
W poprzedni weekend (2-3 maja) kibice lekkoatletyki trzymali mocno kciuki za nasze sztafety, które podczas festiwalu sztafet World Athletics Relays w stolicy Botswany Gaborne rywalizowały o udział w lekkoatletycznych mistrzostwach świata, które odbędą się w Pekinie w przyszłym roku. Awans wywalczyły 3 polskie sztafety: 4×400 Mix, 4×400 kobiet i 4×100 kobiet. Tydzień później 9 maja w odbyły się nietypowe mistrzostwa Polski zawodników U16, U18 i U20 – były to PZLA Mistrzostwach Polski w sztafetach nieolimpijskich – dodajmy rzadko uwzględnianych w programach imprez lekkoatletycznych. Zawody rozegrano na stadionie SOSiR w Słubicach, świeżo oddanym do użytku po remoncie – ten piękny stadion w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Modernizacja stadionu objęła szereg prac, mających na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Odnowiona infrastruktura pozwoli na organizację wydarzeń sportowych na jeszcze wyższym poziomie, a także stworzy lepsze warunki do treningów dla dzieci, młodzieży i lokalnych klubów sportowych. Podczas uroczystości otwarcia stadionu, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich oraz poseł Jarosław Rzepa, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS i była znakomita tyczkarka Monika Pyrek.

Lekkoatleci z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli na nich 12 medali – 3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. Rywalizowano w 16 różnych sztafetach.
Jako pierwsi w rywalizacji o medale wystartowali zawodnicy sztafety 2x2x400 m Mix. Złoty medal zdobyła sztafeta KS Prefbet-Sonnarol Łomża w składzie Piotr Dąbrowski i Martyna Krawczyńska, srebro wywalczyła druga drużyna tego klubu w składzie Konrad Zaleski i Justyna Jelska. Startowało 7 sztafet. Dziewiętnaście zespołów rywalizowało w sztafecie 4×200 m kobiet U16 – mistrzami Polski zostali biegacze UMLKS Pegaz Opoczno w składzie: Maja Pietruszczak, Hanna Piwowarska, Nikola Wołczyk i Aleksandra Zielińska, srebrny medal zdobyła sztafeta UKS Czempion Bełchatów – Tola Staszewska, Alicja Szafrańska, Zuzanna Sokołowska, Alicja Patek. W sztafecie 4×200 m mężczyzn U16 wicemistrzami Polski zostali zawodnicy MLUKS Rawa – Rawa Mazowiecka: Błażej Wójciński, Jakub Lewandowski, Mateusz Nastarowicz i Kajetan Miszczak. Zawodniczki tego samego klubu, ale w kategorii wiekowej U18 w sztafecie 4×200 m wywalczyły srebrny medal, biegły: Julia Skóra, Iga Niezgoda, Martyna Pałągiewicz i Nadia Smyczek, brązowy medal w tej samej konkurencji zdobyły zawodniczki WLKS Wrocław – Hanna Ambrozik, Aleksandra Fabijan, Maria Kadyło i Liliana Knichnicka.
W sztafecie 4×200 m U20 mężczyzn brązowy medal zdobyli zawodnicy UKS Orkan Środa Wielkopolska – Maxim Metelskiy, Kacepr Gowgiel, Piotr Miroforidis i Damian Rauhut. W sztafecie 4×200 m mężczyzn brązowy medal wywalczyli sprinterzy MUKS Park Zduńska Wola – Michał Kopcik, Szymon Gabrysiak, Stanisław Głogowski i Ksawery Stępień. Srebrny medal w sztafecie 4×800 m Mix zdobył zespół KS Prefbet-Sonnarol Łomża – Piotr Dąbrowski, Justyna Jelska, Konrad Zaleski i Martyna Krawczyńska. Brązowy medal w sztafecie 4×600 m Mix U16 zdobyli zawodnicy LMKS Żak Pyrzyce – Gracjan Cielek, Melania Wróblewska, Jakub Rusin i Iga Kaniewska. W sztafecie 4×400 m Mix mistrzami Polski zostali zawodnicy MLKS Agros Żary – Filip Sadza, Jagoda Ksiąg, Michał Kiernożycki i Hanna Piątkowska.
W sztafetach szwedzkich (100-200-300-400 m) U18 startowały drużyny wojewódzkie. I tak w sztafecie szwedzkiej kobiet U18 złoty medal zdobyło województwo lubuskie, a w składzie były tylko zawodniczki z naszych klubów – Lena Drozdowska i Zuzanna Smolińska – LKS Lubusz Słubice, Iga Gębarowska ALKS AJP Gorzów Wlkp. i Anna Baworowska Akademia Biegowa Żary, srebrny medal zdobyła sztafeta woj. zachodniopomorskiego, w składzie której biegała Amelia Kacprzak LMKS Żak Pyrzyce, brązowy medal zdobyło województwo łódzkie, w jego składzie biegały trzy zawodniczki z klubów Zrzeszenia – Iga Niezgoda MLUKS Rawa – Rawa Mazowiecka, Maja Kaczmarek LKS MOSiR Sieradz i Kinga Sawicka UMLKS Pegaz Opoczno. W sztafecie szwedzkiej mężczyzn U18 srebrny medal zdobyła drużyna województwa opolskiego, w składzie której było dwóch zawodników z klubów Zrzeszenia – Ksawery Pachura MULKS Juvenia Głuchołazy i Jan Lysy LKS Victoria Olesno, brązowy medal wywalczyło województwo łódzkie, w którego składzie też było dwóch zawodników z naszych klubów – Kacper Tulin UMLKS Pegaz Opoczno i Kordian Jadczak LKS Koluszki.
Fot. ILoveSlubice.pl Facebook i UMLKS Pegaz Opoczno Facebook