Skip to main content

32 medale w biegach narciarskich, 12 w skokach, 8 w kombinacji norweskiej, 17 w biathlonie i 6 w saneczkarstwie naszych zawodników na OOM w Sportach Zimowych Podkarpackie 2023

20 marca zakończyła się trwająca od 19 stycznia XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych — Podkarpackie 2023. Patronat Honorowy nad olimpiadą sprawował Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Młodzi sportowcy rywalizowali w 14 dyscyplinach, w 13 sportach zimowych: łyżwiarstwo szybkie — tor długi i krótki, biathlon, curling, hokej na lodzie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo alpejskie (junior A i B), narciarstwo biegowe, saneczkarstwo, skoki narciarskie, snowboard i w koszykówce. Olimpiada Młodzieży stanowi podsumowanie szkolenia sportowego w kategorii juniora młodszego, a finały OOM to Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej oraz często w kategorii junior. W imprezie wzięło udział blisko 2 tys. osób — zawodników, trenerów, sędziów i przedstawicieli polskich związków sportowych. Zawodnicy z naszych klubów najwięcej medali wywalczyli w biegach narciarskich — 32, w skokach narciarskich — 12, w biathlonie — 17, w kombinacji norweskiej — 8 i w saneczkarstwie — 6.

Biegi narciarskie

Organizatorzy mieli duży problem z przeprowadzeniem OOM w biegach narciarskich. W przewidzianym pierwotnie terminie trasy w Ustjanowej k. Ustrzyk Dolnych „popłynęły” z powodu nieustanie padającego deszczu. Postanowiono więc przenieść zawody na trasy Kubalonki w Wiśle i rozegrać je na raty. Łącznie zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli 32 medale (8 złotych, 14 srebrnych i 10 brązowych).

W dniach 6-7 marca obyły się biegi dystansowe stylem klasycznym i dowolnym juniorek młodszych i juniorów młodszych oraz juniorek i juniorów. W biegu stylem klasycznym na dystansie 5 km wśród juniorek młodszych srebrny medal wywalczyła Lena Kliś z SSR LZS Sokół Szczyrk, a brązowy Karolina Kuć z MULKS Tomaszów Lubelski — sklasyfikowano 20 zawodniczek.

W biegu juniorów młodszych na 10 km stylem dowolnym najlepszy okazał się Paweł Bryja z UKS Regle Kościelisko, drugie miejsce zajął Przemysław Legierski z NKS Trójwieś Beskidzka. Paweł Bryja wygrał także bieg na 7,5 km stylem klasycznym, trzecie miejsce w tym biegu zajął Dawid Pilch z WSS Wisła. Sklasyfikowano 28 zawodników.

Zuzanna Fujak z NKS Trójwieś Beskidzka wywalczyła srebrny medal wśród juniorek na dystansie 10 km stylem dowolnym i złoty na 5 km klasykiem, srebrny medal klasykiem zdobyła jej koleżanka klubowa Kamila Idziniak. Sklasyfikowano 20 zawodniczek. Na 15 km stylem dowolnym i na 10 km klasycznym wśród juniorów srebrne medale wywalczył Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka, a brązowe Adrian Kiełbasa z LKS Erion Ptaszkowa. Sklasyfikowano 14 zawodników.

17 marca na tej samej trasie odbyły się zawody w biegowych sprintach stylem klasycznym. Srebrny medal wywalczyła juniorka młodsza Karolina Kuć z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, całe podium wśród juniorów młodszych zajęli zawodnicy z naszych klubów — 1. Bartosz Kita z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, 2. Dawid Pilch z WSS Wisła, 3. Przemysław Legierski z NKS Trójwieś Beskidzka. Medalistami wśród juniorów w sprincie zostali — srebrnym Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka, brązowym Adrian Kiełbasa z LKS Erion Ptaszkowa. Wśród juniorek całe podium dla biegaczek z naszych klubów — mistrzyni Kamila Idziniak, wicemistrzyni Zuzanna Fujak — obie NKS Trójwieś Beskidzka, brązowy medal wywalczyła Aleksandra Kołodziej z LKS Witów Mszana Ski.

