Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Tenisie Stołowym — Luboń 2021

W dniach 16-17 października na hali LOSIR w Luboniu odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Tenisie Stołowym. O medale walczyli młodzicy, kadeci, juniorzy i młodzieżowcy — kobiety i mężczyźni. Startowało ponad 180 zawodników z 63 klubów reprezentujących 13 województw. Klasyfikację klubową wygrała KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki przed LKTS Luboń i LUKS Chełmno, klasyfikację wojewódzką wielkopolskie przed mazowieckim i łódzkim.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem Wielkopolskie Zrzeszenie LZS, partnerami: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, PZTS, WZTS, LOSiR w Luboniu i Luboński Klub Tenisa Stołowego. Mistrzostwa dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na mistrzostwach Krajowe Zrzeszenie LZS reprezentowali: Marek Mazur, wiceprzewodniczący KZ LZS i Krzysztof Piasek, sekretarz KZ LZS.

Zawody stały na niezłym poziomie, kibice mogli oglądać bardzo emocjonujące pojedynki, szczególnie finałowe. Świetnie do tych zawodów przygotowani byli zawodnicy KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki, którzy zgarnęli 5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe medale.

Do walki o tytuł mistrzyni Zrzeszenia LZS w kategorii młodziczka przystąpiły 23 zawodniczki. Najlepszą okazała się pierwsza na liście rankingowej Milena Mirecka z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (aktualna mistrzyni Polski), która w bardzo zaciętym finale pokonała 3:2 Marię Toborek z UKTS Sokół Orzesze (brązowa medalistka MP), drugą na liście rankingowej. Brązowy medal zdobyła Wanessa Kulczycka z GKS Gorzovia Gorzów Wlkp. (czwarta na liście rankingowej), która gładko 3:0 pokonała Julię Rogulską z LUKS Chełmno (10 na liście rankingowej). Wanessa Kulczycka miała w tym roku zupełnie nieudane mistrzostwa Polski — zajęła w nich odległą lokatę, ale już we wrześniu wygrała Grand Prix Polski Młodziczek.

O medale w kategorii młodzik walczyło 31 zawodników. Zacięty pojedynek o tytuł mistrza Zrzeszenia stoczyli brązowy medalista Mistrzostw Polski Adam Smoter z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (pierwszy na liście rankingowej) i Samuel Michna z UKS Lis Sierakowice (trzeci na liście rankingowej), który na MP zajął miejsce 5-8. Wygrał 3:2 zawodnik „Bogorii”. Brązowy medal wywalczył Aleks Pakuła również zawodnik KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (drugi na liście rankingowej, w mistrzostwach Polski uplasował się na miejscu 5-8), który 3:0 pokonał Konrada Pyrę z Visonex LUKS TOP Wierzbięcin (piąty na liście rankingowej, na MP miejsce 9-16).

Mistrzynią Krajowego Zrzeszenia LZS w kategorii kadetka została Zofia Śliwka z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki — aktualna mistrzyni Polski, wicemistrzynią Wiktoria Przybytkowska z LUKS Chełmno (miejsce 5-8 na MP), brązowy medal wywalczyła Wiktoria Kowalska z LUKS Orlik Kcynia. Startowało 19 zawodniczek. O ile zwycięstwo w turnieju Zofii Śliwki nie jest zaskoczeniem, bo na liście rankingowej była na pierwszym miejscu, o tyle zaskoczeniem srebrny i brązowy medal — Wiktoria Przybytkowska na tej liście zajmowała siódme miejsce, a Wiktoria Kowalska była jeszcze dalej — dziewiąta. Przybytkowska w ćwierćfinale wyrzuciła z dalszej walki o medale drugą w rankingu Lilianę Przybył z MKS Rokita Brzeg Dolny, trzecia na liście rankingowej Zuzanna Borek z UKS Dojlidy Białystok już pierwszą walkę oddała walkowerem.

