Skip to main content

54 medale — to bilans seniorów w stylu wolnym i seniorek z naszych klubów na Mistrzostwach Polski w Zapasach

W dniach 3-5 września w Rzeszowie odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów w stylu wolnym i seniorek w zapasach. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli na nich 54 medale — mężczyźni 26 (6-8-12), kobiety 28 (4-8-16). W mistrzostwach kobiet startowały 53 zawodniczki z 20 klubów. Klasyfikację klubową wygrał MKS Cement Gryf Chełm przed ZKS Slavia Ruda Śląska i MULKS Junior Dzierżoniów. W mistrzostwach mężczyzn uczestniczyło 77 zawodników z 25 klubów. Klasyfikację klubową wygrał ZKS Stal Rzeszów przed LKS Mazowsze Teresin i LKS Ceramik Krotoszyn.

Na rzeszowskich matach zobaczyliśmy prawie całą krajową czołówkę, która walczyła o mistrzowskie tytuły, ale także o bilety do Oslo — w norweskiej stolicy za miesiąc odbędzie się światowy czempionat.

Medalistki MP seniorek

W kategorii 50 kg walkę o tytuł mistrzyni stoczyły Anna Łukasik z AZS AWF Warszawa i Agata Walerzak z MKZ Unia Racibórz — lepsza okazała się ta starsza i bardziej doświadczona, czyli Anna Łukasik. Brązowy medal w tej kategorii wywalczyła Anna Król z MKS Cement Gryf Chełm. Trener naszej reprezentacji Piotr Krajewski już zdecydował, że do Oslo pojedzie mistrzyni kraju.

W kategorii 53 kg mistrzostwo w cuglach wywalczyła Katarzyna Krawczyk z MKS Cement Gryf Chełm i oczywiście pojedzie do Oslo bić się o medal. W kategorii tej walczyły tylko zawodniczki z naszych klubów — srebrny medal zdobyła Alicja Czyżowicz z LKS Orzeł Namysłów, brązowe: Sylwia Martyka MULKS Junior DzierżoniówMaria Świeczak z MKS Cement Gryf Chełm.

W kategorii 55 kg startowało 5 zawodniczek. Zdecydowanie wygrała Roksana Zasina z ZTA Zgierz i to ona otrzyma powołanie do Oslo. Srebrny medal wywalczyła Agata Kazimierczak z KS Bloczek Team Pelplin, a brązowe: Anastasiia Lebedeva z MKS Cement Gryf ChełmOlimpia Łosyk MULKS Junior Dzierżoniów.

Sprawczynią bardzo dużej niespodzianki w kat. 57 kg była Patrycja Gil z WLKS Nowe Iganie Siedlce, która w finale pokonała aktualną wicemistrzynię Europy seniorek Anhelinę Lysak z MKS Cement Gryf Chełm i to zawodniczka z Siedlec ma szansę na start w MŚ. Brązowe medale wywalczyły zawodniczki KS Bloczek Team Pelplin — Magdalena Głodek i Patrycja Strzelczyk. Startowały tylko 4 zawodniczki — wszystkie z naszych klubów.

W kat. 59 kg najlepsza okazała się olimpijka z Tokio 2020 Jowita Wrzesień z CSiR Zapasy Dąbrowa Górnicza, która w całym turnieju nie straciła żadnego punktu technicznego. Srebrny medal wywalczyła Anastasiia Padoshyk z MKS Cement Gryf Chełm, brązowy medal zdobyła Aleksandra Witoś z LKS Orzeł Namysłów. Startowało 7 zawodniczek.

W kat. 62 kg pasjonującą walkę o tytuł mistrzyni kraju stoczyły Katarzyna Mądrowska z LKS Feniks Pesta Stargard i Aleksandra Wólczyńska z WZS WKS Grunwald Poznań, która karierę sportową zaczynała w naszym klubie LUKS Suples Kraśnik. Wygrała zawodniczka z Grunwaldu i to ona pojedzie na MS w Oslo. Brązowy medal w tej kategorii wywalczyła Olha Padoshyk z MKS Cement Gryf Chełm.

W kat. 65 kg Kamila Kulwicka ZKS Slavia Ruda Śląska pewnie wygrała cztery pojedynki i zdobyła złoty medal, i oczywiście pojedzie do Oslo. Brązowe medale w tej kategorii zdobyły zawodniczki z naszych klubów — Oktawia Skraińska ZTS Sokół LublinWiktoria Staneta z Stowarzyszenie CSiR Staszów.

Zdaniem trenera Krajewskiego 68 kg to była najsłabiej obsadzona kategoria wagowa, nie wystartowały w mistrzostwach dwie bardzo dobre zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS Wiktoria Chołuj i Ewelina Ciunek. Mistrzynią została Natalia Strzałka z ZKS Slavia Ruda Śląska. Srebrny medal wywalczyła Karolina Kozłowska MULKS Junior Dzierżoniów, brązowe medale zdobyły zawodniczki MKS Cement Gryf Chełm — Małgorzata Małek i Karina Konarska.

