Mistrzostwa Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym — 32  medale zawodników z klubów Zrzeszenia

W Siedlcach w dniach 29 — 30 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym. Na starcie stanęło 135 zawodników z 52 klubów reprezentujących 14 województw. W turnieju stoczono 220 pojedynki, z których aż 135 zakończyło się zwycięstwem przez przewagę techniczną. Trzech zawodników (Bartosz Sołtys, Damian Korbus, Jakub Czerczak) obroniło tytuły wywalczone przed rokiem w Teresinie. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia wywalczyli łącznie 32 medale — 8 złotych, 6 srebrnych i 18 brązowych.

Klasyfikację drużynową wygrał KS Lotnik Wrocław, dla którego jest to pierwsze w historii klubu zwycięstwo w „drużynówce” w grupie juniorów. Drugie miejsce zajęli sportowcy z ZKS Koszalin, którzy do Siedlec udali się w czteroosobowym składzie i wszyscy podopieczny trenera Kreta wrócili z medalami. Na najniższym stopniu podium stanęli gospodarze turnieju zawodnicy WLKS Nowe Iganie Siedlce. Klasyfikację wojewódzką wygrało dolnośląskie przed mazowieckim i zachodniopomorskim.

Krajowy czempionat był pierwszym przeglądem siły polskich zapasów w tej grupie wiekowej i z pewnością wyłonił szeroki skład na zbliżające się mistrzostwa Europy, które pod koniec czerwca odbędą się w Rzymie.

kategorii 57 kg zwyciężył Rafał Szewc, który w tym roku ustrzelił zapaśniczego dubleta. Zawodnik KS Lotnik Wrocław przed miesiącem pewnie zdobył tytuł klasycznego mistrza Polski juniorów i również na siedleckich matach nie miał sobie równych. Wicemistrzem został Bartłomiej Flis z LUKS Suples Kraśnik, brązowe medale wywalczyli Andrzej Górecki z GLUKS Invictus Sicienko i Kacper Kiełpiński MLKS Wisła Świecie.

Ubiegłoroczny brązowy medalista kat. 57 kg Fabian Niedźwiecki z LKS Mazowsze Teresin tym razem walczył w kat. 61 kg i po wygraniu 4 pojedynków stanął na najwyższym stopniu podium. Wicemistrzem został z Oskar Kulczycki z KS Lotnik Wrocław, brązowe medale zdobyli Arbi Magomedov KS Wschód Białystok i Igor Krawczyński z WLKS Nowe Iganie.

kategorii 65 kg zawodnicy z naszych klubów musieli zadowolić się brązowymi medalami, wywalczyli je Piotr Sobolewski z ULKS Bizon Milicz i Szymon Ligocki z AKS Białogard. Mistrzem został murowany faworyt Bartosz Sołtys z WKS Śląsk Milicz.

kat. 70 kg mistrzem został Mateusz Łuszczyński z ZKS Koszalin, dwukrotnie był już wicemistrzem. Wicemistrzem został Piotr Lewandowski z MKS Cement Gryf Chełm, brązowe medale zdobyli Wiktor Kudyba z ZKS Stal Rzeszów i Bartłomiej Rybczyński KS Lotnik Wrocław.

Ubiegłoroczny brązowy medalista MP juniorów Dominik Mytkowski z ZKS Koszalin po wygraniu 4 pojedynków zwyciężył w kategorii 74 kg. Wicemistrzem został Marcin Stanek LKS Orzeł Namysłów, brązowe medale wywalczyli Igor Szucki MLUKS Karlino i Kamil Barłowski ZKS Stal Rzeszów.

kat. 79 kg na najwyższym stopniu podium stanął Patryk Kostrzewski z WLKS Nowe Iganie Siedlce, który powtórzył wynik sprzed dwóch lat. Brązowy medal wywalczył Filip Szucki MLUKS Karlino.

Rewelacyjnie w turnieju walczył zwycięzca kategorii 86 kg Damian Korbus z ZKS Koszalin, który przed rokiem krajowe mistrzostwo wygrał wagę niżej. Podopieczny trenera Kreta wszystkie swoje pojedynki rozstrzygnął przed czasem, a w pojedynku finałowym potrzebował zaledwie 20 sekund aby wypunktować swojego przeciwnika Jakuba Krawickiego z WKS Śląsk Milicz i wygrać przez przewagę techniczną. Brązowe medale w tej kategorii zdobyli Wojciech Hawrylczak z MKS Rokita Brzeg Dolny i Filip Błaszczyk z LKS Łódzka Akademia Zapasów Łódź.

kategorii 92 kg zwyciężył ubiegłoroczny wicemistrz Polski Kacper Śledź z AKS Białogard, wicemistrzem został Dominik Żuraw z WLKS Nowe Iganie Siedlce, brązowe medale wywalczyli: Błażej Tomala GKS Piast Wola i Wiktor Hasa ZKS Koszalin.

kat. 97 kg walczyło dwóch aktualnych mistrzów Polski Jakub Banaszak z KS Bloczek Team Pelplin (92kg) i obrońca tytułu z kat. 97 kg Hubert Wiśniewski z LKS Mazowsze Teresin. Spotkali się już w drugiej rundzie turnieju i po zaciętym i emocjonującym pojedynku zwyciężył zawodnik z Teresina. Banaszak zdobył brązowy medal. Hubert Wiśniewski musiał zadowolić się srebrnym medalem. W finale pokonał go rewelacyjnie spisujący się w Siedlcach Taron Shahyinyan z LKS Łódzka Akademia Zapasów Łódź. Brązowy medal zdobył też Bartosz Skłodowski z WLKS Nowe Iganie Siedlce.

kategorii 125 kg był jeden faworyt, który nie zawiódł. Jakub Czerczak z ZKS Slavia Ruda Śląska tym startem potwierdził że jest numer 1 w kraju. Wicemistrzem został Krzysztof Cieślak z ULKS Bizon Milicz, brązowy medal wywalczył Jakub Żebrowski MLUKS Gwiazda Szczuczyn.