Ogólnopolskie Zawody — Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet do lat 16 i 23 — Darłowo 2024

Tradycji stało się zadość i po raz kolejny na przełomie maja i czerwca (31 maja — 2 czerwca) w okolicach Darłowa odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet do lat 16 i 23 oraz Puchar Polski. W sumie zawody zgromadziły ponad 200 zawodniczek i zawodników. Gośćmi zawodów byli m.in. poseł RP Jarosław Rzepa i wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, nie mogło również zabrać wiceprezesa Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Tomasza Paciejewskiego.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem Klub Kolarski Ziemia Darłowska, współorganizatorami: Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Gminy Darłowo, Urząd Gminy Postomino, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Związek Kolarski oraz Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Nad przebiegiem wyścigów czuwali Artur Szarycz (dyrektor wyścigu) oraz Emil Gawęda.

Imprezę rozpoczęła jazda indywidualna na czas, do której wystartowało wśród juniorek młodszych 60 zawodniczek, w tym 49 z klubów Zrzeszenia. Trasa liczyła 11,6 km. Mistrzynią Zrzeszenia została Maria Okrucińska z UKS Copernicus Toruń CCC — SMS Toruń, wicemistrzynią Agata Sekta z Avatar Silesia Team, brązowy medal wywalczyła Oliwia Majchrzak LKS Baszta Golczewo. Jednak najlepsze wyniki uzyskały dwie zawodniczki z reprezentacji Litwy. Z kolei w wyścigu open — elita, orliczki i juniorki — wystartowało 45 zawodniczek, w tym 34 z klubów Zrzeszenia. Mistrzynią Zrzeszenia w kategorii juniorka/orliczka została Martyna Szczęsna z UCI Mat Atom Deweloper Wrocław, wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Maja Tracka, brązowy medal wywalczyła Julia Włodarczyk TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling Team. Zawodniczki rywalizowały na trasie 16, 8 km.

W Pucharze Polski w kategorii open najlepsza była Patrycja Lorkowska TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling Team, wśród juniorek Zuzanna Merda KK Ziemia Darłowska, wśród juniorek młodszych Maria Okrucińska z UKS Copernicus Toruń CCC — SMS Toruń, wśród młodziczek Emilia Wieczorek Grupa Kolarska Gliwice, wśród żakiń Marta Sekta Avatar Silesia Team. Rywalizowali także młodzicy — pierwsze miejsce zajął Julian Obrusiewicz UKS Ratusz Maszewo i żacy — najlepszy Olivier Kujawa KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Zawodniczki elity, orliczki i juniorki w wyścigu ze startu wspólnego rywalizowały na trasie o długości 90 km. Mistrzynią Zrzeszenia LZS w kategorii juniorka/orliczka została Julia Włodarczyk TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling Team, wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Eliza Rabażyńska, brązowy medal wywalczyła Daria Dębicka z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz. Wśród juniorek młodszych, które rywalizowały na trasie o długości 60 kilometrów po solowej akcji mistrzynią Zrzeszenia została Maria Okrucińska z UKS Copernicus Toruń CCC — SMS Toruń, wicemistrzynią Agata Sekta z Avatar Silesia Team, brązowy medal zdobyła Oliwia Majchrzak LKS Baszta Golczewo. Podium takie samo jak w jeździe indywidualnej na czas.

W Pucharze Polski w kategorii open najlepsza była Karolina Kołkowicz z TTS.Coach/Spica Solutions Team, wśród juniorek triumfowała Daria Dębicka z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, wśród juniorek młodszych Maria Okrucińska. W młodszych kategoriach wiekowych po wygrane sięgali Julian Obrusiewicz (UKS Ratusz Maszewo — młodzik), Mila Barczyk (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa — młodziczka), Oskar Jelonek (ALKS Stal Grudziądz UKS „Orion” — żak) oraz Marta Sekta (Avatar Silesia Team — żakini).

W mistrzostwach Zrzeszenia LZS swoich reprezentantów wystawiło 27 klubów z 14 województw. Klasyfikację klubową wygrał TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling Team przed UCI Mat Atom Deweloper Wrocław i UKS Copernicus Toruń CCC — SMS Toruń. Klasyfikację wojewódzką wygrało kujawsko-pomorskie przed zachodniopomorskim i dolnośląskim.