Skip to main content

Podsumowanie XXIII Dolnośląskich Igrzysk LZS Mieszkańców Wsi i Miast

14 stycznia 2023 roku w Gaju Oławskim odbyła się uroczystość podsumowania współzawodnictwa sportowego za 2022 rok XXIII Dolnośląskich Igrzysk LZS Mieszkańców Wsi i Miast. Na uroczystość przybyło 22 przedstawicieli władz gminnych i powiatowych, w tym Agnieszka Kolacz-Leszczyńska, senator RP, Witold Niemirowski, wicestarosta oławski, Daniel Koko, starostwa lwówecki oraz liczne grono działaczy Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS zaangażowanych w organizację igrzysk i nie tylko. Frekwencja na uroczystości mile zaskoczyła organizatorów spotkania wynosiła bowiem aż 90%. Gospodarzami imprezy byli: Leszek Noworól — Prezes Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu oraz Artur Piotrowski — Wójt Gminy Oława.

Spotkanie było okazją zarówno do nagrodzenia pucharami najlepszych 20 gmin oraz 15 powiatów XXIII Dolnośląskich Igrzysk LZS Mieszkańców Wsi i Miast, ale też wyróżnienia osób szczególnie zaangażowanych w działalność sportową Certyfikatem „Serce dla Sportu”. Podziękowano również (pamiątkowe statuetki) działaczom zaangażowanym w realizację XXIII Igrzysk LZS. Uroczystość uświetnił swoim występem zespół muzyczny.

Dolnośląskie Igrzyska trwają przez cały rok. Rywalizacja odbywa się w następujących sportach: piłka nożna halowa (turnieje dzieci do lat 13 i 14, dziewczęta do lat 15 oraz Puchar Lata dla zawodników do lat 11 i młodszych), tenis stołowy, biegi przełajowe, warcaby stupolowe, piłka nożna w ramach turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” oraz Pucharu Lata dla piłkarzy do lat 11, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, szachy indywidualnie i drużynowe (Złota Wieża), turnieje rekreacyjne samorządowców. Łącznie 15 finałów wojewódzkich. Droga do finału w poszczególnych konkurencjach prowadzi przez eliminacje gminne, powiatowe i strefowe. W wyżej wymienionych imprezach oraz systemie eliminacji powiatowych i gminnych uczestniczyło około 70 000 osób w 600 imprezach sportowych.

Zawody gminne i powiatowe finansowane są przez samorządy lokalne i organizatorów, pozostałe przez Urząd Marszałkowski, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej i organizatorów.

W tym roku najlepsza okazała się gmina Oława, drugie miejsce zajęła gmina Radków, trzecie gmina Świdnica, czwarte gmina Jeżów Sudecki, piąte gmina Lwówek Śląski, szóste gmina Lubin. W 2022 roku o miano najlepszej gminy rywalizowały 102 gminy (w woj. dolnośląskim jest 169 gmin). Wśród powiatów najlepszy okazał się powiat oławski przed świdnickim i kłodzkim, kolejne miejsca zajęły powiaty kamiennogórski, lwówecki i karkonoski. Rywalizowało 27 powiatów (w województwie jest 26 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu).

11 osób otrzymało Certyfikat „Serce dla Sportu”: Agnieszka Kolacz-Leszczyńska, senator RP, Dorota Wilk, dyrektor SP w Gierałtowcu, Dorota Anklewicz-Siczek, dyrektor SP w Legnickim Polu, Wiesław Messyasz, działacz gminy Oława, Robert Jagła, prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Daniel Koko, starostwa lwówecki, Ryszard Wojciechowski, działacz gminy Oława, Grzegorz Lechowicz, członek Zarządu DZTS, Leszek Matusiak, działacz gminy Żmigród, Bogdan Szczęśniak, burmistrz Jelcza-Laskowice, Tadeusz Chodorowski, wiceprzewodniczący PZ LZS Legnica.

56 osób wyróżniono za pomoc przy organizacji XXIII Dolnośląskich Igrzysk LZS Mieszkańców Wsi i Miast.

Przy okazji tego spotkania Leszek Noworól, prezes Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu, krótko podsumował sportowy rok dolnośląskiej organizacji. Powiedział m.in.: — W 2022 roku byliśmy operatorem wojewódzkim Rządowego Programu KLUB, łącznie otrzymało dofinansowanie z tego programu 480 klubów z naszego województwa. Według opinii klubów bardzo dobrze poradziliśmy sobie w tej roli. W tym roku powrócił program organizator sportu — zatrudniliśmy na umowę zlecenie łącznie 22 osoby na 7 miesięcy, realizujące szkolenie oraz nasze zadania. Dodatkowo zrealizowaliśmy dwa projekty centralne tj. „Aktywna Wieś” oraz „Od Aktywności fizycznej do sportu i zdrowia”, z których dofinansowaliśmy imprezy lokalne. Nasze kluby uzyskały dobre wyniki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i mistrzostwach Polski, wnosząc konkretny wkład w dorobek reprezentacji Województwa Dolnośląskiego — 4000 pkt w systemie sportu dzieci i młodzieży, co dało nam II miejsce w kraju za Wielkopolską. Reprezentacje klubów LZS Dolnego Śląska odniosły znaczące sukcesy w rywalizacji mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS zarówno w sporcie dzieci i młodzieży, jak i w sporcie masowym, m.in.: zajęliśmy 1 miejsce w mistrzostwach KZ LZS w zapasach podczas Ogólnopolskich Igrzysk LZS i 4 miejsce w rekreacji, w Ogólnopolskich Mistrzostwa LZS w biegach przełajowych 5 miejsce, lekkoatleci z naszych klubów uplasowali się na 5 miejscu w Mistrzostwach LZS w Lekkiej Atletyce, 4 miejsce wywalczyły nasze kolarki podczas Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet, trzecie miejsce zajęła nasza drużyna podczas turnieju Mała Piłkarska Kadra Czeka dziewcząt (U13), a czwarte w turnieju Piłkarska Kadra Czeka chłopców do lat 15.

Podczas spotkania w Gaju Oławskim długo dyskutowano o przyszłości sportu w województwie dolnośląskim i w kraju. Działacze dzielili się swoimi spostrzeżeniami, wymieniali doświadczenia i rozmawiali o tym jak jeszcze bardziej usprawnić działalność Ludowych Zespołów Sportowych, prosili lokalnych samorządowców o wsparcie klubów, bo bez niego wiele z nich może znaleźć się w obecnych czasach w trudnej sytuacji.

Fot. DZ LZS. Na zdjęciu głównym samorządowcy wyróżnieni Certyfikatem „Serce Dla Sportu”