Ogólnopolskie Zawody — Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS U15 w podnoszeniu ciężarów — Ciechanów 2024

W dniach 31 maja — 2 czerwca w Hali Sportowej im. Ireneusza Palińskiego w Ciechanowie rozgrywane były Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS U15 w podnoszeniu ciężarów. W mistrzostwach wystąpiło 67 dziewcząt i 91 chłopców. W gronie juniorek młodszych czołowa trójka w punktacji Sinclaira to: 1. Lena Banaszek (AKS Myślibórz), kat. 71 kg, 2. Lena Nowak (LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl), kat. 49 kg, 3. Wiktoria Frieske (GKS Zamek Gołańcz), kat. 55 kg, wśród juniorów młodszych najlepsi byli: 1. Oskar Leśniewski (KSS Husaria Lubraniec), kat. 61 kg, 2. Oskar Wójcik (GLKS POM-Iskra Piotrowice), kat. 67 kg 3. Bartosz Łazuga (MOK Terespol), kat. 55 kg. Klasyfikację klubową wygrał LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl przed KKS Husarią Lubraniec i LKS Polwicą Wierzbno. Sklasyfikowano 41 klubów. Klasyfikację wojewódzkiej wygrało lubelskie, przed wielkopolskimi i mazowieckim (startowały kluby z 13 województw). Wśród juniorek młodszych najlepszym klubem był AKS Myślibórz, wśród juniorów młodszych LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem CLKS Mazovia Ciechanów, partnerami i sponsorami: Eco Harpoon-Recycling, Urząd Miasta Ciechanów, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, Starostwo Powiatu Ciechanowskiego Mazowiecki Związek Podnoszenia Ciężarów. Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Listy do uczestników mistrzostw przekazali Prezes Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Mieczysław Kazimierz Baszko oraz prezes klubu CLKS Mazovia Ciechanów i prezes Grupy Eko Harpoon Mirosław Kostrzewa. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów reprezentował podczas mistrzostw wiceprezes PZPC ds. sportowych Antoni Kawałek, obecni byli także Robert Morawski  — wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego, Katarzyna Choroś — przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, dyrektor klubu CLKS Mazovia Ciechanów, Zygmunt Wasiela — pełnomocnik d/s sportu Eco Harpoon-Recycling, Agnieszka Trzcińska — prezeska Mazowieckiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów, Mirosław Choroś — kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Sędzią głównym zawodów był Zbigniew  Ostrowski.

Medalistki mistrzostw

W kategorii 45 kg startowało 10 zawodniczek. Mistrzynią została Maja Żurawska z AKS Myślibórz, która zaledwie o 1 kilogram wyprzedziła Julię Wójcik z LKS Polwica Wierzbno, brązowy medal wywalczyła Maja Adamowicz z LKS Opocznianka Opoczno. W kat. 49 kg startowało 7 zawodniczek, zdecydowanie zwyciężyła Lena Nowak z LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl, druga była Julia Zawisza z KS Wisła Puławy, trzecia Emilia Brewińska LKS Znicz Biłgoraj. W kat. 55 kg startowało 8 zawodniczek, mistrzynią została Wiktoria Frieske z GKS Zamek Gołańcz, wicemistrzynią Katarzyna Chudzik z LKS Kurnos Drugi, brązowy medal zdobyła Alicja Matysek z LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl. W kat. 59 kg startowało 7 zawodniczek. Najlepsza okazała się Zuzanna Białkowska z MGLKS Grom Więcbork, drugie miejsce zajęła Sandra Reimann z KS Promień Opalenica, trzecie Agata Wawrzaszek z KS Agros Zamość. W kat. 64 kg starowało 10 zawodniczek. Mistrzynią została Hanna Bochman z LKS Kurnos Drugi, wicemistrzynią Maja Łyszkowska z CLKS Mazovia Ciechanów, brązowy medal wywalczyła Magdalena Piątek z LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl. W kat. 71 kg starowało 6 zawodniczek, złoty medal zdobyła Lena Banaszek z AKS Myślibórz, srebrny Aleksandra Wachna z KS Agros Zamość, brązowy Martyna Frieske z GKS Zamek Gołańcz. W kat. 76 kg startowały 4 zawodniczki. Najlepsza okazała się Alicja Szaruga z LKS Polwica Wierzbno, która o 1 kilogram wyprzedziła Agatę Miturską z KS Wisła Puławy, na trzecim stopniu podium stanęła Maja Zera UKS Atleta Ostrołęka. W kat. 81 kg startowały 3 zawodniczki, mistrzynią została Patrycja Karwas z AKS Koszalin, wicemistrzynią Aleksandra Bojarska z GCK Kobylany, brązowy medal zdobyła Anna Zakrzewska z UOLKA Ostrów Mazowiecka. W kat +81 kg startowały 4 zawodniczki, złoty medal wywalczyła Oliwia Habierska z MGLKS Tarpan Mrocza, srebrny Dorota Gnoza z UKS Atleta Ostrołęka, brązowy Julia Górska z AKS Myślibórz.

