XL Wyścig Kolarski Juniorów. Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS „Złote Koło”. Mikołaj Szulik z UKS Avatar mistrzem Zrzeszenia

W dniach 27-29 maja w Dobczycach odbył się XL Wyścig Kolarski Juniorów oraz Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS „Złote Koło”. W wyścigu startowało 83 zawodników, w tym 55 z klubów naszego Zrzeszenia (20 klubów). W kolarskim peletonie ścigali się także zawodnicy spoza Polski — Litwy i Niemiec. Wyścig był czteroetapowy i jak zwykle bardzo trudny — ukończyło go 54 zawodników. Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS w jeździe ze startu wspólnego został ubiegłoroczny wicemistrz Mikołaj Szulik z UKS Avatar, I wicemistrzem Danil Jakovlev Boras Lewart Team Lubartów, II wicemistrzem Hubert Grygowski UKS Copernicus CCC/SMS Toruń. W jeździe na czas kolejność była taka sama. Klasyfikację klubową wygrał UKS Copernicus CCC/SMS Toruń przed Boras Lewart Team Lubartów i UKS Avatar. Klasyfikację wojewódzką: wielkopolskie przed lubelskim i kujawsko-pomorskim. Tak wyglądała klasyfikacja „elzetesiaków”.

XL Wyścig Kolarski Juniorów Dobczyce 2022 wygrał mistrz Zrzeszenia Mikołaj Szulik z UKS Avatar, drugi był nasz wicemistrz Danil Jakovlev Boras Lewart Team Lubartów. Obok nich na podium stanął Filip Gruszczyński z Grupy Kolarskiej Gliwice. Żółtą koszulkę zwycięzcy wyścigu wręczyła żona Rafała Majki, Magdalena wraz z córką — Rafał Majka 15 lat temu wygrała ten wyścig oraz mistrzostwa LZS i w tym roku był sponsorem tej właśnie koszulki. W poprzednich latach sponsorował koszulkę dla najlepszego górala, w tym roku zastąpił go jako sponsor również znakomity kolarz, wychowanek naszego klubu MLKS Baszta Bytów — Czesław Lang.

Organizatorami wyścigu było Krajowe Zrzeszenie LZS, Małopolskie Zrzeszenie LZS i WLKS Krakus przy współpracy Starosty Powiatu Myślenickiego, Starosty Powiatu Bocheńskiego, Urzędu Miasta i Gminy Dobczyce, Urzędów Gmin: Jodłownik, Łapanów, Trzciana, Raciechowice oraz sponsorów. Mistrzostwa KZ LZS dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki, wyścig Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Kolarzom nagrody wręczali m.in.: starosta myślenicki Józef Tomala, wicestarosta Rafał Kudas, burmistrz Dobczyc Tomasz Suś, wójtowie: Trzciany — Cezary Stawarz, Jodłownika — Paweł Stawarz, Raciechowic — Wacław Żarski, Łapanowa — Andrzej Śliwa. Krajowe Zrzeszenie LZS reprezentował wiceprezes Jacek Kucybała, wiceprezes Małopolskiego Zrzeszenia LZS.

W roku jubileuszowym szczególne gratulacje należą się pomysłodawcy i organizatorowi tego wyścigu, trenerowi WLKS Krakus Zbigniewowi Klękowi — wychowawcy Rafała Majki, Katarzyny Niewiadomej czy Tomasza Marczyńskiego. Od początku towarzyszy wyścigowi również Andrzej Batko, obecnie policyjny emeryt, który czuwał i czuwa nad bezpieczeństwem kolarzy.

Warto przypomnieć, że w przeszłości wyścig ten wygrywali lub zajmowali w nim czołowe miejsca znakomici później kolarze. W 1996 roku wyścig wygrał Sylwester Szmyd, w 2002 roku zwycięzcą był Michał Gołaś, a trzecie miejsce zajął Tomasz Marczyński. W 2007 roku wygrał go Rafał Majka, startował w nim także Michał Kwiatkowski, który został w tym samym roku II wicemistrzem Zrzeszenia LZS w jeździe indywidualnej na czas. Ostatni Polakiem, który wygrał ten wyścig był Damian Papierski, a było to w 2018 roku.

Przebieg wyścigu

Pierwszy etap tego wyścigu rozegrany 27 maja na trasie Szczyrzyc — Szczyrzyc liczył 80 km. Pogoda była fatalna. Wygrał go finiszując z dużej grupy Paweł Więczkowski z UKS Koźminianka Koźminek, drugie miejsce zajął Michał Żelazowski z A.S.D Young Bike Team, trzeci był Mikołaj Szulik z UKS Avatar.

Drugi etap Droginia — Droginia — 4,2 km jazda na czas — odbył się 28 maja rano. Wygrał go Filip Gruszczyński Grupa Kolarska Gliwice, drugie miejsce zajął Mikołaj Szulik, trzecie Danil Yakovlev Boras Lewart Team Lubartów.

Trzeci etap liczący 72 km wokół Łapanowa odbył się tego samego dnia. Na metę wpadło z niewielką przewagą trzech kolarzy — wygrał Mikołaj Szulik, drugi był Danil Yakovlev, trzeci Oleksandr Perlovskyi KTK Kalisz.

29 maja rozegrano ostatni, czwarty etap na trasie Raciechowice — Dobczyce liczący 111 km. Z peletonu najszybciej finiszował Michał Żelazowski, drugi był Paweł Więczkowski, a trzeci Mikołaj Szulik.

Zwycięzcy innych klasyfikacji wyścigu

• Klasyfikacja punktowa — Mikołaj Szulik — sponsor Mieczysław Poręba.
  • Klasyfikacja górska — Oleksandr Perlovskyi — sponsor Czesław Lang.
  • Klasyfikacja aktywnych — Jonas Reibsch (RSC Cottbus) — sponsor RASO.
  • Najlepszy zawodnik z Małopolski — Karol Wawrzyczek (WLKS Krakus BBC — Czaja) — sponsor Jan Sędzik.
  • Klasyfikacja awansujących — Oleksandr Perlovskyi — sponsor Paweł Międzybrodzki.
  • Najlepszy kolarz rocznika 2005 — Danil Yakovlev — sponsor Hotel Dobczyce.