W biegach długich srebrny medal na dystansie 20 km wywalczyła Zuzanna Fujak z NKS Trójwieś Beskidzka, wśród juniorów srebrny medal na tym samym dystansie wywalczył jej kolega klubowy Łukasz Gazurek, brązowy Tomasz Wąsowicz z WSS w Wiśle.

Ostatniego dnia olimpiady biegowej rywalizowano w sztafetach sprinterskich stylem dowolnym. Brązowy medal wywalczyły juniorki młodsze NKS Trójwieś Beskidzka (Miesiączek i Skurzok), w sztafecie juniorów młodszych całe podium dla naszych klubów — 1. UKS Regle Kościelisko I (Zwatrzko/Bryja), MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lub. (Bełz/Kita), UKS Hubal Białystok (Leżanka/Giba). W sztafecie juniorek pierwsze miejsce dla LKS Klimczok Bystra (Dobija/Jarecka), drugie NKS Trójwieś Beskidzka (Legierska/Idziniak), w sztafecie juniorów złoty medal dla MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lub. (Koper/Nieścior).

Skoki narciarskie

Konkursy skoków narciarskich w ramach OOM Podkarpackie 2023 odbyły się na skoczniach w Zakopanem. Juniorzy młodsi i juniorzy rywalizowali na skoczniach HS 105 i HS 70 w skokach indywidualnie, na HS 105 drużynowo, juniorki indywidualnie na HS 105 i HS 70. Zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli łącznie 12 medali.

W konkursie indywidualnym na skoczni HS 105 wśród juniorów młodszych najlepszy był Wiktor Szozda z WSS w Wiśle, drugie miejsce zajął Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin. Wśród juniorek najlepsza była Wiktoria Przybyła z SS-R LZS Sokół Szczyrk, trzecie miejsce zajęła jej koleżanka klubowa Sara Tajner. Z kolei w konkursie na skoczni HS 70 wśród juniorów młodszych pierwsze miejsce zajął Klemens Joniak, drugi był Wiktor Szozda. Wśród juniorek srebrny medal wywalczyła Sara Tajner, a brązowy Wiktoria Przybyła, wśród juniorów brązowy medal zdobył Miłosz Krzempek z WSS w Wiśle.

W konkursie drużynowym na HS 105 wśród juniorów młodszych srebrny medal zdobyli zawodnicy WSS w Wiśle — Tymoteusz Sikora, Jakub Cieślar i Wiktor Szozda, złoty medal wywalczyła drużyna Małopolski, w składzie której oprócz zawodników KS Eve-nement Klemensa Staszela i Mateusza Króla (przypomnijmy, że to klub założony przez Kamila Stocha i jego żonę) był Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin. Wśród juniorów srebrny medal zawodnicy WSS w Wiśle — Jakub Wantulok, Miłosz Krzempek i Grzegorz Mitręga, brązowy LKS Olimpia Goleszów — Konrad Czul i Mateusz Chraścina.

Kombinacja norweska

Kombinacja norweska w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Podkarpackie 2023 była rozgrywana w Zakopanem. Zawodnicy w kategoriach junior i junior młodszy rywalizowali na średniej krokwi i trasach biegowych COS Zakopane. Rozegrano dwie konkurencje indywidualne i sprint drużynowy. Zwodnicy z naszych klubów zdobyli łącznie 8 medali. Całe podium w kombinacji juniorów na HS 105 i 10 km zajęli zawodnicy z naszych klubów — pierwszy był Grzegorz Mitręga, drugi Miłosz Krzempek — obaj WSS w Wiśle, trzeci Bartłomiej Kuchta z LKS Poroniec Poronin. W drugim konkursie juniorów HS 105 i 5 km znowu triumfowali zawodnicy WSS w Wiśle tylko w innej kolejności — pierwszy był Miłosz Krzempek, drugi Grzegorz Mitręga, trzeci ponownie Bartłomiej Kuchta. W sprincie drużynowym juniorów (HS70 i 5 x 1 km) najlepsi byli Grzegorz Mitręga i Miłosz Krzempek WSS w Wiśle, drugie miejsce zajął team Małopolska w składzie: Bartłomiej Kuchta LKS Poroniec Poronin i Jan Cudzich TS Wisła Zakopane.

