Skip to main content

85 medali naszych zapaśniczek i zapaśników na OOM Zachodniopomorskie 2023

Podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych rozegrano turnieje zapaśnicze, O medale OOM i mistrzostwo Polski w kategorii kadet (17 lat) walczyli zapaśnicy w stylu klasycznym i wolnym oraz kobiety. Głównymi organizatorami tych zawodów były nasze kluby — ZKS Koszalin, LKS Feniks Pesta Stargard i AKS Białogard. Łącznie zapaśnicy i zapaśniczki z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli na OOM 85 medali — 35 medali wywalczyły zapaśniczki, 28 zapaśnicy stylu wolnego i 22 zapaśnicy stylu klasycznego.

Jako pierwsi na maty wyszli zapaśnicy stylu klasycznego. Zawody odbyły się w Koszalinie w dniach 21-23 kwietnia. Startowało w nich 164 zawodników z 52 klubów (w tym 29 klubów Zrzeszenia) reprezentujących 12 województw. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli 22 medale — 4 złote, 5 srebrnych i 13 brązowych. Stoczono 280 walk. Najwięcej zawodników startowało w następujących kategoriach wagowych: 60 kg — 28, 65 kg — 27 i 71 kg — 24. Klasyfikację klubową wygrał MKZ Unia Racibórz, drugie miejsce zajął nasz klub ZKS Granica Gdańsk, a trzecie UKS Jedynka Kostrzyn n. Odrą. W klasyfikacji województw zwyciężyło pomorskie przed łódzkim i śląskim. Głównym organizatorem imprezy był nasz klub ZKS Koszalin.

Mistrzami OOM i mistrzami Polski wśród zawodników z naszych klubów zostali: w kat. 71 kg Igor Dąbrowski ZKS Granica Gdańsk, 80 kg Stanisław Fussy AKS Piotrków Trybunalski, 92 kg Wiktor Ruszyński LUKS Kłobuk Lidzbark Warmiński i w kat. 110 kg Jakub Lisek MLUKS Orlik Wierzbica.

Srebrne medale OOM i wicemistrzostwo Polski wywalczyli: 48 kg Yehor Kovalov KS Sobieski Poznań, 60 kg Amir Mintulaev KS Wschód Białystok, 65 kg Hubert Wysoczański KS Sobieski Poznań, 80 kg Alex Ruszczyk ZKS Miastko, 92 kg Hubert Szczech PTC Pabianice.

Brązowe medale OOM i mistrzostw Polski zdobyli: 45 kg Leon Rudnik ZKS Miastko i Jakub Halama ZKS Slavia Ruda Śląska, 48 kg Oskar Leonarczyk Akademia Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo, 51 kg Szymon Godun KS Wschód Białystok, 55 kg Dawid Sztajkowski AKS Piotrków Trybunalski, 60 kg Marcel Sosnowski RCSZ Olimpijczyk Radom, 65 kg Noe Wolski GKS Cartusia Kartuzy i Iwo Borowiec MKS Cement Gryf Chełm, 71 kg Igor Gdaniec ZKS Granica Gdańsk, 80 kg Jan Książek ZKS Granica Gdańsk, 92 kg Krzysztof Kulik ZKS Granica Gdańsk, 110 kg Natan Ziętek SKF Olimp Kostrzyn i Paweł Janzen GKS Cartusia Kartuzy.

Turniej kadetek odbył się w dniach 28-30 kwietnia w Stargardzie. Startowało 118 zawodniczek z 53 klubów (w tym 41 klubów Zrzeszenia) reprezentujących 15 województw. Zapaśniczki z klubów Zrzeszenia wywalczyły łącznie 35 medali — 9 złotych, 8 srebrnych i 19 brązowych — na 40 możliwych do zdobycia! Stoczono 193 walki. Najlepiej obsadzone były kategorie wagowe: 57 kg — 20 zawodniczek, 53 kg — 19, 61 kg — 17. Klasyfikację klubową wygrała Industria LKS Znicz Chęciny przed WLKS Nowe Iganie i MKS Cement Gryf Chełm. W pierwszej dziesiątce klubów znalazło się 9 klubów naszego Zrzeszenia. Klasyfikację wojewódzką wygrało mazowieckie przed zachodniopomorskim i lubelskim. Głównym organizatorem zawodów był nasz klub LKS Feniks Pesta Stargard.

Mistrzyniami OOM i mistrzyniami Polski wśród zawodniczek z naszych klubów zostały: 40 kg Blanka Szczepańska WLK|S Nowe Iganie, 46 kg Dominika Konkel GKS Cartusia Kartuzy, 49 kg Anna Yatskevych Industria LKS Znicz Chęciny, 53 kg Ilona Valchuk Industria LKS Znicz Chęciny, 57 kg Zuzanna Horbik ULKS Bizon Milicz, 61 kg Emilia Świerczewska LKS Dąb Brzeźnica, 65 kg Maja Nowakowska LKS Mazowsze Teresin, 69 kg Dominika Pochowska GLUKS Invictus Sicienko, 73 kg Wiktoria Udenyi WLKS Nowe Iganie.