Ku radości lokalnych kibiców o tytuł mistrza Zrzeszenia w kategorii kadet walczyło dwóch zawodników LKTS Luboń — Kamil Kostyk (pierwsze miejsce w rankingu), który w mistrzostwach Polski zajął miejsce 5-8 i Damian Pyśk (trzecie miejsce w rankingu) — w MP miejsce 9-16. Wygrał 3:1 Kamil Kostyk. W walce o brązowy medal zmierzyli się Krzysztof Stąporek z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (drugi na liście rankingowej) — na MP miejsce 9-16 i Bartosz Adamiak z ULKS Moszczenica (piąty na liście rankingowej) — na MP miejsce 33-48. Mecz był niezwykle zacięty, Stąporek przegrał dwa pierwsze sety i wydawało się, że jest po meczu, ale nagle się odrodził i wygrał 3:2. Startowało w turnieju 26 kadetów. Na mistrzostwach zabrakło dwóch naszych najlepszych kadetów — Alana Kulczyckiego i Michała Wandachowicza — obaj UKS Dojlidy Białystok — mistrza i wicemistrza Polski.

Do walki o tytuł mistrzyni Zrzeszenia wystartowało 19 juniorek. Nieoczekiwanie najlepsza okazała się Agnieszka Piłat z LUKS Chełmno, szósta na liście rankingowej, która w finale pokonała 3:0 swoją koleżankę klubową Martę Drąg (pierwsze miejsce w rankingu), najlepszą zawodniczkę Zrzeszenia na MP — miejsce 9-16. W meczu o brązowy medal Wiktoria Wrzosek z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka (trzecia na liście rankingowej) wygrała 3:0 z Julią Gładysz z LKTS Luboń (druga na liście rankingowej).

Nie było niespodzianek w walce o tytuł mistrza Zrzeszenia wśród juniorów, których w turnieju startowało 24. Mistrzem został Michał Gawlas z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (pierwsze miejsce w rankingu, na mistrzostwach Polski miejsce 5-8), który w finale pokonał 3:1 Jakuba Kwapisia z MLKS Ostródzianka Ostróda (drugie miejsce w rankingu), w walce o brązowy medal Jakub Matkowski z ULKS Ciechów (czwarte miejsce w rankingu) wygrał z Arturem Lemieszką ze Stowarzyszenia LZS Kuźnica Żelichowska (trzecie miejsce w rankingu). W mistrzostwach zabrakło dwóch naszych najlepszych juniorów — mistrza i wicemistrza Polski — Miłosza Redzimskiego z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Macieja Kubika z KS Dekorglass Działdowo.

O tytuł mistrzyni Zrzeszenia w kategorii młodzieżówka walczyło 18 zawodniczek. W finale zmierzyły się dwie koleżanki klubowe — Martyna Lis (trzecie miejsce w rankingu)Katarzyna Trochimiuk (czwarte miejsce w rankingu) — z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki. Po niezwykle emocjonującym meczu 3:2 wygrała Martyna Lis. Równie zacięty był mecz o brązowy medal, w którym Anita Chudy z LKTS Luboń (pierwsze miejsce w rankingu) wygrała 3:2 z Elizą Brzęczek z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka (drugie miejsce w rankingu). W mistrzostwach zabrakło dwóch naszych najlepszych zawodniczek, które na mistrzostwach Polski w maju br. zdobyły brązowe medale — Mai Miklaszewskiej z KTSK GOSRiT Luzino i Aleksandry Michalak z Warmii Lidzbark Warmiński.

W turnieju młodzieżowców startowało 19 zawodników. Mistrzem Zrzeszenia został Jakub Jankowski z KS Polonia Śmigiel (drugie miejsce w rankingu, miejsce 9-16 na mistrzostwach Polski), który w finale pokonał 3:0 Oskara Jadacha z LZS SKS Raszówka (czwarte miejsce w rankingu, miejsce 17-24 na MP). Brązowy medal zdobył Jakub Witkowski z MLKS Ostródzianka Ostróda (pierwsze miejsce w rankingu, miejsce 5-8 na mistrzostwach Polski), który wygrał 3:1 z Kacprem Pyrą z Visonex LUKS TOP Wierzbięcin (trzecie miejsce w rankingu, miejsce 17-24 na MP). Najlepszym zawodnikiem Zrzeszenia w tej kategorii wiekowej jest Samuel Kulczycki z Dekorglass Działdowo — mistrz Polski, a także mistrz polski seniorów.