Monika Marach i Piotr Kudłaszyk brązowymi medalistami Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów

W dniach 28 maja — 5 czerwca w Tiranie odbyły się Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów kobiet i mężczyzn. Polskę reprezentowały 4 zawodniczki (3 z klubów Zrzeszenia) i 7 zawodników (3 z klubów Zrzeszenia). Brązowe medale w dwuboju zdobyła zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS: Monika Marach z MGLKS Tarpan Mrocza w kat. 71 kg i Piotr Kudłaszyk z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl w kat. 73 kg.

Po czterech latach posuchy wreszcie polski sztangista stanął na podium ME w dwuboju. Sztuki tej dokonał Piotr Kudłaszyk, aktualny mistrz Europy do lat 23 i to w niezwykłych okolicznościach. W kategorii 73 kg startowało 16 zawodników. W rwaniu nasz zawodnik miał dwa udane podejścia — zaliczył 143 kg, podrzut zaczął od nieudanej próby na 176 kg, podniósł na 181 kg i zdaniem wielu zaliczył to podejście jednak sędziowie tej próby nie uznali. W podejściu ostatniej szansy podopieczny Jerzego Nowaka i Marcina Lampe ponownie podszedł do tego ciężaru i go podrzucił, co dało mu srebrnym medal w tym boju i brązowy w dwuboju (324 kg) — wszystkie wyniki Piotra są nowymi rekordami Polski.

Aktualna wicemistrzyni świata do lat 17 Monika Marach startowała w kategorii 71 kg. W rwaniu zaliczyła 99 kg (mały srebrny krążek), w podrzucie 116 kg, co w dwuboju dało 215 kg i brązowy medal. Wyniki, które uzyskała podopieczna trenera Sławomira Zawady są nowymi rekordami Polski U20, U23 i seniorów.

Jak startowali pozostali zawodnicy z klubów Zrzeszenia? W kat. 59 kg rywalizowało 20 zawodniczek, podopieczna trenera Sebastiana Ołubka Monika Szymanek z LKS Dobryszyce zajęła 8 miejsce. Wynik ten powinien dodać pewności i otuchy naszej młodej sztangistce, bowiem w tym sezonie startuje po poważnej kontuzji i długo dochodzi do swojej wysokiej dyspozycji.Liczymy, że powalczy o medale w ME U20 i U23. W kat. 64 kg startowała Emilia Rechul z KS Agros Zamość, w stawce 24 zawodniczek zajęła 9 miejsce. Patryk Bęben z CLKS Mazovia Ciechanów startował w kategorii 89 kg, w dwuboju uzyskał 336 kg co dało mu 10 miejsce. W kat. 102 kg Paweł Szmeja z KS Narew Pułtusk zajął 10 miejsce.

Ponadto, Weronika Zielińska-Stubińska z KS AZS-AWF Biała Podlaska startowała w kat. 81 kg i zajęła wysokie czwarte miejsce — do brązowego medalu zabrakło jednak 8 kilogramów; w kategorii 67 kg startowało 2 zawodników — Kacper Urban z KS Budowlani Opole zajął 7 miejsce (pobił rekord Polski w dwuboju U23 i seniorów), a sztangista MOS Opole Marek Komorowski był 10; po cichu liczyliśmy na medal Bartłomieja Adamusa (Zawisza Bydgoszcz) w kat. 96 kg, niestety nie udało się, w Tiranie zajął 6 miejsce, w tej samej kategorii wagowej Jakub Michalski (KPC Górnik Polkowice) był 10.

Na zdjęciu Monika Marach i Piotr Kudłaszyk po powrocie z Tirany. Fot. PZPC Facebook