Choć juniorzy młodsi z naszych klubów nie zdobyli medali indywidualnie to wywalczyli srebrny medal drużynowo (HS70 i 4x 1 km) — zdobyli go zawodnicy WSS w Wiśle Jakub Cieślar i Tymoteusz Sikora.

Biathlon

Zawody biathlonowe odbyły się w Kirach w dniach 1-7 lutego. Tradycyjnie miały rangę Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w czterech konkurencjach — w sprincie, biegu pościgowym, biegu ze startu wspólnego oraz sztafetach. W zawodach uczestniczyli zawodnicy 2 naszych klubów — UKN Melafir Czarny Bór i BLKS Żywiec. Świetnie zaprezentowali się biathloniści z Dolnego Śląska, którzy wywalczyli 16 medali, jeden medal przypadł w udziale klubowi z Żywca.

Medale indywidualne biathlonistów i biathlonistek z UKN Melafir Czarny Bór: trzy srebrne medale wywalczył junior Hubert Matusiak — w biegu sprinterskim, biegu pościgowym i biegu indywidualnym,

trzy srebrne medale zdobyła juniorka Oliwia Arendarczyk — sprint, bieg pościgowy, bieg indywidualny, trzy medale zdobyła juniorka młodsza Milena Widlak — złoty w biegu indywidualnym i brązowe w biegu sprinterskim i pościgowym, z dwóch srebrnych medali cieszyła się juniorka młodsza Majka Germata — bieg indywidualny i pościgowy, złoty medal wśród juniorów zdobył w biegu indywidualnym Jakub Potoniec.

Najciekawsze jak zwykle były sztafety, w tych UKN Melafir Czarny Bór zdobył 4 medale — juniorzy w składzie Hubert Matusik, Dawid Filip i Jakub Potoniec wywalczyli złoto, ze złotego medalu cieszyły się też juniorki — Julia Tomasiak, Emilia Zasadna i Oliwia Arendarczyk. Juniorzy młodsi — Kazimierz Siwa, Kajetan Urbaniak, Bartłomiej Piotrowski — wywalczyli srebrny medal. Do niecodziennej sytuacji doszło w sztafecie juniorek młodszych. Jako pierwsze linię mety przecięły zawodniczki UKN Melafir Czarny Bór — Majka Germata, Sinkiewicz, Milena Widlak. Po dodaniu dwuminutowej kary za nie wystrzelenie wszystkich ośmiu pocisków przez jedną z zawodniczek drużyna została jednak przesunięta na drugie miejsce. Przegrała z BKS WP Kościelisko o niecałe 40 sekund.

Brązowy medal w sztafecie juniorów zdobyli zawodnicy BLKS Żywiec (Sylwester Jasica, Jakub Szkawran, Kacper Solawa).

Saneczkarstwo

Zawody w saneczkarstwie rozegrano w Starym Smokovcu na Słowacji w dniach od 27 lutego do 2 marca. Wzięło w nich udział 8 klubów z trzech województw, w tym 4 kluby Zrzeszenia LZS. Nasi zawodnicy i zawodniczki wywalczyli 6 medale. Pięć z nich wywalczyli zawodnicy naszego najlepszego klubu UKS Nowiny Wielkie — w jedynkach juniorek złoty medal zdobyła Dominika Piwkowska, srebrny Agata Brodnicka, brązowy medal w jedynkach juniorów wywalczył Łukasz Maćkała, w dwójkach juniorskich brązowy medal zdobyła para Łukasz Maćkała/Dominika Piwkowska, drużyno brąz medal (Piwkowska, Maćkała, Dudek, Gnietko). W dwójkach juniorskich złoty medal zdobyła para Adam Staworzyński z naszego klubu UKS „15” Jelenia Góra oraz Krzysztof Szulc z MKS Karkonosze-Sporty Zimowe Jelenia Góra.