Wicemistrzostwo OOM i wicemistrzostwo Polski zdobyły: 43 kg Konga Jaroniek AKS Piotrków Trybunalski, 46 kg Emilia Strachota LKS Dąb Brzeźnica, 49 kg Maja Majdańska MLKS Agros Żary, 53 kg Amelia Tomala GKS Piast Wola, 57 kg Magdalena Siedy ULKS Bizon Milicz, 61 kg Hanna Sarba Husaria Fight Team Kozielice, 65 kg Marta Gajowniczek MKS Cement Gryf Chełm.

Brązowe medale OOM i mistrzostw Polski wywalczyły: 40 kg Paulina Kuc ZKS Slavia Ruda Śląska i Maja Tomaszewska MULKS Junior Dzierżoniów, 43 kg Nikola Silniewicz MKS Cement Gryf Chełm i Zuzanna Konaszuk WLKS Nowe Iganie, 46 kg Anita Przybył Husaria Fight Team Kozielice i Natasza Jurkiew MLUKS Karlino, 49 kg Łucja Korcz WLKS Nowe Iganie i Kinga Januszek KS Hardzi Jaroszowiec, 53 kg Marta Mańkowska KS Bloczk Team Pelplin i Wiktoria Szeliga MULKS Junior Dzierżoniów, 57 kg Nikola Piechocka LKS Feniks Pesta Stargard i Julia Gibalska Industria LKS Znicz Chęciny, 61 kg Nadia Kocia Industria LKS Znicz Chęciny i Ariana Kret ZKS Koszalin, 65 kg Natalia Zaręba RSCZ Olimpijczyk Radom, 69 kg Wiktoria Pacyna Husaria Fight Team Kozielice i Paulina Kucharczyk LKS Feniks Pesta Stargard, 73 Agnieszka Bryczek LUKS Suples Kraśnik i Daryna Dubovets Industria LKS Znicz Chęciny.

Zawody w stylu wolnym odbyły się w Białogardzie w dniach 30 kwietnia — 2 maja. Startowało w nich 164 zawodników z 60 klubów (w tym 44 kluby Zrzeszenia) reprezentujących 15 województw. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli 28 medali — 7 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych. Stoczono 278 walk. Najwięcej zawodników startowało w następujących kategoriach wagowych: 60 kg — 29, 65 kg — 27 i 71 kg — 25. Klasyfikację klubową wygrał LKS Mazowsze Teresin przed LKS Orzeł Namysłów. W klasyfikacji województw zwyciężyło mazowieckie przed dolnośląskim i łódzkim. Organizatorem imprezy był ZKS Białogard.

Mistrzami OOM i mistrzami Polski wśród zawodników z naszych klubów zostali: 45 kg Oskar Urbański MKS Rokita Brzeg Dolny, 51 kg Wojciech Skrabucha ULKS Bizon Milicz, 60 kg Ivan Oksiuk WLKS Nowe Iganie, 71 kg Bartosz Tomala MKS Czarni Połaniec, 80 kg Bartłomiej Nowakowski LKS Mazowsze Teresin, 92 kg Krystian Świętlicki MLUKS Karlino, 110 kg Valentyn Andriiets Industria LKS Znicz Chęciny.

Wicemistrzami OOM i wicemistrzami Polski zostali: 45 kg Jakub Halama ZKS Slavia Ruda Śląska, 51 kg Dawid Bielski LKS Mazowsze Teresin, 55 kg Jurij Gurak MKS Rokita Brzeg Dolny, 60 kg Adrian Sikora LKS Orzeł Namysłów, 71 kg Piotr Siewiera KS Lotnik Wrocław, 80 kg Aleksander Bielski LKS Mazowsze Teresin, 92 kg Jakub Duda ZKS Slavia Ruda Śląska, 110 kg Jakub Lisek MLUKS Orlik Wierzbica.

Brązowe medale OOM i mistrzostw Polski wywalczyli: 45 kg Klaudiusz Waszkiewicz MLUKS Gwiazda Szczuczyn i Roman Bezrukyi ZTS Sokół Lublin, 48 kg Oliwier Orzechowski LKS Dąb Brzeźnica, 51 kg Wojciech Bareja WLKS Nowe Iganie i Przemysław Asztemborski LKS Orzeł Namysłów, 60 kg Daniel Oksiuk WLKS Nowe Iganie, 65 kg Bartek Lis AKS Białograd i Wiktor Sławomir Rumian ZKS Koszalin, 71 kg Gracjan Matyjasek LKS Orzeł Namysłów, 80 kg Alan Tomaszewski ULKS Tęcza Środa Wielkopolska, 92 kg Piotr Grela Łódzka Akademia Zapasów Łódź i Michał Zieliński MLUKS Zapasy Włodawa, 110 kg Karol Rosiewicz LKS Ceramik Krotoszyn.

Fot. OOM Zachodniopomorskie 2023 Facebook