Skip to main content

74 medale zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Prawie 1000 zawodników i zawodniczek z blisko 220 klubów wzięło udział w PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20, które w dniach 10-12 lutego odbyły się w Rzeszowie. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 74 medale — 23 złote, 29 srebrnych i 22 brązowe. Rozegrano 68 konkurencji, do zdobycia było więc 204 medale. Medale zdobyli zawodnicy z 91 klubów, w tym z 39 naszego Zrzeszenia. Klasyfikację medalową wygrał RLTL Optima Radom zdobywając 8 medali (4-2-2), na drugim miejscu uplasował się AML Słupsku 4 medale (wszystkie złote), a na czwartym WLKS Wrocław 7 medali (3-2-2).

Poziom mistrzostw był wysoki, padło kilka świetnych wyników, w tym rekordy Polski, ponadto spora część zawodników biła swoje rekordy życiowe. Złota medalistka w trójskoku U18 Olga Szlachta z KS Stal LA Ostrów Wlkp. uzyskała 12.98, co jest najlepszym w tym sezonie wynikiem w tabelach światowych oraz drugim rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki, słabszym zaledwie o 4 centymetry od rekordu kraju Kamili Rywelskiej z 2000 roku. Świetnie zaprezentował się biegu na 300 m Jakub Szarapo z MKS-MOS Wrocław, który dwukrotnie bił rekord kraju, najpierw w eliminacjach uzyskał 34.30, by w finale uzyskać jeszcze lepszy wynik 34.07. Rekord kraju ustanowiła także w biegu na 60 m ppł U18 Wiktoria Gadajska z RLTL Optima Radom uzyskując 8.26. Radomianka wymazała tym samym z tabel rekordowy czas 8.29 Pii Skrzyszowskiej z 2018 roku. Dwa złote medale zdobył niezawodny Marek Zakrzewski z AML Słupsk — w biegu na 60 m i 200 m.

Medale zawodników z klubów Zrzeszenia w kategorii U18

Świetnie w biegu na 60 m kobiet spisały się zawodniczki WLKS Wrocław. Złoty medal wywalczyła Oliwia Kasprzak, a brązowy Jagoda Pytel. Złoty medal wśród mężczyzn zdobył Tomasz Bajraszwski z LKS Vectra Włocławek. Srebrny medal w biegu na 300 m zdobyła Wiktoria Gajosz (39.45 PB) z MKS Agros Chełm. W biegu na 600 m złoty medal wywalczyła Lena Pajęcka (WLKS Wrocław), drugie miejsce wywalczyła Jagoda Bochenek z MKS-MOSM Bytom. Wśród mężczyzn srebrny medal na tym dystansie zdobył Mateusz Buśko z ULKS Talex Borzytuchom. Najlepszy w biegu na 1000 m był Łukasz Zaczyk z MKS-MOSM Bytom, drugie miejsce zajął Mikołaj Olejnik z UKS Filipides Teresin, bijąc rekord życiowy. W biegu na 2000 m srebrny medal wywalczyła Eliza Galińska z UKS Filipides Teresin. Wśród mężczyzn mężczyzn dwa medale wywalczyli zawodnicy RLTL Optima Radom — mistrzem Polski został Jakub Abramczyk bijąc rekord życiowy, brązowy medal zdobył Piotr Abramczyk. Rozdzielił ich kolejny zawodnik z naszego klubu Tomasz Czubak MKS-MOSM Bytom.

Na starcie finałowego biegu 60 metrów przez płotki stanęły wszystkie medalistki sprzed roku. Tempo nadała Wiktoria Gadajska z RLTL Optima Radom. Podopieczna Artura Błasińskiego zwyciężyła z czasem 8.26, czyli rekordem Polski U18.