I znowu powołajmy się na oceny trenera kadry narodowej, który stwierdził, że zawodniczki z dwóch ostatnich kategorii wagowych — 72 kg i 76 kg prezentowały słaby poziom sportowy i nie powoła żadnej na MŚ w Oslo. W kat. 72 kg złoty medal zdobyła Anna Urbanowicz z MKS Cement Gryf Chełm, która w finale pokonała swoją koleżankę klubową Danielę Tkachuk. Brązowy medal zdobyła Paulina Martyka z MULKS Junior Dzierżoniów. W kat. 76 kg mistrzynią kraju została Anna Wawrzycka z MKS Czarni Połaniec, srebrny medal zdobyła Magdalena Kisielińska z WLKS Nowe Iganie Siedlce, brązowe — Marlena Kister z ZTS Sokół Lublin Urszula Piotrowska z MKS Cement Gryf Chełm — oczywiście wszystkie z naszych klubów.

Medaliści MP seniorów w stylu wolnym

Zdaniem trenera naszej reprezentacji „wolniaków” Jusupa Abdusalamowa turniej stał na słabym poziomie. Na rzeszowskich matach nie wystartowało kilku etatowych reprezentantów (Grigorjew, Gadżijew, Jezierzański, Baran), którzy mają indywidualny cykl przygotowań do MŚ w Oslo lub wyeliminowały ich kontuzje.

W kategorii 57 kg jego zdaniem nie ma zawodników, którzy mogliby godnie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Srebrny medal w tej kategorii zdobył Daniel Budyka z ZKS Stal Rzeszów, brązowy Kacper Kiełpiński z MLKS Wisła Świecie. W kat. 61 kg tytuł mistrzowski zdobył Ivan Izdebski z LKS Ceramik Krotoszyn, który w finale pokonał swojego kolegę klubowego Mariusza Walkowiaka.

W kat. 65 kg srebrny medal zdobył Mateusz Łuszczyński z ZKS Koszalin, a brązowy Grzegorz Bigdoń z ZKS Stal Rzeszów. Mistrzem został Bartosz Sołtys z WKS Śląsk Milicz, którego trener Abdusalamow nazwał zawodnikiem „młodym i perspektywicznym”. W kat. 70 kg doszło do małej sensacji — faworyzowany Krzysztof Bieńkowski z AKS Białogard przegrał w finale z Patrykiem Ołenczynem z LKS Dąb Brzeźnica. Brązowe medale w tej kategorii zdobyli: Anatolij Khudytskyi ZKS Stal Rzeszów i Wojciech Wysocki LKS Mazowsze Teresin. W kategorii 74 kg także wszystkie medale wywalczyli zawodnicy z naszych klubów — złoty Kamil Rybicki LKS Mazowsze Teresin, srebrny Mateusz Kampik LKS Dąb Brzeźnica, brązowe: Mikita Sauchankau Boruta Olimpijczyk Wrestling Team (Zgierz&Radom) i Szymon Wojtkowski LKS Ceramik Krotoszyn. W kat. 79 kg najlepszy był Andrzej Sokalski z ZKS Slavia Ruda Śląska, pozostałe medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — srebrny Patryk Ciurzyński z LKS Mazowsze Teresin, brązowe: Sebastian Bąk z MLKS Wisła Świecie i Paweł Malicki z LKS Orzeł Namysłów. W kat. 86 kg zabrakło najlepszego zawodnika Sebastiana Jezierzańskiego i wreszcie z tytułu mistrza Polski mógł się cieszyć wiecznie drugi Krzysztof Sadowik z WKS Śląsk Milicz. Brązowe medale w tej kategorii wywalczyli zawodnicy z naszych klubów — Remigiusz Waśkowski MLKS Wisła Świecie i Cezary Sadowski MLUKS Karlino. W kategorii 92 kg nie było silnej konkurencji. Wygrał Patryk Dublinowski z KS Białogard, srebrny medal wywalczył Jakub Mendrala z ZKS Stal Rzeszów. Kategorię 97 kg wygrał Zbigniew Baranowski z AKS Białogard — jego przeciwnik Michał Bielawski z Grunwaldu Poznań nie wyszedł do walki finałowej doznał bowiem kontuzji barku. Brązowe medale w tej kategorii wywalczyli zawodnicy ZKS Stal Rzeszów — Tomasz Kościółek i Mateusz Nowak. W kategorii 125 kg — zdaniem trenera Jusupa Abdusalamowa — mamy dwóch wybitnych i równych zawodników. Tym razem wygrał tę kategorię Robert Baran z LKS Ceramik Krotoszyn, który pokonał w finale Kamila Kościółka z ZKS Stal Rzeszów.

Jak stwierdził trener kadry narodowej raczej pewnych wyjazdu do Oslo jest 6 zawodników, pozostali powalczą o ten start w turnieju o Puchar Prezes PZZ, który odbędzie się w dniach 14-15 września w Zakopanem.

Fot. Przemek Kaliski dla PZZ Facebook. Na zdjęciu Katarzyna Mądrowska i Aleksandra Wólczyńska