Prawie 767 milionów złotych na rozwój piłki nożnej dzieci i młodzieży przeznacza w tym roku MSiT!

Piłka nożna (w tym halowa i plażowa) jest bezdyskusyjnie najpopularniejszym sportem w Polsce, zarówno pod względem osób uprawiających ją w klubach, jak i zainteresowania kibiców. Potwierdzają to dane GUS z 2025 roku – ze wszystkich ćwiczących w klubach 36% uprawia futbol. Najpopularniejsza jest wśród dzieci  – 76 procent z nich grało lub gra w futbol. Pod tym względem nie odbiegamy od reszty świata. Wiadomo, że granie w piłkę nożną pomaga dzieciom rozwijać szereg umiejętności, które przydają się na późniejszych etapach życia – bez względu na to, czy dana osoba na dłużej zwiąże się z tą dyscypliną, czy będzie ją uprawiać raczej rekreacyjnie. Dla dorosłych wyjście na boisko to często doskonała sposobność do spotkania się ze znajomymi i produktywnego spędzania czasu – a przy okazji można popracować nad formą.

Nie dziwi więc, że w tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło poprzez różne programy  na rozwój piłki nożnej dzieci i młodzieży 767 milionów złotych. Jak poinformowano 6 maja na śniadaniu prasowym z udziałem ministra sportu i turystyki Jakuba Rutnickiego, przedstawicieli środowiska piłkarskiego oraz mediów głównym celem prowadzonych działań jest nie tylko rozwój sportu wyczynowego, ale również upowszechnianie aktywności fizycznej oraz przywrócenie mody na sport wśród dzieci i młodzieży w całej Polsce.

W spotkaniu udział wzięli także, wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. organizacyjno-finansowych Adam Kaźmierczak, sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej Łukasz Wachowski, prezes Ekstraklasy SA i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. piłkarstwa profesjonalnego Marcin Animucki, prezes Pierwszej Ligi Piłkarskiej i członek zarządu PZPN Marcin Janicki, członek komisji rewizyjnej Pierwszej Ligi Piłkarskiej i członek zarządu PZPN Tomasz Lisiński oraz wiceprezes Ekstraklasy SA Maciej Kolon.

Oto najważniejsze programy, w ramach których kluby, fundacje  i stowarzyszenia, a także jednostki samorządu terytorialnego mogły i wciąż mogą uzyskać wsparcie. Jednym z kluczowych elementów systemu wsparcia jest program „Nasi na Boisko – Ścieżka Rozwoju Młodych Piłkarek i Piłkarzy”, którego budżet wynosi blisko 28,8 mln zł. Program wspiera drużyny występujące w Centralnych Ligach Juniorów oraz akademie uczestniczące w programach „Młodzieżowiec 2.0” i „PRO Wychowanka”. Jego celem jest zwiększenie jakości szkolenia oraz liczby młodych Polaków debiutujących w seniorskiej piłce. Chcemy – jak powiedział minister Jakub Rutnicki – zrobić wszystko, by klubom opłacało się inwestować w naszych reprezentantów. Dlatego przeznaczamy ponad 28 mln zł na rozwój piłki nożnej w ramach programu „Nasi na Boisko”. W ramach programu drużyny występujące w Centralnych Ligach Juniorów mogą otrzymać dofinansowanie od 110 tys. zł do 160 tys. zł – w zależności od kategorii wiekowej. Dodatkowe wsparcie uzależnione jest od punktów zdobytych w programach „Młodzieżowiec 2.0” i „PRO Wychowanka”, który realizowany jest przez Polski Związek Piłki Nożnej od sezonu 2025/2026.

Niebagatelną kwotę otrzymają w 2026 roku małe i średnie kluby aplikujące do Programu KLUB, którego operatorem od 2022 roku jest Krajowe Zrzeszenie LZS – 47 milionów złotych wpłynie na konta 3568 klubów sportowych posiadających sekcję piłkarską. Kolejnym projektem jest Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich wsparciem objętych zostało ponad 1,5 tys. szkółek piłkarskich z całego kraju  – budżet 47 milionów. Puchar Tymbark i Z Orlika na Stadion – 14,2 mln zł. Dziś, nie tak jak dawniej, by przekonać młodych ludzi do uprawiania sportu, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Ministerstwo na modernizację i budowa nowych Orlików przeznaczyło budżet w wysokości 250 milionów złotych, na program budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich – 300 mlnoraz na program „Szatnia na Medal” – 80 mln złotych.

Share
Przejdź do treści