Skip to main content

86. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym — 12 medali zawodników z naszych klubów

W dniach 13-15 stycznia w Drzonkowie odbyły się 86. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym. O medale i tytuły mistrzowskie walczyli zawodnicy w kategoriach junior/juniorka młodsza, junior/juniorka, młodzieżowcy i Elita kobiet i mężczyzna. Zawodnicy z naszych klubów wywalczyli łącznie 12 medali — 3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. Odbyły się także wyścigi żaków i młodzików (chłopców i dziewcząt) — ci pierwsi walczyli o Puchar Prezesa PZKol, ci drudzy o Naramiennik Prezesa PZKol. Jednym z głównych organizatorów mistrzostw był klub naszego Zrzeszania LKS Trasa Zielona Góra.

Do Drzonkowa przyjechało kilkuset kolarzy i kolarek — rozgrywano także mistrzostwa w kategoriach masters i amatorów. Trasa na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie była trudna, błotnista i pełna pułapek, wielu zawodników zaliczyło upadki, nawet tych najlepszych.

Mistrzostwa otworzyła rywalizacja sztafet. Rozegrano je po raz pierwszy w naszym kraju. Tego typu wyścig, od kilku lat znajduje się w programie mistrzostw świata. Na razie była to pokazowa rywalizacja. — Wyścig potrwa około 35 minut, w czteroosobowej sztafecie musi znaleźć się jedna kobieta. Każdy będzie miał do pokonania jedną rundę, a do zmian będzie dochodziło w specjalnej strefie — zapowiadał przed wyścigiem Leszek Dutczak, dyrektor wyścigu i prezes LKS Trasa Zielona Góra. Faktycznie, konkurencja okazała się niezwykle widowiskowa. Wygrał zespół Pho3nix Cycling Team Rosnówko, który o 12 sekund wyprzedził UKS Krupiński Suszec/Konwa Bike. Trzecie miejsce zajął klub naszego Zrzeszenia UKS Avatar Kobielice w składzie: Agata Sekta, Franciszek Kocur, Stanisław Kocur, Bartosz Łyżwa.

W sobotę 14 stycznia rywalizowali mastersi i amatorzy w liczbie ponad 200 oraz najmłodsi zawodnicy — kategoria żak i młodzik. Wśród żakiń całe podium dla zawodniczek z klubów naszego Zrzeszenia — trasę o długości 3 km najszybciej pokonała Gabriela Skrzypczak (KS Klif Chłapowo), wyprzedzając Martę Sektę (UKS Avatar) i swoją klubową koleżankę, Zuzannę Brytan. Trzeci na mecie wśród żaków był Piotr Sopa z LUKS Feniks Czernica. Pierwsze miejsce zajął Szymon Kamiński z Trek Gdynia.

Wśród młodzików na podium stanęło dwóch kolarzy z naszych klubów — pierwsze miejsce zajął Mikołaj Klaczkowski z KLKS Azalia Brzóza Królewska, a trzecie Filip Trawnik z UKS Koźminianka Koźminek. Startowało 61 młodzików. Wśród 23 młodziczek trzecie miejsce zajęła Natalia Jaros z LKS POM Strzelce Krajeńskie.

W niedzielę 15 stycznia o medale walczyły pozostałe kategorie wiekowe. Zmagania juniorek młodszych, inaugurujące niedzielną rywalizację, zdominowała Anna Gaborska (Szczeciński Klub Kolarski), która szybko oddaliła się od pozostałych zawodniczek i samotnie pokonywała resztę trasy. Druga na mecie była Agata Sekta z naszego klubu UKS Avatar. W wyścigu juniorów młodszych dzielnie o medal z dwoma zawodnikami Pho3nix Cycling Team walczył Bartosz Łyżwa z UKS Avatar, który ostatecznie wywalczył tytuł wicemistrza kraju.

W wyścigu juniorów brązowy medal zdobył Mikołaj Kubica z UKS Koźminianka Koźminek, wśród juniorek wicemistrzynią Polski została Zofia Krystkowiak z UKS Ratusz Maszewo.

Jako ostatni do walki o medale przystąpili zawodnicy i zawodniczki w kategorii Elita i U23. W Elicie kobiet tytuł mistrzowski obroniła Dominika Włodarczyk z MAT ATOM Deweloper Wrocław, obroniła także tytuł najlepszej zawodniczki w kategorii U23. Wśród orliczek tytuł wicemistrzowski wywalczyła Malwina Mul z MAT ATOM Deweloper Wrocław, a brązowy Kinga Żur z KS Luboń Skomielna Biała.

Gdy rozpoczynał się wyścig Elity mężczyzn wszyscy zastanawiali się, czy Marek Konwa zdobędzie swój 11 tytuł mistrza Polski. Zawodnik UKS Krupiński Suszec/Konwa Bike prowadził od startu do mety i z prawie 2 minutową przewagą zakończył wyścig na pierwszym miejscu. Marek Konwa to wychowanek naszego klubu LKS Trasa Zielona Góra. Brązowy medal zdobył Szymon Pomian z GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, który został też mistrzem Polski orlików. Wśród mężczyzn do lat 23 podium uzupełnili Jakub Musialik (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Antoni Łuków (MGLKS Błękitni w Koziegłowach/Clarex Loft4U).

Fot. MAT ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław Facebook. Tak o złoty medal walczyła Dominika Włodarczyk