Medaliści mistrzostw

W kat. 49 kg startowało 13 zawodników. Klasą dla siebie był Paweł Stempniewski z GCK Kobylany, który bezapelacyjnie wywalczył złoty medal, drugie miejsce zajął Wojciecha Kawa z LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl, trzecie Wojciech Motała z LKS Polwica Wierzbno. W kat. 55 kg startowało 8 zawodników. Mistrzem Zrzeszenia został Bartosz Łazuga z MOK Terespol, drugi był Bartosz Sobociński z KS Klimat Łapy, trzeci Adam Lipiński z LKS Znicz Biłgoraj. W kat. 61 kg startowało 19 zawodników. Mistrzem Zrzeszenia został Oskar Leśniewski z KSS Husaria Lubraniec, który jako jedyny przekroczył 200 kg w dwuboju, a konkretnie uzyskał 211 kg, wicemistrzem został Tymoteusz Kaczor z LKS Znicz Biłgoraj, brązowy medal wywalczył Sebastian Sztojko z MKS Unia Hrubieszów. W kat. 67 kg startowało 7 zawodników. Najlepszy okazał się Oskar Wójcik z GLKS POM-Iskra Piotrowice, który jako jedyny w dwuboju uzyskał ponad 200 kg — 205 kg, drugie miejsce zajął Krystian Śledź z Olimpijczyka Łuków, trzecie Kacper Ciesielski z TS Nida Nidzica. W kat. 73 kg startowało 7 zawodników, wygrał zdecydowanie Kacper Piech MSS Gryf Sanok, drugi był Adam Białecki z KSS Husaria Lubraniec, trzeci Adam Werte z UKS Copal Trzcianka. W kat. 81 kg startowało 5 zawodników, mistrzem został Tomasz Miłosz z MKS Atleta Gdańsk, wicemistrzem Dominik Dobosz z LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl, brązowy medal wywalczył jego kolega klubowy Kacper Fechner. W kat. 89 kg startowało 6 zawodników, złoty medal wywalczył Błażej Stawiński z LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl, który pokonał srebrnego medalistę Wiktora Noworolnika z KS Wisła Puławy aż o… 72 kilogramy, a brązowego Krzysztofa Włodarczyka z LKS Burza Burzenin o… 91 kilogramów. W kat. 96 kg startowało 6 zawodników, najlepszy okazał się Bartłomiej Gryta z GLKS POM-Iskra Piotrowice, który wygrał o 1 kilogram z Milanem Radzijewskim z MKS Atleta Gdańsk, brązowy medal zdobył Marcin Kałużny z LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański. W kat. 102 kg startowało 3 zawodników, pierwszy był Wiktor Lipka z LKS Burza Burzenin, drugi Adam Semeniuk z GCK Kobylany, trzeci Łukasz Domagała z UKS Copal Trzcianka. W kat. +102 kg startowało 5 zawodników. Mistrzem został Rafał Łobejko z Olimpijczyka Łuków, który drugiego na podium Dawida Smolińskiego z LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański wyprzedził aż o 60 kilogramów, trzecie miejsce wywalczył Wojciech Wódkowski z KSS Husaria Lubraniec, który srebrny medal przegrał tylko o kilogram.