Skip to main content

Łucznicy zakończyli halowy sezon mistrzowski. 110 medali naszych zawodników w 5 mistrzostwach

XIII Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbyły się w dniach 1-2 kwietnia w Krośniewicach zakończyły sezon mistrzowski na hali. Jako pierwsi, w styczniu o tytuły mistrzów Polski walczyli seniorzy, w marcu juniorzy, młodzieżowy i juniorzy młodsi. Łącznie we wszystkich tych kategoriach wiekowych zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli 110 medali (poza młodzikami były to medale nie tylko w łukach olimpijskich, ale też w łukach bloczkowych). Poniżej wyniki poszczególnych mistrzostw.

Młodzicy

XIII Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików odbyły się w dniach 1-2 kwietnia w Krośniewicach. Startowało prawie 220 młodych sportowców z całego kraju. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli 13 medali — 5 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych. Tymi medalami w zasadzie podzieliły się dwa kluby — UKS Talent Wrocław i LKS Makovia Makowisko. Halową mistrzynią Polski młodziczek została Barbara Helwing z UKS Talent Wrocław, brązowy medal zdobyła Maja Korczewska LKS Makovia Makowisko. Rywalizację wśród młodzików wygrał Kamil Borek z UKS Talent Wrocław, srebrny medal wywalczył Aleksander Kruszyński z KS Boruta Zgierz, a brązowy Miłosz Jakubowski z LKS Makovia Makowisko. W zespołach mieszanych (miksty) triumfowali Barbara Helwing i Kamil Borek z UKS Talent Wrocław, srebrni i brązowy medal wywalczyły miksty LKS Makovia Makowisko — w kolejności Maja Korczewska i Miłosz Jakubowski oraz Zuzanna Chysz i Łukasz Kutyła. Rywalizację zespołów młodziczek wygrały zawodniczki UKS Talent Wrocław — Barbara Helwing, Renata Mucik, Łucja Jaroch i Stella Gawlik, srebrny medal wywalczyły łuczniczki LKS Makovia Makowisko — Maja Korczewska, Zuzanna Chysz, Amelia Skrzypek, brązowy LKS Łucznik Żywiec III — Melana Florova, Maria Shvydka, Anhelika Uryvska i Mila Ilvieva. Wśród młodzików najlepszy był zespół LKS Makovia Makowisko — Miłosz Jakubowski, Łukasz Kutyła, Marcel Kantor i Damian Mazurkiewicz, brązowy medal zdobyli łucznicy UKS Talent Wrocław — Kamil Borek, Igor Burczyk i Dominik Goclon.

Juniorzy młodsi

20 marca zakończyły się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Na starcie pojawiło się 202 zawodników z 41 klubów z całej Polski. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli łącznie 24 medale; w łukach olimpijskich 13 medali (5 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych), w łukach bloczkowych — 11 (1 złoty, 4 srebrne i 6 brązowych).

Łuki olimpijskie

Mistrzynią Polski została Barbara Helwing — UKS Talent Wrocław, brązowe medale wywalczyły Kornelia Kępa ULKS Grot Zabierzów i Otylia Strzałka LKS Łucznik Żywiec. Mistrzem został Karol Rokita z KS Stella Kielce, wicemistrzem Łukasz Patlewicz z LKS Łucznik Żywiec, brązowy medal wywalczył Adrian Szymczak z LKS Jar Kielnarowa. W mikstach złoty medal dla pary z LKS Łucznik Żywiec — Aleksandra Reznichenko i Maksymilian Wider, brązowy medal wywalczyli Aleksandra Lekarczyk i Nikodem Marszalik z MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska. Drużynowy medal dla zawodników z LKS Łucznik Żywiec — Łukasz Patlewicz, Maksymilian Wider, Dawid Kubic i Heorhii Onikiienko, brąz wywalczyła drużyna KS Stella Kielce — Kacper Kałuża, Maciej Mrozik, Karol Rokita. Mistrzyniami Polski drużynowo zostały zawodniczki LKS Łucznik Żywiec — Karolina Kliś, Amelia Knopek, Kristina Reznichenko, Otylia Strzałka, wicemistrzyniami łuczniczki ULKS Grot Zabierzów — Wiktoria Czuber, Kornelia Kępa, Pola Paczyńska, Emilia Peszkowska. Brązowy medal wywalczył drugi zespół LKS Łucznik Żywiec — Łucja Bidzińska, Zuzanna Kleszcz, Julia Kupczak, Aleksandra Reznichenko.

