Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet — Dąbki/Jarosławiec 2022

W dniach 3-5 czerwca w Dąbkach i Jarosławcu odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet. O medale w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego walczyły juniorki młodsze i w kategorii open juniorki/orliczki. Co znamienne mistrzostwa KZ LZS rozpoczęły się w dniu Światowego Dnia Roweru, święta zainicjowanego przez Polaka mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, organizatorem bezpośrednim KK Ziemia Darłowska, współorganizatorami: Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Gminy Darłowo, Urząd Gminy Postomino, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Związek Kolarski, Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Dyrektorem wyścigu był Artur Sarycz, wiceprezes KK Ziemia Darłowska i znany trener. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Oprócz naszych mistrzostw odbyła się także XXV Edycja Pucharu Polski, w której ścigały się zawodniczki od żakini do elity, odbyła się także rywalizacja żaków i młodzików — w sumie w imprezie startowało ponad 250 kolarek i kolarzy, w tym ponad 100 kolarek z klubów LZS.

W uroczystości otwarcia oprócz gospodarzy udział wzięli m.in. poseł Jarosław Rzepa, przewodniczący Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS i wiceprzewodniczący tego zrzeszenia Tomasz Paciejewski, członek RG KZ LZS. Odczytano także list jaki do uczestniczek mistrzostw wystosował prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS poseł Mieczysław Kazimierz Baszko. Złożył w nim gratulacje zawodnikom i działaczom KK Ziemia Darłowska z okazji 40-lecia klubu. Kolarką życzył „samych suchych i gładkich asfaltów, wiatru tylko w plecy”, trenerom i działaczom „satysfakcji i zadowolenia z wyników podopiecznych”, organizatorom podziękował za „wysiłek i zaangażowanie w przeprowadzeniu imprezy”.

Najpierw wszyscy uczestnicy imprezy rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas. Juniorki młodsze miały do pokonani dystans 10,4 km na trasie Dąbki — Gleźnowo — Dąbki. Mistrzynią Zrzeszenia została Weronika Wąsaty Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów, wicemistrzynią Maria Klamut KS Społem Łódź, brązowy medal zdobyła Kinga Tyszkiewicz MKS Środa Wielkopolska.

W kategorii juniorka/orliczka zawodniczki rywalizowały na trasie o długości 14 km. Mistrzynią Zrzeszenia została Maja Wróblewska TKK Pacific Nestle Fintess Cycling Team Toruń, wicemistrzynią Maja Tracka ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, brązowy medal wywalczyła Paulina Pastuszek TKK Pacific Nestle Fintess Cycling Team Toruń.

Następnego dnia odbył się wyścig ze startu wspólnego na trasie Jarosławiec — Rusinowo — Naćmierz — Jezierzany — Jarosławiec. Juniorki młodsze miały do pokonania 56 km. Na metę przyjechał cały peleton. Najszybciej finiszowała Oliwia Gerc UKS Copernicus CCC/SMS Toruń i została mistrzynią Zrzeszenia, druga była Daria Dębicka ALKS Stal Big Star Grudziądz, trzecia jej koleżanka klubowa Oliwia Kępczyńska.

Z kolei juniorki/orliczki miały do pokonania dystans 98 km. Tu też doszło do finiszu z peletonu. Mistrzynią Zrzeszenia została Nikola Wielowska KK Lark Ziemia Darłowska, wicemistrzynią Maja Tracka ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, brązowy medal zdobyła Natalia Krześlak TKK Pacific Nestle Fintess Cycling Team Toruń.

W mistrzostwach startowały zawodniczki z 14 klubów, reprezentujących 7 województw. Klasyfikację klubową wygrał ALKS Stal Grudziądz przed TKK Pacific Nestle Fintess Cycling Team Toruń i KK Lark Ziemia Darłowska. Klasyfikację wojewódzką kujawsko-pomorskie przed zachodniopomorskim i wielkopolskim.