W trójskoku kobiet złoty medal zdobyła liderka krajowych tabel Olga Szlachta z KS Stal LA Ostrów Wlkp., bijąc rekord kraju. Srebrny medal wywalczyła Maja Murach z UKS Atos Woźnice, podobnie jak w 2022 roku. Halowym mistrzem kraju w trójskoku został Szymon Wziątek z AML Słupsk bijąc rekord życiowy 13.32. W stojącym na wysokim poziomie konkursie — aż trzynastu z szesnastu uczestników, w tym wszyscy medaliści — poprawiali rekordy życiowe. W skoku wzwyż mężczyzn brązowy medal wywalczył Mateusz Rebejko (1.95) z MKS Osa Zgorzelec. Wśród kobiet dwie zawodniczki wywalczyły złoty medal — Aleksandra Dobkowska z OKLA Elektro-Energetyka Ostrołęka (rekord życiowy 168 cm) i ubiegłoroczna mistrzyni Maja Słodzińska z UKS OSoT Szczecin. W skoku w dal srebrny medal zdobył bijąc rekord życiowy 6.71 Maciej Bednarczyk z RLTL Optima Radom. Wśród kobiet srebrny medal zdobyła Martyna Papierska z WLKS Wrocław bijąc rekord życiowy (5.46), brązowy Lena Kanicka z KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Srebrny medal w pchnięciu kulą zdobyła Klaudia Kucińska z LKS Lubawa, brązowy Magdalena Kata z TKS Tomasovia Tomaszów Lub., bijąc rekord życiowy. Dominik Armstrong z LKS Ziemia Pucka Puck nie miał sobie równych w konkursie kulomiotów. Wygrał z rekordem życiowym 17.72, brązowy medal wywalczył Kacper Kuczaj z LKS Górnik Wałbrzych.

W chodzie na 3000 m kobiet złoty medal zdobyła Paulina Tomaszewska z UKS 12 Kalisz, ubiegłoroczna srebrna medalistka, która pobiła rekord życiowy. Srebrny medal wywalczyła Aleksandra Drozdowska z MKS Czechowice-Dziedzice. W chodzie mężczyzn na 5000 m srebrny medal wywalczył Mateusz Margiel z LKS Nadwiślanin Chełmno.

Brązowy medal w 5-boju wywalczyła Zuzanna Kozan z NKS Start Namysłów. Srebro w 7-boju zdobył Hubert Trościanka (4790 pkt.) z ULKS Uczniak Szprotawa.

Medale zawodników z klubów Zrzeszenia w kategorii U20

Srebrny medal w biegu na 60 m zdobyła Oliwia Zimoląg z MKS-MOSM Bytom, brązowy Natalia Wójcik z BKL Bełchatów. Bezkonkurencyjny w biegu mężczyzn na tym dystansie był Marek Zakrzewski z AML Słupsk, srebrny medal wywalczył Dawid Grząka z KS Stal LA Ostrów Wlkp. Halową wicemistrzynią kraju w biegu na 200 m została Ewa Piaszczyńska z KS Stal LA Ostów Wlkp. Upadek na kilkanaście metrów przed metą wykluczył z walki o złoto prowadzącą w biegu Oliwię Zimoląg MKS-MOSM Bytom. Na dystansie jednego okrążenia faworyt rywalizacji Marek Zakrzewski AML Słupsk odniósł pewne zwycięstwo osiągając na mecie czas 21.12, srebrny medal zdobył Dawid Tatara z BKL Bełchatów. Brązowy medal w biegu na 400 m zdobyła Paulina Kubis z WLKS Wrocław. W biegu mężczyzn mistrzem Polski został Szymon Mikołajczak z MKS Czechowice-Dziedzice, bijąc rekord życiowy, wicemistrzem Hubert Rutowicz z UMLKS Pegaz Opoczno. W biegu na 800 m wszystkie medale zdobyły zawodniczki z naszych klubów: złoty Magdalena Breza z ULKS Talex Borzytuchom, srebrny obrończyni tytułu Wiktoria Wróbel z WLKS Nowe Iganie, brązowy Aleksandra Wiśniewska z KS SMS Szklarska Poręba. Dwa medale w biegu na 1500 m zdobyły zawodniczki z naszych klubów — srebrny Lena Suchowolak z UKS Filipides Teresin, brązowy Jagoda Musielak z MKS Juvenia Puszczykowo (to nowy klub w naszym Zrzeszeniu) — obie pobiły rekordy życiowe. W biegu na 3000 m było tych medali trzy — złoty Katarzyna Napiórkowska z LKS Maków Mazowiecki, srebrny Marta Krawczyńska KS Prefbet Sonarol, brązowy Maja Peryt z KLKS Juventa-Crrad Starachowice. Również trzy medale na tym dystansie zdobyli nasi zawodnicy: zloty Jakub Napierała z MKS Juvenia Puszczykowo, srebrny Adam Bajorski, brązowy Wiktor Janduła — obaj z RLTL Optima Radom. W bieg na 60 metrów przez płotki kobiet drugie miejsce zajęła Maja Olszak z LKS Górnik Wałbrzych), a trzecie Julia Winogrodzka z UKS Czapla Białe Błota.