Podium juniorów młodszych (fot. PZŁucz.)

Łuki bloczkowe

Wicemistrzynią kraju została Roksana Strzałka z LKS Łucznik Żywiec, brązowe medale wywalczyły Julia Głąb z UKS Tramp Jarosław i Anastasiia Nahornaya z LKS Łucznik Żywiec. Wśród juniorów młodszych brązowy medal zdobył Jakub Smaga LZS SKS Raszówka. W rywalizacji zespołowej 4 medale dla LKS Łucznik Żywiec — złoty (Anastasiia Khavroniuk, Anastasiia Nahornaya, Roksana Strzałka) i srebrny (Mariia Halushkina, Yuliia Kushnir, Vladyslava Rychliuk) wśród kobiet oraz srebrny (Artur Demchuk, Aleks Korszenko, Artem Kovlenko, Andrii Savchuk) i brązowy (Yaroslaw Kolesnichenko, Kyrylo Pika, PYSZNY Denys Pyszny, Artur Sushytskyi) wśród mężczyzn. W mikście srebrny dla łuczników z UKS Tramp Jarosław — Julia Głąb i Kacper Głąb, brązowe dla łuczników LKS Łucznik Żywiec — Roksana Strzałka i Artur Sushytskyi oraz Anastasiia Khavroniuk i Artur Demchuk.

Juniorzy i młodzieżowcy

Halowe Mistrzostwa Polski juniorów i młodzieżowców odbyły się w dniach 10-12 marca w Piasecznie (woj. mazowieckie). Rywalizowano w łukach olimpijskich i bloczkowych. Startowało ponad 180 zawodników i zawodniczek. Łucznicy z naszych klubów zdobyli łącznie 43 medale. W łukach olimpijskich młodzieżowcy wywalczyli 15 medali (5 złotych, 3 srebrne i 7 brązowych), juniorzy zdobyli tych medali 12 (3 złote, 4 srebrne i 5 brązowych), w łukach bloczkowych młodzieżowcy wywalczyli 4 medale (2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy), juniorzy 12 medali (3 złote, 4 srebrne i 5 brązowych).

Łuki olimpijskie

Mistrzem Polski młodzieżowców w łukach olimpijskich został Dominik Kozłowski z LKS Mazowsze Teresin, brązowe medale wywalczyli Oskar Kasprowski LKS Łucznik Żywiec i Andrzej Nieścior UKS Talent Wrocław, wśród kobiet w tej kategorii wiekowej najlepsza okazała się Yelyzaveta Sikalo, wicemistrzynią została Karina Kozłowska — obie LKS Łucznik Żywiec, brązowe medale wywalczyły Natalia Michalska MLKS Czarna Strzała Bytom i Natalia Skrok z LKS Mazowsze Teresin. W rywalizacji drużynowej młodzieżowców wygrał zespół LKS Łucznik Żywiec w składzie: Oskar Kasprowski, Mateusz Mędrzak i Adam Wojtala, drugie miejsce zajęli łucznicy LKS Mazowsze Teresin — Dominik Kozłowski, Krystian Kryszkiewicz, Michał Winnicki, trzecie UKS Talent Wrocław — Bartłomiej Bątkiewicz, Adam Malicki i Andrzej Nieścior. Wśród kobiet złoty medal drużynowo wywalczył zespół LKS Łucznik Żywiec — Karina Kozłowska, Joanna Misiura, Yelyzaveta Sikalo, brązowy wywalczyły zawodniczki LKS Mazowsze Teresin — Aleksandra Rutkowska, Natalia Skrok, Joanna Świerżewska. W mikstach złoty medal dla LKS Łucznik Żywiec — Yelyzaveta Sikalo i Oskar Kasprowski, srebro dla drugiego miksta tego klubu — Karina Kozłowska i Mateusz Mędrzak, brąz wywalczyli Natalia Skrok i Dominik Kozłowski z LKS Mazowsze Teresin.

