Skip to main content

Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w narciarstwie klasycznym – 21-22 stycznia, Tomaszów Lubelski. Powrót po 16 latach!

W dniach 21-22 stycznia w Tomaszowie Lubelskim na trasach biegowych Siwej Doliny odbędą się Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w narciarstwie klasycznym w kategoriach młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec (kobiety i mężczyźni). 11 grudnia 2021 roku Rada Główna KZ LZS na swym plenarnym posiedzeniu postanowiła reaktywować mistrzostwa LZS w narciarstwie klasycznym, po 16 latach ich nieobecności w kalendarzu naszego stowarzyszenia. Regulamin mistrzostw w menu „Regulaminy”.

Mistrzostwa honorowym patronatem objęli: Prezes Rady Głównej KZLZS Mieczysław Kazimierz Baszko, poseł na Sejm, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Henryk Karwan, Starosta Tomaszowski i Wojciech Żukowski, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski.

Organizatorem mistrzostw jest Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednimi organizatorami: WZ LZS w Lublinie, Starosta Tomaszowski, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski oraz klub MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

Zawody mają charakter otwarty, mogą więc brać w nich udział także zawodnicy nie zrzeszeni w Ludowych Zespołach Sportowych, pod warunkiem wypełnienia przed biegiem Karty Zgłoszeniowej. Narciarze ścigać się będą stylem dowolnym – młodzieżowcy, juniorzy i juniorzy młodsi na trasie liczącej 10 km, młodzieżówki, juniorki i juniorki młodsze na 7,5 km trasie, młodzicy i młodziczki na 5 km. Na 5 km o miano najlepszych walczyć także będą dzieci (Ogólnopolskie Zawody LZS) i mastersi (Ogólnopolskie Zawody LZS). Serdecznie zapraszamy!

A teraz trochę historii. Pierwsze mistrzostwa LZS w narciarstwie klasycznym – biegi i skoki – odbyły się w 1951 roku, po kilkudziesięciu latach z programu wypadły skoki narciarskie. W latach 90. XX wieku mistrzostwa odbywały się nieregularnie. Ostatnie odbyły się w 2005 roku w dniach 12-13 lutego na trasach biegowych C.O.S. Istebna Kubalonka. O medale walczyli młodzicy, juniorzy młodsi i juniorzy – dziewczęta i chłopcy. W mistrzostwach startowało 85 zawodników i zawodniczek z 11 klubów. Ścigano się na 3, 5 i 10 km (w zależności od kategorii wiekowej) stylem klasycznym i dowolnym.

Oto ostatni mistrzowie LZS w biegach narciarskich: styl klasyczny – junior Stanisław Żyrek (KS Wisła Ustronianka) na 10 km, junior młodszy Marek Kreczmer (LKS Klimczok Bystra) na 5 km, młodzik Krzysztof Stec (LKS Klimczok Bystra) na 3 km, juniorka Monika Napora (LKS Witów Mszana Górna) na 5 km, juniorka młodsza Kinga Bieszczad (LKS Klimczok Bystra) na 5 km, młodziczka Beata Szymańczak (LKS Klimczok Bystra) na 3 km; styl dowolny – junior Stanisław Żyrek (KS Wisła Ustronianka) na 10 km, junior młodszy Sławomir Jałowiczor (NKS Trójwieś Beskidzka) na 5 km, młodzik Krzysztof Stec (LKS Klimczok Bystra) na 5 km, juniorka Weronika Kubalok (NKS Trójwieś Beskidzka) na 5 km, juniorka młodsza Małgorzata Jamróz (LKS Wiśniowa) na 5 km, młodziczki Beata Szymańczak (LKS Klimczok Bystra) na 5 km.

A tak przedstawiała się klasyfikacja klubowa: 1. LKS Witów Mszana Górna, 2. UKS Gimnazjum Istebna, 3. NKS Trójwieś Beskidzka, 4. LKS Klimczok Bystra, 5. LKS Skała Tumlin, 6. LKS Wiśniowa, 7. KS Wisła Ustronianka,8. ULKS Olimp Wzdół Rządowy, 9. LUKS Nowosądeczanin Nowy Sącz, 10. UKS Hubal Białystok, 11. ULKS Karlik Przezchlebie.

Jednym z organizatorów reaktywowanych mistrzostw jest nasz najlepszy obecnie klub w narciarstwie klasycznym MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. O historii klubu i początkach narciarstwa biegowego w okolicach Tomaszowa Lubelskiego napiszemy wkrótce.

Fot. Bieg Hetmański w Siwej Dolinie rok 2021. Fot. Facebook Tomaszów Lubelski