Skip to main content

Mistrzostwach Europy w Sumo juniorów i młodzieżowców — 13 medali zawodników z naszych klubów

W dniach 21 — 23 kwietnia 2023 roku w Kielcach odbyły się Mistrzostwach Europy w Sumo juniorów i młodzieżowców. Ponad 280 zawodniczek i zawodników z 11 krajów rywalizowało na dohyo w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 2. Organizatorami mistrzostw była Europejska Federacja Sumo oraz Polski Związek Sumo we współpracy z Uczniowskim Ludowym Klubem Sportowym „Guliwer”. Gratulacja dla prezesa tego klubu Karola Kucharczyka. Impreza była świetnie zorganizowana a uroczystość otwarcia przeurocza. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w województwie świętokrzyskim, na otwarciu imprezy pojawiło się wielu znakomitych gości, m.in.: Dariusz Rozum — prezydent Europejskiej Federacji Sumo oraz inni przedstawiciele władz tej federacji, Kewin Rozum — prezes Zarządu Polskiego Związku Sumo, kandydat na szefa PKOl, Anna Krupka — sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Mariusz Gosek — poseł na Sejm IX kadencji, obecny był również Jerzy Kula — prezes Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, wszak ULKS Guliwer Kielce to klub naszego Zrzeszenia, a sumo to sport coraz popularniejszy w LZS (we współzawodnictwie sportowym młodzieży przynosi nam wiele punktów). Warto też przypomnieć, że sumo będzie obecne na III Igrzyskach Europejskich, które już 21 czerwca rozpoczną się w Krakowie.

Polscy sumici i sumitki, jak zwykle spisali się bardzo dobrze — zdobyli łącznie 34 medale (w tym 3 drużynowe). Zawodnicy z naszych klubów zdobyli tych medali 13. Wśród juniorów (U21) brązowe medale wywalczyli: w kat. 70 kg Paweł Sikora, w kat 77 kg Piotr Sikora — obaj UKS Samson Kobylin, w kat. +100 kg Jakub Micek LUKS Lubzina. Wśród sumitek brązowy medal w kat. 50 kg zdobyła Gabriela Warchoł z LUKS Lubzina.

W kategorii U23 tych medali było znacznie więcej. Złoty medal w kat. 100 kg wywalczył Damian Wróbel z UKS Samson Kobylin, brązowe medale zdobyli w kat. 70 kg Hubert Dęborowski, w kat. 115 kg Jakub Nowakowski — obaj z ULKS Lubzina oraz w kat. 77 kg Piotr Sikora UKS Samson Kobylin. Wśród sumitek złoty medal w kat. 50 kg wywalczyła Justyna Komza z ULKS 28 Włyń, jej koleżanka klubowa Karolina Marczak w kat. 55 kg zdobyła brązowy medal, w kat. 65 kg Karolina Domaszuk z LUKS Amator Junchnowiec wywalczyła brąz, taki sam krążek zdobyła w kat. 80 kg Natalia Bednarska z ULKS Guliwer Kielce, w kat. 73 kg srebrny medal wywalczyła Weronika Smaczyńska z UKS Iron Bulls Bielawa.

Fot. Jacek Waldon Fotografia. Zapasy Facebook