XXII Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS Juniorów i młodzików w Kajakarstwie — Wolsztyn 2022

W dniach 3-4 czerwca na wodach Jeziora Wolsztyńskiego odbyły się XXII Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS Juniorów i Młodzików w kajakarstwie oraz Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej. Do zawodów zgłoszono aż trzystu dwudziestu ośmiu zawodników z 18 klubów z całej Polski. W mistrzostwach Zrzeszenia rywalizowało 8 klubów z czterech województw. Klasyfikację klubową mistrzostw wygrał UMKS Zryw Wolsztyn przed UKS Zalew Jerzykowo i UKS Błyskawica Rokietnica, wojewódzką wielkopolskie przed zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Wolsztynie, UMKS Zryw Wolsztyn, Burmistrz Wolsztyna, Powiat Wolsztyński oraz Wielkopolski Związek Kajakowy. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W uroczystości otwarcia tej świetnie zorganizowanej imprezy udział wzięli m.in.: Krzysztof Piasek, wiceprezes Rady Głównej KZ LZS i wiceprzewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS, poseł Jakub Rutnicki, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, starosta wolsztyński Jacek Skrobiszewski, burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, Stanisław Kopeć, przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, wieloletni działacz LZS oraz Wojciech Kudlik, znakomity niegdyś kajakarz, olimpijczyk, obecnie pełni funkcję kierownik Programu KLUB — Edycja 2022, którego Operatorem Krajowym jest KZ LZS. Sędzią głównym był Andrzej Klimaszewski, medalista mistrzostw świata, olimpijczyk.

O tytuły mistrzów Zrzeszenia rywalizowali młodzicy/młodziczki i juniorzy/juniorki (starsi i młodsi). Rozegrano 13 wyścigów na dystansie 1000 m.

Młodzik/Młodziczka

Mistrzem Zrzeszenia w wyścigu K-1 młodzików został Mikołaj Kaźmierczak UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzem jego kolega klubowy Mateusz Majza, brązowy medal wywalczył Dawid Kwaśniewski-Droździel Hubertus Biały Bór. Wśród młodziczek mistrzynią została Julia Piasecka UKS Copal Trzcianka, wicemistrzynią Natalia Szczepaniak UMKS Zryw Wolsztyn, brązowy medal zdobyła Zofia Jędroszkowiak UKS Zalew Jerzykowo. W wyścigu K-1 młodziczek rocznik 2009 triumfowała Martyna Kowalska UMKS Zryw Wolsztyn, przed Mają Górko Hubertus Biały Bór i Zuzanną Tomys UMKS Zryw Wolsztyn, wśród młodzików z tego rocznika najlepszy okazał się Jakub Derda UKS Zalew Jerzykowo, drugie miejsce zajął Eryk Wajs UMKS Zryw Wolsztyn, trzecie kajakarz z Jerzykowa Antoni Mielcarzewicz. W wyścigu K-2 mistrzami Zrzeszenia zostali Mikołaj Kaźmierczak i Mateusz Majza UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzami Jakub Derda i Wiktor Klimkiewicz UKS Zalew Jerzykowo, brązowy medal wywalczyli kajakarze z Wolsztyna Eryk Wajs i Antoni Krawczyk, wśród młodziczek kolejność była następująca — 1. Martyna Kowalska i Zuzanna Tomys UMKS Zryw Wolsztyn, 2. Amelia Chemel-Pyziołek i Maja Górko Hubertus Biały Bór, 3. Maria Klimczak i Zofia Jędroszkowiak UKS Zalew Jerzykowo.

Junior/juniorka

W wyścigu K-1 juniorów mistrzem Zrzeszenia został Adam Moroz UKS Copal Trzcianka, wicemistrzem Szymon Drozdowski UKS Błyskawica Rokietnica, brązowy medal wywalczył jego kolega klubowy Franciszek Kupczyk. W wyścigu K-2 juniorek młodszych mistrzyniami zostały Zofia Hofman i Barbara Jokiel UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzyniami Martyna Koniuszy i Karolina Zapała UKS Copal Trzcianka, wśród juniorów młodszych najlepsi okazali się Michał Matwiejczyk i Jakub Mińczuk UKS Koszałek Węgorzewo, drugie miejsce zajęli Filip Kujawa i Mateusz Nieborak UMKS Zryw Wolsztyn, trzecie ich koledzy klubowi Daniel Łuczak i Jan Myssak. W wyścigu juniorów młodszych C-1 mistrzem został Jurij Konakhowych Hubertus Biały Bór. W wyścigu juniorów młodszych K-1 mistrzem został Michał Matwiejczyk UKS Koszałek Węgorzewo, wicemistrzem jego kolega klubowy Jakub Mińczuk, brązowy medal wywalczył Filip Kujawa UMKS Zryw Wolsztyn. Mistrzami Zrzeszenia juniorów K-2 zostali Szymon Drozdowski i Franciszek Kupczyk UKS Błyskawica Rokietnica. Mistrzynią juniorek młodszych w K-1 została Zofia Hofman UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzynią Karolina Zapała UKS Copal Trzcianka, brązowy medal zdobyła Barbara Jokiel UMKS Zryw Wolsztyn.

Zwycięzcy wyścigów dzieci

Wyścig dziewcząt (12-13 lat) K-1 500 m wygrała Maja Bohdziun G’Power Gorzów, wśród chłopców triumfował Antoni Adamczyk Posnania Poznań. W K-2 (10-11 lat) najlepsza była osada Katarzyna Dyjak i Julia Kamieniecka G’Power Gorzów, wśród chłopców koledzy klubowi dziewcząt Mikołaj Kleist i Jakub Gaber. Wyścig dziewcząt 10 lat na 1000 m wygrała Julia Kamieniecka G’Power Gorzów, wśród chłopców najlepszy był Stanisław Niegolewski UKS Zalew Jerzykowo. Wyścig C-1 chłopców wygrał Kacper Ratajczak Posnania Poznań. Wyścig K-1 dziewcząt 11 lat wygrała Shila Darmetko UKS Zalew Jerzykowo, wyścig chłopców Mikołaj Kleist G’Power Gorzów. Wyścig C-1 na 200 m rocznik 2011-2013 wygrała Maja Bohdziun G’Power Gorzów, wśród chłopców (rocznik 2012-2013) najlepszy był Jakub Myssak UMKS Zryw Wolsztyn.

Klasyfikację klubową Ogólnopolskich Regat Kajakowych Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej wygrał G’Power Gorzów przed UMKS Zryw Wolsztyn i Posnanią Poznań.