Skip to main content

Mistrzostwa Polski młodzików w zapasach – styl wolny i klasyczny, zapasy kobiet

W ciągu niespełna miesiąca odbyły się Mistrzostwa Polski młodzików w stylu wolnym i klasycznym oraz zapasy kobiet. Zapasy młodzików w stylu klasycznym odbyły się w dniach 12-14 listopada w Swarzędzu. Organizatorem był klub SKS Unia Swarzędz – Zapasy, który w tym roku obchodzi piękny jubileusz 100-lecia istnienia. Startowało 225 zawodników z 48 klubów. Zapasy młodziczek odbyły się w dniach 19-21 listopada w Kielcach. Startowało 148 zawodniczek z 54 klubów. Zawodnicy stylu wolnego walczyli we Włodawie (3-5 grudnia). Startowało 178 zapaśników z 51 klubów.

Łącznie zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli 84 medale (na 120 możliwych)! W zapasach w stylu klasycznym tych medali było 19 – 5 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych, w zapasach dziewcząt 32 medale – 7 złotych, 8 srebrnych i 17 brązowych, w zapasach w stylu wolnym 33 medale – 7 złotych, 8 srebrnych i 18 brązowych.

Styl klasyczny

Klasyfikację drużynową wygrali gospodarze – SKS Unia Swarzędz-Zapasy, drugie miejsce zajęli zapaśnicy KS Sobieski Poznań. Szczególnie mogły się podobać dwie walki finałowe. W pierwszej, w kat. 35 kg naprzeciw siebie stanęli Serhii Vynnyk z UKS Jedynka Zapasy Kostrzyn Nad Odrą i Leon Rudnik z ZKS Miastko. Walka tych dwóch młodziutkich zapaśników była bardzo wyrównana i zacięta, obfitowała w wiele wspaniałych akcji technicznych. Ostatecznie (10:8) zwyciężył ten pierwszy, który na kilka sekund przed końcem pojedynku zdobył zwycięskie punkty. Drugi finał to kat. 41 kg, w którym obrońca mistrzowskiego tytułu zawodnik MZK Unia Racibórz Kuba Kosik musiał tym razem zadowolić się drugim miejscem, ulegając (2:4) w finale brązowemu medaliście ostatnich MP, zawodnikowi KS Wschód Białystok Szymonowi Goduniowi.

Złote medale spośród zawodników Zrzeszenia wywalczyli: 35 kg Serhii Vynnyk (UKS Jedynka Kostrzyn N/Odrą), 38 kg Julian Iwaszko (UKS Jedynka Kostrzyn N/Odrą), 41 kg Szymon Godun (KS Wschód Białystok), 48 kg Oliwier Zysk (KS Sobieski Poznań), 62 kg Noe Wolski (GKS Cartusia Kartuzy).

Srebrne medale zdobyli: 35 kg Leon Rudnik (ZKS Miastko), 44 kg Kuba Klapecki (KS Sobieski Poznań), 48 kg Artur Pituła (Fundacja Morena Żukowo), 57 kg Wiktor Sławomir Rumian (ZKS Koszalin), 68 kg Eryk Bogucki (KS Husarz Gniezno).

Brązowe medale wywalczyli: 38 kg Yehor Kovalov (KS Sobieski Poznań), 48 kg Michał Maciuk (ZKS Koszalin), 52 kg Mateusz Dziadoszek (KS Husarz Gniezno) i Michał Wojciechowski (KS Sobieski Poznań), 57 kg Jakub Tomyślak (KS SobieskI Poznań), 75 kg Michał Woźniak (MKS Cement Gryf Chełm) i Igor Markowski (ZKS Koszalin), 85 kg Wiktor Błaszczyk (MLKS Agros Żary) i Mikołaj Carewicz (UKS Feniks Krynki).

Zapasy kobiet

Klasyfikację klubową wygrała Husaria Fight Team Kozielice przed WLKS Nowe Iganie Siedlce i KS Sobieski Poznań.

Spośród naszych zawodniczek mistrzyniami Polski zostały: 36 kg Lena Paprzycka (KS Sobieski Poznań), 39 kg Emilia Strachota (LKS Dąb Brzeźnica), 46 kg Karolina Zień (LKS Mazowsze Teresin), 50 kg Zuzanna Horbik (ULKS Bizon Milicz), 54 kg Weronika Zawistowska (ZKS Koszalin), 58 kg Magdalena Siedy (MGLKS Wiatr Wołów), 62 kg Kinga Wojnarska (LKS Orzeł Namysłów).

Srebrne medale zdobyły: 33 kg Nikola Silniewicz (MKS Cement Gryf Chełm), 36 kg Amelia Laskowska (Husaria Fight Team Kozielice), 39 kg Anastazja Kabzińska (Husaria Fight Team Kozielice), 42 kg Emilia Reich (KS Sobieski Poznań), 50 kg Marta Mańkowska (MLKS WISŁA Świecie), 54 kg Anna Flis (LUKS Suples Kraśnik), 58 kg Nikola Kromarek (UKS Olimpijczyk Sulmierzyce), 66 kg Julia Kowalik (ULKS Guliwer Kielce).