Wśród juniorów wicemistrzem Polski został Jakub Bąk LKS Łucznik Żywiec, jego kolega klubowy Konrad Kupczak wywalczył brązowy medal. Wśród juniorek wicemistrzynią Polski została Oliwia Dylik LKS Mazowsze Teresin, brązowy medal zdobyła jej koleżanka klubowa Alicja Zygmunciak oraz Urszula Kutyła UKS Tramp Jarosław. Wicemistrzami Polski drużynowo został zespół juniorów LKS Łucznik Żywiec — Jakub Bąk, Konrad Kupczak, Mariusz Obrocki i Kazimierz Wider. W kobiecej rywalizacji zespołowej wszystkie miejsca na podium wywalczył zawodniczki z naszych klubów. Mistrzyniami Polski został łuczniczki LKS Łucznik Żywiec — Joanna Bargiel, Klaudia Płaza, Maja Rakowska i Aleksandra Wider, wicemistrzyniami zawodniczki LKS Mazowsze Teresin — Oliwia Dylik, Maria Małolepsza, Julia Szwarczewska, Alicja Zygmunciak. Brązowy medal wywalczył zespół UKS Tramp Jarosław — Natalia Babiak, Martyna Brudek i Urszula Kutyła oraz łuczniczki drugiego zespołu LKS Łucznik Żywiec — Jeongmin Lim, Mariola Michalska i Polina Zvierierva. W mikście złoty medal dla Klaudii Płazy i Jakuba Bąka z LKS Łucznik Żywiec, srebro dla ich kolegów klubowych Joanny Bargiel i Konrada Kupczaka.

Fot: Roman Sputo, archery.pl

Łuki bloczkowe

Dwa medale w łukach bloczkowych zdobyli młodzieżowcy LKS Tempo Stolarzowice — złoty Pascal Kubik, brązowy Mateusz Markefka. Mistrzynią Polski w łukach bloczkowych w tej samej kategorii wiekowej została Alicja Forajter LKS Tempo Stolarzowice, wicemistrzynią Magdalena Zygmunciak LKS Mazowsze Teresin.

Wśród juniorów mistrzem Polski został Mateusz Musiatowicz LZS SKS Raszówka, wicemistrzem Damian Pulit UKS Tramp Jarosław, brązowy medal wywalczył Nikita Riadnienko. Brązowe medale wśród juniorek wywalczyły zawodniczki LKS Łucznik Żywiec Daryna Serhiienko i Eliza Trała. Do rywalizacji w łukach bloczkowych juniorów przystąpiły dwa zespoły LKS Łucznik Żywiec — złoty medal zdobyła drużyna w składzie: Nikita Riadnienko, Kyrylo Sukhanov i Aleksandr Zahorodnii, srebrny: Mykhajlo Chaika, Danil Kovbasiuk i Nazar Marachovskyi. Również o złoty medal wśród juniorek walczyły dwie drużyny LKS Łucznik Żywiec — złoto zdobyła drużyna w składzie: Anna Koropowa, Daryna Serhiienko i Eliza Trała, srebrny: Yuliia Horeva, Olha Piskunva, Sofiia Vakulik. W juniorskich mikstach trzy medale dla LKS Łucznik Żywiec — srebrny Eliza Trała i Kyrylo Sukhanov, brązowe Daryna Serhiienko i Nikita Riadnienko oraz Anna Koropowa i Danil Kovbasiuk.

Seniorzy

Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Łucznictwie odbyły się w dniach 27-18 stycznia w Luboniu. Do rywalizacji w łukach olimpijskich, bloczkowych i gołych (barebow) przystąpiło 245 zawodników z 47 klubów z terenu całego kraju. Łucznicy z klubów Zrzeszenia wywalczyli łącznie 30 medali — w łukach olimpijskich 14 (3 złote, 5 srebrnych i 6 brązowych), w bloczkowych 11 (2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych), gołych 5 (3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy).

