Skip to main content

Katarzyna Krawczyk i Sebastian Jezierzański z brązowymi medalami ME w zapasach

W dniach 17-23 kwietnia w Zagrzebiu (Chorwacja) odbyły się Mistrzostwa Europy w Zapasach mężczyzn w stylu wolnym i klasycznym oraz kobiet. Polscy reprezentanci zdobyli na nich 3 brązowe medale, dwa z nich wywalczyli zawodnicy z naszych klubów — w kat. 55 kg Katarzyna Krawczyk z MKS Cement Gryf Chełm, w stylu wolnym w kat. 86 kg Sebastian Jezierzański z LKS Dąb Brzeźnica, trzeci medal w stylu klasycznym zdobył zawodnik Unii Racibórz Kamil Czarnecki w kat. 72 kg, który pokonał mistrza świata z Serbii, Ali Arsalana, przez przewagę techniczną 10:2. Nie były to zbyt udane mistrzostwa, trenerzy i kibice liczyli na znacznie więcej, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i zapaśnik stylu wolnego.

Do Zagrzebia pojechało 9 zapaśniczek, w tym 5 z klubów naszego Zrzeszenia. Najlepiej spisała się Katarzyna Krawczyk, która zdobyła brązowy medal, co było małą niespodzianką, gdyż zawodniczka przed europejskim czempionatem borykała się z kontuzjami. Udowodniła jednak, że jest wspaniałą wojowniczką. Olimpijka z Rio de Janeiro nie miała łatwego losowania. Rozpoczęła od pojedynku ze zdolną Ukrainką Mariią Vynnyk i mimo że wynik tego nie pokazuje (4:2), to nasza zapaśniczka kontrolowała przebieg pojedynku. Znacznie bardziej zacięty był ćwierćfinałowy pojedynek z Bedihą Gun. Turczynka prowadziła prawie przez cały czas jego trwania, jednak to Polka wykazała się znakomitą siłą mentalną, wykonując zwycięską akcję w ostatniej sekundzie pojedynku.

W półfinale Krawczyk 10:4 uległa Andrei Anie z Rumunii, która później została Mistrzynią Europy w tej kategorii. W walce o brązowy medal podopieczna trenerów Igora Łobasa oraz Piotra Krajewskiego pokonała Azerkę Elnurę Mammadovą 9:0. Ten brązowy medal jest czwartym krążkiem 33-letniej zapaśniczki w karierze.

Natalia Kubaty z ZKS Slavia Ruda Śląska uległa w ćwierćfinale kat. 65 kg reprezentantce Ukrainy przez położenie na plecy. Jej koleżanka klubowa Natalia Strzałka w kat. 68 kg przegrała w ćwierćfinale z reprezentantką Francji. Magdalena Głodek z KS Bloczek Team Pelplin uległa w ćwierćfinale kat. 62 kg Bułgarce przez przewagę techniczną 10:0. Angelina Łysak z MKS Cement Gryf Chełm w kat 59 kg niespodziewanie przegrała z reprezentantką Norwegii.

W stylu wolnym startowało w mistrzostwach 7 reprezentantów Polski, wszyscy pochodzili z klubów naszego Zrzeszenia. Najlepiej spisał się Sebastian Jezierzański z LKS Dąb Brzeźnica zdobywając brązowy medal. Jego kolega klubowy Patryk Ołenczyn przegrał walkę o brązowy medal z Ukraińcem przez położenie na plecy i zajął piąte miejsce. Radosław Marcinkiewicz z LKS Orzeł Namysłów uległ w ćwierćfinale kategorii 92 kg reprezentantowi Słowacji 0:3. Szymon Wojtkowski z LKS Ceramik Krotoszyn w kat. 74 kg doznał kontuzji kolana w walce z reprezentantem Izraela i nie dokończył pojedynku. W rundzie kwalifikacyjnej Robert Baran również z Krotoszyna w kat. 125 kg uległ niespodziewanie reprezentantowi Ukrainy 0:6. Zbigniew Baranowski z AKS Białogard w kat. 97 kg przegrał w ćwierćfinale z reprezentantem Węgier przez przewagę techniczną 0:10. Jego kolega klubowy Krzysztof Bieńkowski w kat. 65 kg przegrał 2:4 z reprezentantem Rumunii.

Przed rokiem nasi „wolniacy” zdobyli aż cztery medale, chyba coś nie tak było z przygotowaniami, bo przeciwnicy naszych zawodników, to zapaśnicy z którymi już niejednokrotnie wygrywali.

W stylu klasycznym Polskę reprezentowało również 7 zawodników, w tym 3 z klubów Zrzeszenia. W kat. 77 kg Patryk Bednarz z RCSZ Olimpijczyk Radom uległ w 1/8 finału Bułgarowi. Niestety Polak stracił punkt jako drugi i przy remisie 1:1 to Bułgar mógł cieszyć się z awansu. W kat. 87 kg jego kolega klubowy Arkadiusz Kułynycz w rundzie kwalifikacyjnej uległ reprezentantowi Armenii. W kat. 97 kg Gerard Kurniczak z KS Sobieski Poznań w rundzie kwalifikacyjnej przegrał przez przewagę techniczną z reprezentantem Grecji.

Na zdjęciu Katarzyna Krawczyk. Fot. PZZap. Facebook