W chodzie na 3000 metrów kobiet srebrny medal, podobnie jak przed rokiem, zdobyła Izabela Krzyżanowska z ALKS AJP Gorzów Wlkp., brązowy zaś Emilia Wiśniewska z UKS 12 Kalisz, ubiegłoroczna mistrzyni w kat. U18.

W skoku w dal wszystkie medale zdobyły zawodniczki z naszych klubów — złoty Julia Adamczyk z RLTL Optima Radom, która skoczyła 6.06, srebrny Anna Rugowska z WLKS Wrocław (również srebro w ubiegłym roku) — 6.03, brązowy Klaudia Boguszewska KS Podlasie Białystok — rekord życiowy 5.63. Podobnie było wśród mężczyzn — złoty medal wywalczył Gabriel Dziełakowski LLKS Osowa Sień, srebrny Marcin Kaczor UKS Orkan Środa Wlkp., brązowy Jakub Ptasiewicz MKS Bank BS Płońsk. Interesującą walkę toczyli o złoty medal stoczyli w skoku wzwyż Mikołaj Szczęsny MKLA Łęczyca i Jakub Walecki z WLKS Nowe Iganie. Obaj pokonali 2.10 — ale Szczęsny dokonał tego w pierwszej próbie i to zaważyło na tym, że to on został mistrzem Polski. Później obaj bezskutecznie atakowali 2.12. Mistrzynią Polski w tej konkurencji została Emilia Twardowska z AML Słupsk, która mimo kłopotów na 1.72, później zaliczyła 1.76. Pewna zwycięstwa bez powodzenia atakowała 1.82. Brązowy medal dla Natalii Górskiej z ALKS AJP Gorzów Wlkp. — 1.68 rekord życiowy. W trójskoku najlepszy okazał się Kacper Jedynak z RLTL Optima Radom, który złoty medal wywalczył z wynikiem 14.73, czyli rekordem życiowy. W trójskoku kobiet triumfowała Anna Rugowska z WLKS Wrocław, druga była Maja Borchardt z LLKS Pomorze Stargard.

W pchnięciu kulą srebrny medal wywalczył Patryk Wita z WMLKS Nadodrze Powodowo bijąc rekord życiowy 16.71, brązowy medal zdobył Mateusz Helman z LKS Ziemi Puckiej Puck. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Zuzanna Maślana z MLKL Płock, która w czwartej kolejce triumf przypieczętowała pchnięciem na 16.17. Brązowy medal zdobyła Joanna Marszelewska z MKL Jurand Szczytno. W 7-boju brązowy medal wywalczył Oliwier Przybylski z MKS Osa Zgorzelec. Brązowy medal w sztafecie 4×400 m Mix zdobyła drużyna KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Fot. PZLA Facebook. Na zdjęciu Marek Zakrzewski AML Słupsk