami i zobaczyć młodych zapaśników w akcji i pewnie jak zwykle głośno komentował każdą walkę.

Za swoją działalność Henryk Stakuć został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Sportu Polskiego”, odznakami na rzecz rozwój zapasów, piłki nożnej i judo oraz licznymi odznakami Ludowych Zespołów Sportowych.

Żonie Danucie, córce oraz całej rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy z Krajowego Zrzeszenia LZS i Biura RG KZ LZS w Warszawie

Cześć Jego pamięci!

Msza Św. żałobna odprawiona zostanie 7 maja o godz. 9.00 w kościele p.w. Ducha Świętego w Koszalinie (ul. Staszica 38), o godz. 10.15 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie (ul. Gnieźnieńska) odbędzie się ceremonia pogrzebowa.