Skip to main content

Wiktoria Chołuj mistrzynią Europy U23 w zapasach, Mairbek Salimov z brązowym medalem

W dniach 12-19 marca w Bukareszcie odbyły się Mistrzostwa Europy U23 w zapasach. O medale walczyły kobiety oraz mężczyźni w stylu wolnym i klasycznym. Polska reprezentacja przywiozła ze stolicy Rumunii 3 medale — złoty medal w kategorii 72 kg wywalczyła Wiktoria Chołuj z naszego klubu AKS Białogard, brązowy w stylu klasycznym w kat. 63 kg zdobył Mairbek Salimov z naszego klubu KS Wschód Białystok oraz w tym samym stylu w kat. 82 kg Adam Gardzioła z AZS AWF Warszawa.

Wiktoria Chołuj była faworytką w swojej wadze, broniła tytułu wywalczonego w ubiegłym roku i to bardzo skutecznie i w imponującym stylu — wygrała wszystkie walki bez straty punktu łącznie 29:0! W sumie jest to jej trzeci tytuł mistrzyni Europy U23, gdyż złoty medal wywalczyła także w 2021 roku, jest też aktualną wicemistrzynią świata U23. Wiktoria zdobywała medale w każdej kategorii wiekowej — złoty ME U20, brązowy MŚ U20 (oba w 2019 roku) oraz brązowy MŚ U17 (2017 r.). Mimo tego że wciąż jest w kategorii młodzieżowej, przebija się już do pierwszej reprezentacji Polski i będzie rywalizowała z Natalią Strzałką w kategorii do 68 kilogramów nie tylko o wyjazd na mistrzostwa Europy, ale także na będące kwalifikacjami olimpijskimi mistrzostwa świata.

W walce o brązowy medal Mairbek Salimov zdominował swojego rywala i potrzebował zaledwie 3,5 minuty, żeby zakończyć pojedynek przed czasem. To jego pierwszy medal na międzynarodowej imprezie i to dopiero w swoim pierwszym roku w kategorii młodzieżowca.

Fot. PZZ Facebook