Łuki olimpijskie

Wicemistrzem kraju został Arkadiusz Smoliński ULKS Zryw Dobrcz, brązowy medal wywalczył Jakub Bąk LKS Łucznik Żywiec. Mistrzynią kraju została Karina Kozłowska z LKS Łucznik Żywiec, wicemistrzynią Magdalena Śmiałkowska z KS Społem Łódź, brązowe medale wywalczyły zawodniczki LKS Łucznik Żywiec Sylwia Zyzańska i Natalia Leśniak. W konkurencji zespołowej kobiet tytuł mistrzowski obroniły zawodniczki Łucznika Żywiec: Sylwia Zyzańska, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Zuzanna Grzymek, które w pojedynku finałowym pokonały koleżanki klubowe: Joannę Bargiel, Karinę Kozłowską, Klaudię Płazę i Amelię Knopek. Brązowy medal zdobyły łuczniczki MLKS Czarna Strzała Bytom — Małgorzata Janicka, Anna Kołodziejczyk, Natalia Michalska i Martyna Stach. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobyła drużyna LKS Łucznik Żywiec w składzie: Oskar Kasprowski, Jakub Bąk i Konrad Kupczak, brązowy druga drużyna tego klubu: Rafał Cwajna, Krzysztof Migdał i Filip Łazowski.

W mikstach złoty medal zdobył LKS Łucznik Żywiec — Karina Kozłowska i Konrad Kupczak, srebrny ich koledzy klubowi Sylwia Zyzańska i Jakub Bąk, brązowy medal zdobył mikst LKS Mazowsze Teresin — Małgorzata Maciągowska i Dominik Kozłowski.

Halowa mistrzyni Polski seniorów Karina Kozłowska z LKS Łucznik Żywiec (fot. PZŁucz.)

Łuki bloczkowe

Mistrzem Polski został Przemysław Konecki z LUKS Orlik Goleszów, brązowe medale zdobyli Rafał Dobrowolski ŁLKS Karima Przęsław i Robert Świątek LKS Mazowsze Teresin. Wicemistrzynią kraju została Kseniya Markitantova LKS Łucznik Żywiec, brązowy medal zdobyła Anna Stanieczek LUKS Orlik Goleszów. W rywalizacji drużyn męskich wicemistrzami zostali łucznicy ŁLKS Karima Przęsław — Rafał Dobrowolski, Marcin Jasiński i Jacek Kwaczyński, brązowe medale zdobyli zawodnicy LZS SKS Raszówka — Gabriel Kozłowski, Paweł Sidor, Mariusz Walada. Wśród kobiet rywalizowały tylko dwa zespoły — LKS Łucznik Żywiec (Kseniya Markitantova, Maja Rakowska i Eliza Trała) przegrał KŁ Dolnoślązak Wrocław. W konkurencji zespołów mieszanych (miksty) wygrał LUKS Orlik Goleszów — Anna Stanieczek i Przemysław Konecki, brązowe medale wywalczyli łucznicy LKS Mazowsze Teresin — Magdalena Zygmunciak i Robert Świątek oraz LKS Łucznik Żywiec — Kseniya Markitantova i Marcin Tomaszek.

Łuki gołe (barebow)

Mistrzem kraju został Łukasz Dudziak LKS Korona Bukowiec. Złoty medal wśród kobiet wywalczyła Inga Zagrodzka-Dobija z ŁLKS Karima Przęsław, srebrny zdobyła jej koleżanka klubowa Regina Karkoszka. Brązowy medal w konkurencji zespołów wywalczył KS ROKIS Radzymin — Daniel Adamowicz, Jacek Kowalski i Tomasz Zubik. Wśród kobiet mistrzyniami Polski zostały zawodniczki ŁLKS Karima Przęsław — Regina Karkoszka, Inga Zagrodzka-Dobija i Zofia Zajdel.

Zdjęcie główne — HMP młodzików (fot. Powiat Kutnowski)