Brązowe medale wywalczyły: 33 kg Julia Bartczak (MKS CzarniI Połaniec) i Zuzanna Ciejak (MKS Cement Gryf Chełm), 36 kg Maja Rafalska (MLUKS Orlik Wierzbica) i Patrycja Bukowska (LKS Znicz Chęciny), 39 kg Zuzanna Konaszuk i Helena Stelmaszczyk (obie WLKS Nowe Iganie Siedlce), 42 kg Agnieszka Stankowska (GKS Cartusia Kartuzy) i Natalia Orzyp (ZTS Sokół Lublin), 46 kg Regina Błaszkowska (LZKS Heros Boguszów Gorce) i Martyna Kłoda (ZTS Sokół Lublin), 50 kg Sara Malkiewicz (Husaria Fight Team Kozielice) i Aurelia Godzińska (GKS Cartusia Kartuzy), 54 kg Nikola Słowińska (KS Sobieski Poznań) i Nikola Piechocka (LKS Feniks Pesta Stargard), 58 kg Julia Barankiewicz (LUKS Stróża), 62 kg Karina Loianich (LKS Orzeł Namysłów), 66 kg Agnieszka Bryczek (LUKS Suples Kraśnik).

Styl wolny

Klasyfikację klubową wygrał LKS Mazowsze Teresin przed LKS Orzeł Namysłów.

Niewątpliwym bohaterem krajowego czempionatu był Jakub Kęsy (48 kg), który po raz trzeci w karierze stanął na najwyższym stopniu podium MP. Zawodnik UKS Olimpia Cieszków walczył niczym dojrzały senior i w drodze do mistrzostwa stoczył 4 zwycięskie pojedynki, nie tracąc przy tym żadnego punktu technicznego. Zresztą Jakub może ten rok zaliczyć do udanych. Oprócz tytułu MP wywalczył również wysokie piąte miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu. Wielu emocji dostarczył też pojedynek w kat 44 kg pomiędzy Aleksandrem Płaczkowskim (ULKS Guliwer Kielce) a Hermanem Paraschukiem (KS Lotnik Wrocław) – ten pierwszy na 2 sekundy przed końcem walki prowadził na punkty, wtedy ten drugi wykonał rzut rozpaczy, który dał mu tytuł mistrzowski.

Złote medale spośród zawodników Zrzeszenia wywalczyli: 44 kg Herman Parashchuk (LKS Lotnik Wrocław), 48 kg Jakub Kęsy (UKS Olimpia Cieszków), 52 kg Dawid Bielski (LKS Mazowsze Teresin), 57 kg Wiktor Sławomir Rumian (ZKS Koszalin), 68 kg Maksymilian Broda (ZKS Stal Rzeszów), 75 kg Patryk Kutyłowski (LKS Mazowsze Teresin), 100 kg Karol Rosiewicz (LKS Ceramik Krotoszyn).

Srebrne medale zdobyli: 38 kg Oliwier Orzechowski (LKS Dąb Brzeźnica), 41 kg Michał Michniewicz (MLUKS Karlino), 44 kg Aleksander Płaczkowski (ULKS Guliwer Kielce), 48 kg Michał Maciuk ZKS Koszalin), 57 kg Maksymilian Rozpędek (MGLKS Wiatr Wołów), 62 kg Gracjan Matyjasek (LKS Orzeł Namysłów), 68 kg Jakub Piotrowski (MGLKS Wiatr Wołów), 85 kg Maksymilian Jakubiec (ZKS Stal Rzeszów).

Brązowe medale wywalczyli: 35 kg Maciej Chojnacki (LKS Mazowsze Teresin), 38 kg Jakub Asztemborski (LKS Orzeł Namysłów), 41 kg Przemysław Asztemborski (LKS Orzeł Namysłów)

i Bartosz Krawczyński (WLKS Nowe Iganie Siedlce), 44 kg Filip Nowakowski (LKS Mazowsze Teresin), 48 kg Maksymilian Tomczak (UKS Olimpia Cieszków), 52 kg Paweł Nowak (ZKS Koszalin), 57 kg Mateusz Zawadzki (LKS Mazowsze Teresin), 62 kg Marcel Żyto (UKS Olimpia Cieszków) i Alan Bogucki (KS Husarz Gniezno), 68 kg Aleksander Bielski (LKS Mazowsze Teresin) i Eryk Bogucki (KS Husarz Gniezno), 75 kg Krzysztof Gryniewski (UAKS Podlasie Białystok) i Alan Tomaszewski (ULKS Tęcza Środa Wielkopolska), 85 kg Krystian Świętlicki (MLUKS Karlino) i Maciej Dallige (LKS Suples Lniano), 100 kg Krzysztof Chudecki (LKS Mazowsze Teresin) i Mariusz Konieczny (MULKS Junior Dzierżoniów).

Na zdjęciu walka w stylu klasycznym. Fot. KS Sobieski Poznań Facebook