
W dniach 1-2 maja w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS w jeździe szybkiej na wrotkach. Organizatorem Mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS w Warszawie, bezpośrednim organizatorem klub TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski przy współpracy i nadzorze sportowym Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich oraz WZ LZS w Lublinie. Partnerem imprezy było PZU S.A. — Dobra Drużyna PZU. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Odbyły się także inauguracyjne Ogólnopolskie Zawody „Dzieciaki na Medal”, w których startowały dzieci z roczników od 2013 do 2017 i młodsi. Obie imprezy zaliczane były do Pucharu Polski. Mistrzostwa Zrzeszenia miały charakter otwarty.
Podczas zawodów w jeździe szybkiej na wrotkach zawodnicy ścigają się na specjalnym torze lub na ulicy. Konkurencje jak i dystanse w jeździe szybkiej są bardzo różnorodne — od indywidualnych wyścigów na czas, przez sprinty metodą pucharową, wyścigi na punkty i eliminację, na maratonach kończąc. Inne są też kategorie wiekowe — senior to zawodnik 19-letni i starszy, młodzieżowiec to zawodnik w wieku 17-18 lat, junior 15-16, junior młodszy (kadet) 14-13, młodzik 11-12.
Zawody rozgrywano na 200-metrowym torze RSS Arena Roztocze w Tomaszowie Lubelskim. Towarzyszyła im piękna słoneczna pogoda. Uczestniczyło w nich 179 zawodników z całej Polski oraz dwa kluby z Ukrainy. Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach, w zależności od kategorii wiekowej — na dystansach 100 m, 200 m, 500 m, 2000 m oraz 3000 m i 5000 m na eliminacje. Po każdej konkurencji najlepszych nagradzano medalami i dyplomami. Prowadzona była klasyfikacja wielobojowa i klasyfikacja klubowa, w której zwyciężyli gospodarze. Po zakończonych biegach na wszystkich czekał poczęstunek w formie grilla oraz pysznych ciast przygotowanych przez rodziców członków klubu TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski. Podczas zawodów prowadzona była transmisja na żywo oraz można było śledzić wyniki na bieżąco w Internecie.
Ceremonie otwarcia zawodów odbyła się 2 maja i nawiązywała do obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Odegrano hymny Polski i Ukrainy, wciągnięto na maszt polską flagę — zaszczytu tego dostąpił zawodnik TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski Bartosz Kita. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski. Ponadto obecni byli: poseł Tomasz Zieliński, starosta tomaszowski Jarosław Korzeń, wiceprezes PZSW Paweł Kordas, dyrektor OSIR Tomaszów Lubelski Mirosław Fus. Krajowe Zrzeszenie LZS reprezentowali: Józef Poterucha, wiceprezes RG KZ LZS i przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie, Oskar Poterucha, koordynator krajowy Rządowego Programu Klub oraz Teresa Paczkowska, skarbnik WZ LZS w Lublinie.
Mistrzostwa Zrzeszenia rozegrano w dwóch konkurencjach — sprint 1 okrążenie oraz biegi dystansowe na eliminację.
Wśród młodzików (junior C) na 200 m najlepszy był Ksawery Słabęcki Wilki Otwock Team, drugie miejsce zajął Wojciech Motała z UKS Orlica Duszniki Zdrój, trzecie Bartłomiej Wróbel TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski. Z kolei w biegu na 3000 m eliminującym pierwsze miejsce zajął Igor Zalewski WTŁ Stegny Warszawa, drugi był Maciej Paluch Legia Warszawa, trzeci Marek Motała UKS Orlica Duszniki Zdrój. Wśród młodziczek na 200 m najlepszy czas uzyskała Alicja Iwanek UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki, druga była Eliza Prokopiszyn TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski, trzecia jej koleżanka klubowa Magdalena Kita. Alicja Iwanek wygrała też bieg na 3000 m eliminujący, druga w tym biegu była Magdalena Kita, a trzecia Eliza Prokopiszyn.
Najlepszym kadetem na 200 m okazał się Kryspin Węcławek z UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki, drugie miejsce w mistrzostwach zajął Oskar Gumieniak TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski (bieg na drugim miejscu ukończył reprezentant Ukrainy Nykyta Korolov), na trzecim Tymon Apola z KKSW Krak Wieliczka. 3000 m na eliminację wygrał również Kryspin Węcławek, drugi był Oskar Gumniak, trzeci w mistrzostwach LZS Przemysław Kocan UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki (trzecie miejsce w biegu zajął Nykyta Korolov). Wśród kadetek dwa pierwsze miejsca na 200 m zajęły zawodniczki z Ukrainy — Yeva Babenko i Kira Bulakh, najlepszą z Polek była Kaja Sobiecka z UKS Zwoleń Team, która została mistrzynią LZS, srebrny medal wywalczyła Alicja Koper z TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski, brązowy Lena Wisłocka z UKS Sprint Sanok. Na 3000 m na eliminację złoty medal mistrzostw LZS zdobyła Kaja Sobiecka, srebrny Alicja Koper, brązowy Ewelina Hołyś z TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski.
W pozostałych wyścigach rozegrano kategorię Open z podziałem na poszczególne kategorie wiekowe. W kategorii open najlepszy w biegu na 200 m był Bartosz Kita z TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski, który był również drugi na 5000 m na eliminację, drugie miejsce w wyścigu na 200 m zajął Marek Zgrzywa z Jabra Roller Team, w wyścigu 5000 m na eliminację zajął pierwsze miejsce, trzecie miejsce zarówno w jednym jak i w drugim wyścigu zajął Łukasz Flejszer z UKS Zwoleń Team.
Wśród juniorów B (rocz. 2007-2008) startowało 3 zawodników, najlepszy na 200 m był Wiktor Sobiecki z UKS Zwoleń Team, który zajął też drugi miejsce na 5000 m na eliminację, drugie miejsce na 200 m zajął Serhii Bahrii z SAM Roller Club i wygrał 5000 m na eliminację, trzeci zarówno w pierwszej jak i w drugiej konkurencji był Andrzej Grzelak UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki. W kategorii junior A startował tylko jeden zawodnik Bartosz Kita TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski. Wśród seniorów najlepszy był na 200 m i na 5000 m na eliminacje był Marek Zgrzywa, drugi Łukasz Flejszer, trzecie miejsce na jedno okrążenie zajął Ryszard Koprowski z TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski — prawdziwy weteran — rocznik 1957, ale to nie on był najstarszym uczestnikiem zawodów, prymat przypadł innemu zawodnikowi „Roztocza” Leszkowi Kleszczyńskiemu — rocznik 1952! Pokazuje to, że jest to sport zarówno dla 3-letnich dzieci jak i seniorów.
Wśród kobiet kategorię open na 200 m wygrała Michalina Zalewska UKS Zwoleń Team, była też najlepsza w kategorii juniorka B (rocznik 2007-2008), drugie miejsce zajęła Julia Jaroszewicz z Legii Warszawa (drugie miejsce w kat. juniorka B), trzecia była Natalia Łożańska z UKS Sprint Sanok (trzecia w kategorii juniorka B). W wyścigu na 5000 m na eliminację zwyciężyła Lena Hucik z TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski (również pierwsza w kategorii juniorka B), druga była Wiktoria Szewczyk z Legii Warszawa (też druga juniorka B), a trzecia jej koleżanka klubowa Julia Jaroszewicz (trzecia juniorka B). Wśród juniorek A (rocznik 2005-2006) najlepsza była Martyna Węcławek z TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski w obu wyścigach, zaś wśród seniorek na 200 m Ewelina Kozerska z UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki.

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki