Skip to main content

Pierwsze medale naszych zawodników w 2022 roku – Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowych – Gościęcin

W dniach 7-9 stycznia w Gościęcinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym, na trudnych, zmieniających się z godziny na godzinę trasach startowało kilkuset zawodników – amatorzy, mastersi, żaki, młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy oraz młodzieżowcy i elita. Wiele wyścigów było bardzo wyrównanych, walka o medale toczyła się w niektórych dosłownie o koło. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli w nich łącznie 14 medali.

W kategorii żak mistrzem Polski został Mikołaj Klaczkowski z KLKS Azalia Brzóza Królewska, wśród zakiń srebrny medal wywalczyła Lena Ruszkiewicz z UKS Avatar. Mistrzynią kraju wśród młodziczek została Maria Okrucińska z UKS Copernicus Toruń CCC. Największe wrażenia na kibicach i trenerach zrobił mistrz Polski młodzików Mikołaj Legieć z UKS Centrum Nowa Ruda, który na początku wyścig miał defekt i musiał przebiec kilkaset metrów do boksu. Mimo tej przygody udało się odrobić stratę, wyjść na prowadzenie i wygrać cały wyścig.

Drugiego dnia mistrzostw walkę o medale toczyli zawodnicy z pozostałych kategorii wiekowych. Marek Konwa po raz 10. z rzędu pokazał, że nie ma na niego w Polsce mocnych, natomiast wśród kobiet mieliśmy fantastyczny pojedynek między Antoniną Białek i Dominiką Włodarczyk, rozstrzygnięty na korzyść zawodniczki z naszego klubu.

Wśród juniorek młodszych dwa medale – złoty i brązowy – zdobyły zawodniczki z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Najlepsza z naszych była Aleksandra Stawiraj z UKS Koźminianka Koźminek, która zajęła 5 miejsce. W wyścigu juniorów młodszych wystartowało ponad 70 zawodników. Rywalizacja była bardzo emocjonująca i wyrównana. W walce o złoto liczyło się 5 zawodników. Wyścig rozstrzygnął się dopiero na mecie, a dwójka zawodników wjechała prawie równocześnie. Wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów – mistrzem Polski został Kacper Kohnke z KS Klif Chłapowo, który zaledwie o jedną sekundę wyprzedził Dawida Lewandowskiego z LKS POM Strzelce Krajeńskie, trzeci był Bartosz Łyżwa z UKS Avatar.

W wyścigu juniorów startowało 50 zawodników. Mistrzem Polski został Łukasz Juszczak z UKS Koźminianka Koźminek, brązowy medal zdobył Kacper Hoppa z UKS Copernicus CCC SMS Toruń. Niewątpliwie jednak MVP tego wyścigu był Brajan Świder, który na samym początku wyścigu miał problem w łańcuchem i ruszył na trasę z potężną stratą nie tylko do czołówki, ale także do ostatniego zawodnika. Nie zrażało go to jednak, pojechał jeden z najlepszych wyścigów w swojej sportowej karierze, kończąc na czwartym miejscu ze stratą 2:17 do zwycięzcy i tylko 18 sekund do podium! Wyścig juniorek od samego początku toczył się pod dyktando faworytki, broniącej tytułu z 2021 roku Malwiny Mul z KLKS Azalia Brzóza Królewska. Faworytka nie zawiodła i zdobyła tytuł mistrzyni Polski.

Wyścig elity kobiet połączony był z wyścigiem orliczek. Przed wyścigiem kobiet słońce oraz dodatnia temperatura zaczęły powoli rozmrażać twarde jak kamień podłoże. W wielu miejscach, szczególnie na zakrętach zrobiło się bardzo ślisko. Wiele zawodniczek zaliczyło upadki, z tego powodu wycofała się z wyścigu broniąca tytułu Barbara Borowiecka (niezrzeszona). Mistrzynią Polski elity i U23 została Dominika Włodarczyk z ATOM Deweloper Posciellux.pl. Srebrny medal wśród orliczek zdobyła Julia Zięba z LKK LUKS Sławno.

Jak już ma wstępie informowaliśmy mistrzem elity został po raz dziesiąty Marek Konwa z UKS Krupiński Suszec Konwa Bike. Mistrzem Polski U23 zaś Szymon Pomian z GKS Cartusia w Kartuzach, a wicemistrzem w tej kategorii wiekowej Patryk Janiszewski z MGLKS Błękitni Koziegłowy.

Fot. LKS Bryksjusz Gościęcin Facebook. Na zdjęciu wyścig juniorów młodszych